Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Сучасна діагностика туберкульозу

Виявлення хворих на туберкульоз є складовою частиною боротьби з даною інфекцією. Для виявлення та діагностики туберкульозу застосовуються різні методи (туберкулінодіагностика, рентгено-флюорографічні, бактеріологічні), але найбільш інформативним, швидким і економічним є бактеріоскопія харкотиння в осіб з симптомами, підозрілими на туберкульоз (кашель з виділенням мокротиння більше 3 тижнів, кровохаркання, болі в грудній клітці, втрата маси тіла) і рентгенографія грудної клітки.
Виявлення хворих на туберкульоз здійснюється медичним персоналом закладів загальної лікувальної мережі при обстеженні пацієнтів, які звернулися за медичною допомогою, а також при планових профілактичних обстеженнях певних груп населення.
Всі методи, кожен окремо або в комплексі, застосовуються в різних груп населення: туберкулінодіагностика - у дітей з 4 до 14 років; профілактичні флюорографічні обстеження - у осіб старше 15 років; бактеріологічні, рентгенологічні обстеження, туберкулінодіагностика - в осіб з підвищеним ризиком захворювання на туберкульоз, які перебувають на диспансерному обліку, що звертаються в лікувальні заклади і поступають на стаціонарне лікування з симптомами захворювання, підозрілими на туберкульоз.
У всіх осіб з симптомами, підозрілими на туберкульоз органів дихання, необхідно дослідити мокротиння на мікобактерії туберкульозу (МБТ) методом мікроскопії мазка за Цілем - Нельсену і провести рентгенографію (флюорографію) грудної клітки. Хворі, у яких виявлені МБТ, скеровуються до протитуберкульознх диспансерів для дообстеження, підтвердження діагнозу туберкульозу, лікування та постановки на облік.
У дорослих діагноз туберкульозу легенів підтверджується виявленням МБТ в мокротинні. Туберкулінодіагностика є основним методом раннього виявлення інфікування туберкульозом дітей та підлітків. Для цих цілей використовується єдина внутрішньошкірна туберкулінова проба Манту. Вона важається позитивною при розмірі папули більше 5 мм.
Туберкульоз вражає й інші органи і системи, тому для діагностики позалегеневого туберкульозу застосовуються спеціальні методи обстеження в залежності від локалізації захворювання. Для діагностики позалегеневого туберкульозу використовують сучасні проміневі методи, контактні і неінвазивні дослідження з використанням артроскопії, лапароскопії (в діагностиці туберкульозу лімфатичних вузлів і геніталій, органів черевної порожнини), бактеріологічні, генетичні (полімеразно-ланцюгова реакція), імунологічні та біохімічні (використання аденозіндезамінази) та ін.