Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що потрібно знати про правець

Правець – одне з найтяжчих гострих інфекційних захворювань, яке характеризується ураженням нервової системи і проявляється тонічними й клонічними судомами скелетних м’язів, що призводить до асфіксії.
Збудником правця є спороутворююча бактерія - Clostridium tetani. Характерною особливістю цих бактерій вважається їх існування в природі у вигляді спор, які можуть зберігатися роками.
Джерелом інфекції є птахи, людина і травоїдні тварини (гризуни). Механізм передачі правця – контактно-рановий. Вхідні ворота правцевої палички можуть бути абсолютно різними: поранення або травми, опіки, обмороження, хірургічні втручання, пологи в позалікарняних умовах, покуси та ін. У новонароджених вона виникає від недотримання правил асептики при догляді за пупковою раною. Виключена передача інфекції від хворої до здорової людини.
Інкубаційний період від 3 до 30 діб, частіше 5-14. Іноді клінічні прояви можуть виникати після загоєння інфікованих ран. Медики вважають, що короткий інкубаційний період викликає більш важчий перебіг захворювання та вищу смертність.
У перехворілих правцем не формується імунітет. Це пояснюється тим, що невелика доза правцевого токсину, яка викликає захворювання, недостатня, щоб забезпечити імунітет.
Розрізняють специфічну та неспецифічну профілактику правця.
Неспецифічна профілактика полягає в запобіганні травматизму, дотриманні техніки безпеки на виробництві, гігієнічних правил у побуті (ходити у взутті, користуватися рукавицями, особливо під час роботи на городі, дачі, садку).
Обов’язковою є хірургічна обробка рани: видалення сторонніх тіл, промивання її антисептичними розчинами.
Специфічну профілактику правця проводять планово та екстрено.
Згідно з чинним Календарем профілактичних щеплень, повний курс первинної імунізації включає три щеплення комбінованою вакциною (АКДП чи АаКДП) з інтервалом в 1 місяць та першу ревакцинацію, яку проводять у 18-ти місячному віці дитини. В дорослих осіб, для підтримки імунітету проти правцю на достатньому рівні, необхідно кожні 10 років проводити ревакцинацію шляхом одноразового введення АДПм-анатоксину.
У разі отримання травми чи інших пошкоджень цілісності шкірних покривів і слизових оболонок проводиться екстрена профілактика правця з врахуванням імунного статусу хворого. Нещепленим особам та за відсутності відомостей про щеплення проводять активно-пасивну імунізацію: вводять протиправцевий анатоксин та протиправцеву сироватку чи протиправцевий імуноглобулін.
Виникнення даного захворювання найкраще попередити, отримавши своєчасно вакцинацію проти правця!