Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що варто знати про педикульоз.

На тілі людини паразитує три види вошей: платтяні, головні та лобкові. Ураження головними та платяними вошами називається педикульозом, лобковими — фтиріоз. 
Найбільша ураженість педикульозом відмічається серед дітей та підлітків. Актуальність педикульозу пояснюється тим, що цією хворобою може інфікуватися кожний, незалежно від соціального становища. 
Ураження педикульозом відбувається при безпосередньому контакті з завошивленими особами, здебільшого волоссям, при користуванні спільними речами — одягом, білизною, головними уборами, гребінцями, щітками для волосся тощо. Людина може бути уражена педикульозом в громадському транспорті, магазині, по місцю навчання чи роботи. Сприяють розмноженню вошей скупченість населення та не виконання правил особистої гігієни. 
Воші людини – це специфічні паразити, які проводять все своє життя на людині, харчуються її кров’ю та є переносниками збудників висипного тифу, волинської гарячки та зворотного тифу. 
Симптомами ураження педикульозом є свербіж волосистої частини голови, який виникає внаслідок подразнення секретом, який виділяють воші в місці укусу під час кровосмоктання. Людина розчісує сверблячу ділянку шкіри та втирає в ранку екскременти воші, в яких можуть міститись рикетсії. Так збудники інфекційних хвороб потрапляють в кров людини, інфікуючи її. 
Тривалість життя воші складає 20-45 днів. 
При виявленні вошей або гнид необхідно негайно звернутися до лікувально-профілактичного закладу (лікарню, поліклініку, фельдшерський пункт) за медичною допомогою, з метою призначення протипедикульозних засобів (спрей, шампуні, мило). Дітям до 5-ти років, вагітним жінкам та тим, які мають немовлят на грудному вигодовуванні, особи з алергічними захворюваннями рекомендується використовувати механічний метод, тобто миття тіла, вичісування вошей густим гребенем, стрижка та гоління, волосся збирається на папір і спалюється. 
Для обробки одягу та постільних речей проводиться камерна дезінсекцію спеціалістами дезінфекційного підрозділу закладів державної санітарно-епідеміологічної служби. 
Появу вошей можна попередити:
- дотримуватись правил особистої гігієни, стежити за чистотою волосся;
- не користуватись чужими гребінцями, гумками для волосся або шпильками, рушниками;
- не надягати чужі головні убори;
- батьки повинні систематично оглядати волосся дитини;
- білизну необхідно кип’ятити після чого прасувати з обох боків;
- проводити систематичне прибирання приміщень, утримувати в чистоті предмети побуту та меблі.