Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що таке туберкульоз ?

Якщо Вас більше 2 тижнів турбує загальна слабкість, кашель, біль у грудях, утруднене дихання, підвищена температура тіла, пітливість, особливо вночі, кровохаркання, наявне зниження апетиту та безпричинна втрата ваги, негайно зверніться до свого сімейного лікаря для обстеження та диференціації захворювання.
Комплекс вказаних симптомів характерний для туберкульозу.
Туберкульоз – це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу (паличка Коха). Ця хвороба вражає всі органи і системи, але в 90% випадків уражаються легені.
Джерелом інфекції є хвора людина, більше 55 видів сільськогосподарських тварин, птахів, риб, а також заражені мікобактеріями продукти тваринного і рослинного походження, ґрунт, органічні й неорганічні речовини, в яких живуть, розмножуються чи зберігаються збудники туберкульозу.
Найчастіше зараження туберкульозом відбувається повітряно-крапельним шляхом (при кашлі, чханні, розмові), повітряно-пиловим (засохлі крапельки мокротиння перетворюються в інфікований пил, який є на підлозі, предметах, в повітрі), рідше харчовим (при споживанні заражених м’ясо-молочних продуктів). Також інфікування може відбуватися при безпосередньому контакті з хворим (під час поцілунків) і опосередковано (через забруднені предмети вжитку – книги, рушники, посуд, продукти, особливо молочні).
У третини хворих на туберкульоз відзначаються тільки симптоми функціонального характеру – швидка стомлюваність, підвищена дратівливість, зниження працездатності, слабкість. Ці люди тривалий час вважають себе здоровими, за медичною допомогою не звертаються і становлять небезпеку для оточуючих.
У 10 – 15% хворих на початковій стадії туберкульоз нічим не проявляється і є випадковою знахідкою при профілактичному флюорографічному обстеженні.
Найбільшу вірогідність захворіти має людина, у якої під час «зустрічі» з туберкульозною паличкою знижений, слабкий імунітет.
На стан імунітету впливають: нераціональне харчування, зловживання алкоголем, тютюном, наркотична залежність, ВІЛ/СНІД, важкі фізичні та психічні навантаження, стрес, наявність хронічних захворювань, незадовільні умови життя.
З метою раннього виявлення туберкульозу передбачено проведення профілактичних флюорографічних оглядів серед дорослого населення і підлітків та масової туберкулінодіагностики - серед дітей.
Кожна доросла особа, згідно з діючими нормативно-правовими документами, повинна проходити флюорографічне обстеження грудної клітки 1 раз на 2 роки.
Щорічному флюорографічному обстеженню підлягають особи, що відносяться до декретованого контингенту, зайняті на виробництві з шкідливими умовами праці, мають супутні захворювання: цукровий діабет, виразкову хворобу шлунку та 12-палої кишки, хронічні запальні процеси бронхів і легень, ВІЛ-інфіковані та ін.
Проба Манту проводиться дітям віком від 4 до 14 років щорічно, незалежно від попереднього результату.
Специфічна профілактика туберкульозу полягає у проведенні планового щеплення вакциною БЦЖ. Згідно з діючим Календарем профілактичних щеплень, вакцинації підлягають усі новонароджені (при відсутності протипоказань) на 3-5 добу життя під час перебування в пологовому стаціонарі. Ревакцинації проти туберкульозу підлягають діти у віці 7 років з негативним результатом проби Манту.
Вакцинація проти туберкульозу є обов’язковою у 64 державах світу.
Пам’ятайте, що туберкульоз краще попередити, ніж лікувати!