Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що потрібно знати про iнфекційний мононуклеоз

Інфекційний мононуклеоз (залозиста гарячка, хвороба Філатова, моноцитарна ангіна) – гостре інфекційне захворювання, що перебігає з гарячкою, ознаками тонзиліту, генералізованою лімфаденопатією, збільшенням печінки і селезінки, появою атипових мононуклеарів у крові.
Найбільш вірогідною є вірусна природа інфекційного мононуклеозу. Більшість авторів вважають, що в етіології захворювання основну роль відіграє вірус герпесу людини типу 4 (Епштейна-Барра), який може тривало персистувати в організмі у вигляді латентної інфекції.
Джерелом інфекції є хворі (заразні з перших днів захворювання), реконвалесценти (заразні до 6 місяців після одужання); а також вірусоносії - здорові люди, які перенесли безсимптомну інфекцію. Вважається, що збудник міститься в секреті порожнини рота і виділяється зі слиною. Основний механізм передачі - повітряно-крапельний. Не заперечується можливість контактного (при поцілунках, через руки, іграшки та предмети побуту), аліментарного (через воду, харчові продукти) і трансфузійного (при переливанні донорської крові) шляхів передачі інфекції. Зараженню сприяють скупченість, користування загальним білизною, посудом, тісні побутові контакти.
Захворювання малоконтагіозне, проте можливі сімейні та групові спалахи. Хворіють переважно діти і підлітки, дорослі до 40 років. Характерна зимово-весняна сезонність. Імунітет після перенесеної хвороби стійкий.
Інкубаційний період може тривати від декількох днів до 1-2 міс. Захворювання розпочинається гостро. Діагноз виставляється на основі характерних клінічних симптомів та змін в загальному аналізі крові. Для лабораторного підтвердження діагнозу використовують серологічні реакції. Інфекційний мононуклеоз закінчується повним видужанням. Ускладнення трапляються рідко, але можуть бути небезпечними для життя. До них належать гостра гемолітична анемія, менінгоенцефаліт, полірадикулоневрити, пневмонія, отит.
Специфічна профілактика інфекційного мононуклеозу не розроблена. Хворих госпіталізують в інфекційне відділення за клінічними показами або ізолюють вдома. За контактними особами здійснюють медичне спостереження протягом 20 днів.