Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що потрібно знати про краснуху

Краснуха - гостра інфекційна хвороба людини з групи інфекцій дихальних шляхів, яка супроводжується помірною інтоксикацією, крапчастою або плямистою висипкою.
Людина є єдиним джерелом iнфекцiї. Передається краснуха повітряно-крапельним шляхом iз видiленнями з носоглотки (під час дихання, чхання, поцiлунків). Пiк захворюваностi припадає на кiнець зими i ранню весну. Велику небезпеку в поширеннi iнфекцiї створюють хворi зі стертими, безсимптомними формами хвороби. Перiод максимальної заразностi - кiлька днiв перед i 4 днi пiсля появи висипань.
Сприйнятливість до краснухи висока. Тимчасово несприйнятливими є діти першого півріччя життя, матері яких мають імунітет до краснухи. У дітей, матері яких сприйнятливі до краснухи, вроджений імунітет відсутній. Такі немовлята можуть захворіти одразу ж після народження. Найбiльш вразливими до iнфекцiї є дiти вiком вiд 2 до 9 рокiв.
Краснуха небезпечна своїми ускладненнями. Вони з'являються при важкому перебiгу недуги i проявляються ураженнями нервової системи - енцефалiт, менiнгiт. Видужання в такому випадку сповiльнюється i триває до 2-3 мiсяцiв. Незважаючи на вiдносно легкий перебiг, краснуха може несприятливо впливати на перебiг iнших захворювань.
Але по-справжньому краснуха небезпечна для вагiтних жiнок. У випадку iнфiкування краснухою вагiтної, дитина народжується з аномалiями розвитку, вiдомими пiд назвою "класичний синдром вродженої краснухи": катаракта, вади серця i глухота.
Вiрус краснухи можна видiлити з кровi. Вiрусологiчна лабораторiя визначає специфiчнi антитiла (iмуноглобулiни класу М) до вiрусу, наявнiсть яких є показником нещодавно перенесеної недуги або вродженої iнфекцiї.
Профілактика краснухи. Перш за все - обмежити контакт iз хворою людиною. Хворий на краснуху має бути iзольованим вiд оточуючих впродовж 4 днiв пiсля появи висипань. Дiти з вродженою формою хвороби вважаються заразними аж до кiнця 1 року життя.
Якщо ж все-таки ви спiлкувалися з хворим дорослим чи дитиною, бажано обстежитись у вiрусологiчнiй лабораторiї на визначення антитiл до вiрусу (iмуноглобулiни класу G). Наявнiсть антитiл вказує, що ви маєте iмунiтет до цього захворювання i не відноситеся до групи ризику стосовно виникнення у вас iнфекцiї. В протилежному випадку, коли антитiл у вас не було знайдено, необхiдно повторити обстеження через три тижнi. Якщо кiлькiсть антитiл зростає, доцiльно припустити, що ви iнфiкованi. Особливо важливо провести дiагностичнi тести у разi вашої вагiтностi. Тодi порадьтеся з акушером-гiнекологом, як попередити небезпеку для майбутньої дитини.
Якщо ваш малюк був у контактi з хворим i вiдвiдує дитячий садок чи школу, його потрiбно iзолювати вiд дiтей на 21 день із моменту контакту. Саме стiльки в середньому триває iнкубацiйний перiод, пiсля якого можуть з'явитися прояви iнфекцiї.
Специфічна профілактика краснухи здійснюється комбінованою вакциною, до якої входять вакцини проти краснухи, кору та паротитної інфекції у віці 12 місяців з подальшою ревакцинацією в 6 років. Імунітет формується у 95% вакцинованих.