Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що таке епідемічний паротит

Епідемічний паротит – гостре інфекційне захворювання вірусної етіології, що характеризується системним ураженням слинних залоз, переважно привушних, а також інколи підшлункової, статевих залоз та центральної нервової системи.
- Єдиним джерелом збудника інфекції є хвора людина. Вірус міститься в слині хворого. Передається повітряно-краплинним шляхом: через повітря, заражене крапельками слини, але на близьку відстань, бо збудник епідемічного паротиту в зовнішньому середовищі швидко гине. Тому, передача інфекції через різні предмети (посуд, іграшки, тощо), якими користувався хворий, майже не спостерігається.
- Особливу небезпеку становлять хворі на стерті, атипові і безсимтомні форми хвороби, які досить поширені в епідемічних вогнищах. Вірус знаходиться в слині хворих в останні дні інкубації, в період гострих проявів хвороби і до 9 днів від початку захворювання. Хвороба найчастіше зустрічається серед дітей віком від 5-ти до 15-ти років. Серед дорослих висока захворюваність на епідемічний паротит спостерігається лише в місцевостях, де впродовж багатьох років, цього захворювання не було.
- Епідемічний паротит найчастіше спостерігається взимку, а також навесні. Перенесене захворювання залишає після себе стійкий імунітет.
- Профілактика. Заходи у вогнищі:
- 1. Хворого на епідемічний паротит ізолюють вдома, якщо є покази — у стаціонарі, на 10 днів від початку захворювання.
- 2. Обмежувальні протиепідемічні заходи в організованих колективах вводять для дітей до 10 років, які були в контакті з хворим і не хворіли на епідемічний паротит, термін від 11 до 21 дня від моменту контакту.
- 3. Заключну дезінфекцію не проводять. Після залишення хворим приміщення його провітрюють, проводять вологе прибирання.
- 4. За контактними у вогнищі (у дитячих колективах до 10-річного віку) встановлюють щоденний медичний нагляд.
- Специфічна профілактика епідемічного паротиту здійснюється комбінованою вакциною, до якої входять вакцини проти краснухи, кору та епідпаротиту у віці 12 місяців з подальшою ревакцинацією в 6 років. Імунітет формується у 95% вакцинованих.