Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що варто знати про інфекційний мононуклеоз.

Інфекційний мононуклеоз - захворювання з групи герпесвірусних інфекцій, яке найчастіше спричиняє герпесвірус людини 4-го типу — вірус Епштейна-Барра, рідше — цитомегаловірус. Хвороба характеризується слабкою інтоксикацією, помірною гарячкою, генералізованою лімфаденопатією, тонзилітом, збільшенням печінки і селезінки (гепатоспленомегалія), характерними змінами гемограми.
Джерелом інфекції є хворі, переважно перші 10-12 днів захворювання, реконвалесценти (заразні до 6 місяців після одужання), а також вірусоносії - здорові люди, які перенесли безсимптомну інфекцію. Вважається, що збудник міститься в секреті порожнини рота і виділяється зі слиною. Збудник через слизову оболонку ротової порожнини та мигдалики, проникає до регіонарних лімфатичних вузлів, а потім потрапляє у кров. Кровоутворюючі органи відповідають на інфекцію порушенням функціонування.
Основний механізм передачі - повітряно-крапельний. Не заперечується можливість контактного (при поцілунках, через руки, іграшки та предмети побуту), аліментарного (через воду, харчові продукти) і трансфузійного (при переливанні донорської крові) шляхів передачі інфекції. Зараженню сприяють скупченість, користування загальною білизною, посудом, тісні побутові контакти.
Окрім поодиноких випадків, можливі спалахи, що охоплюють іноді великі колективи. Хворіють переважно діти, підлітки, дорослі до 40 років. Спостерігається чітка сезонність захворювань, яка зростає в осінньо-зимовий період та навесні. Імунітет після перенесеної хвороби стійкий.
Інкубаційний період може тривати від декількох днів до 1-2 міс. Захворювання розпочинається гостро. Діагноз виставляється на основі характерних клінічних симптомів та змін в загальному аналізі крові. Для лабораторного підтвердження діагнозу використовують серологічні реакції. Інфекційний мононуклеоз закінчується повним видужанням. Ускладнення трапляються рідко, але можуть бути небезпечними для життя. До них належать гостра гемолітична анемія, менінгоенцефаліт, полірадикулоневрити, пневмонія, отит.
Специфічна профілактика інфекційного мононуклеозу не розроблена. Хворих госпіталізують в інфекційне відділення за клінічними показами або ізолюють вдома. За контактними особами здійснюють медичне спостереження протягом 20 днів.