Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Щодо епідемічної ситуації із захворюваності на поліомієліт

У зв’язку з виділенням у 2-х дітей Закарпатської області вакцино спорідненого поліовірусу, тип 1 (ВСПВ), в Україні оголошено спалах поліомієліту. Результати підтверджені у регіональній РЕФЕРЕНС лабораторії Всесвітньої організації охорони здоров’я.
Вакцино споріднений поліовірус (ВСПВ) – це вірус, в якого пройшли генетичні зміни за рахунок подовженої циркуляції в організмі людини. В 2015 році ВСПВ, крім України, виділено у країнах Пакистан, Нігерія, Мадагаскар. В 2014 році у світі зареєстровано 54 випадки поліомієліту, пов’язаного з ВСПВ.
ВСПВ, як і «дикий» вірус, викликають небезпечне захворювання поліомієліт, яке у 90% випадків приводить до інвалідизації, у 10% — закінчується летально.
Вірус поліомієліту — це вірус, що відноситься до роду ентеровірусів. Зберігає свою життєдіяльність до 3-4 місяців у стічних водах. Цей термін подовжується, якщо вірус заморозити. Високі температури і сонячне світло він переносить погано, при кип’ятінні гине.
Основне джерело інфекції – інфікована людина (хворий чи вірусоносій). Вірус поліомієліту проникає в організм людини через рот, з водою або їжею. Розмножується в кишечнику і виділяється від інфікованої людини з фекаліями.
Найбільший ризик зараження мають діти віком до 5 років, які не щеплені проти цієї інфекції. В одному з 200 випадків у хворої дитини може виникнути параліч, частіше всього – ніг. Така дитина більше ніколи не зможе пересуватися самостійно, до 10 % паралізованих дітей помирають через параліч дихальних м’язів.
Зустрічається багато (99%) стертих форм захворювання, які діагностують як інші інфекційні хвороби. Крім того, у деяких вірусоносіїв взагалі відсутні будь-які симптоми, вони відчувають себе здоровими, а при цьому виділяють небезпечний вірус у навколишнє середовище.
Однією із сприятливих умов для поширення ВСПВ — є низький рівень імунітету серед населення. За останні роки кількість щеплених дітей у Тернопільській області, як в цілому в Україні, знизилась. Як наслідок - сформовано прошарок неімунізованих дітей, що потребують обов’язкової вакцинації згідно з календарем профілактичних щеплень.
Показник охоплення вакцинацією проти поліомієліту дітей першого року життя в області склав: у 2002р. – 98,1%, вже у 2008р. – 83,6%, 2009р. – 77,2%, 2010р. – 67,6%, 2011р. – 40,1%, 2012р. – 82,1%, 2013р. – 80,5%, 2014р. – 35%, за 11 місяців 2015 року – 24,7%.
Це пов’язано як з недостатнім постачанням вакцин, так і з відмовами від профілактичних щеплень.
Припинити циркуляцію вакциноспоріднених поліовірусів та ліквідувати спалах поліомієліту можливо тільки шляхом підвищення імунітету серед населення шляхом охоплення вакцинацією дітей не менше 95%. З цією метою в Україні проводиться додаткова імунізація, яка розпочалась в жовтні одночасно в усіх регіонах країни та проходить у 3 тури. Перші два тури вакцинації уже закінчились, щепленнями охоплювались діти від 2-х місяців до 6 років (5 років 11 місяців 29 днів). Третій – розширений тур, планується на січень 2016 року, із залученням дітей від 2-х місяців до 10 років (9 років 11 місяців 29 днів). Нажаль, вакцинацією охоплено до 77,7% дітей.
Протипокази до вакцинації практично відсутні. До постійних протипоказів відносять онкологічні захворювання, імунодефіцитні стани та реакція гіперчутливості на введення вакцини. Тимчасові протипокази не повинні стати причиною відтермінування вакцинації на довгий період часу. Вакцинація відкладається лише у гострому періоді захворювання, наприклад, лихоманка.
Завжди потрібно пам’ятати, що кожна втрачена можливість для вакцинації без серйозних медичних протипоказань, збільшить ризик виникнення захворювання для дитини та оточуючих.
Ситуація в Україні становить загрозу не тільки для українського населення, але й для населення інших країн. Ввезення хвороби та її спалах призведе не тільки до смертей та інвалідності в Україні, але й може поширитися на інші країни.


Лікар-епідеміолог                              С.В. Маціпура