Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що варто знати про педикульоз

Педикульоз – це захворювання шкіри і волосся людини, яке викликано специфічними паразитами - вошами (лат. Pediculus).
Воші проводять все своє життя на тілі людини та харчуються її кров’ю, вони являються переносниками збудників висипного тифу, волинської гарячки та зворотного тифу.
Розрізняють три види вошей: платтяні, головні та лобкові. Ураження головними та платтяними вошами називається педикульозом, лобковими - фтиріоз.
Перші клінічні прояви захворювання можуть бути через кілька тижнів. Головна воша потрапляє до нового хазяїна, прикріплюється до волосся. Для розмноження їй необхідно харчування. Живиться вона кров'ю, проколюючи шкіру хоботком. У місцях укусу можуть залишатися невеликі плями, також в цих місцях з'являється свербіж. Потім самка починає відкладати яйця. Вони щільно прикріплені до волосся, тому при звичайному митті голови вони не змиваються. Через кілька днів з них з'являються молоді воші. Тривалість життя дорослих вошей 27-38 діб.
Діагностика цього захворювання досить проста. Для цього необхідно уважно оглянути шкіру голови, волосся. При наявності на волоссі гнид і розчухувань на голові, діагноз педикульоз підтверджується. Іноді можна вичісувати вошей на білий аркуш паперу.
Раніше були поширені народні методи лікування педикульозу гасом, дігтярним милом, дихлофосом, оцтом або журавлинним соком. Всі ці методи неефективні, застосовувати їх не рекомендуємо.
Багато хто думає, що потрібно вкорочувати довге волосся. Робити цього не потрібно, так як гниди розташовуються біля коренів волосся, не далі ніж на 5 сантиметрів від поверхні голови.
Сьогодні на фармацевтичному ринку представлені різні засоби для лікування педикульозу. Вони є у вигляді спреїв і шампунів.
Для ефективного проведення протипедикульозних заходів краще звернутись за медичною допомогою до компетентних спеціалістів.
Основні профілактичні заходи досить прості:
- завжди дотримуватися правил особистої гігієни, стежити за станом волосся;
- власникам довгого волосся в громадському транспорті краще прибирати волосся під одяг або збирати їх в хвіст;
- ніколи не користуватися чужими гребінцями, гумками для волосся або шпильками;
- не використовувати чужі гігієнічні приналежності, рушники;
- не спати на постільній білизні в поїзді, краще взяти з дому з собою;
- не надягати чужі головні убори.
Якщо у Вашій родині у когось виявили це паразитарне захворювання, то укупі з лікуванням хворого повинні проводитися заходи профілактики поширення педикульозу.
Необхідно прокип'ятити і пропрасувати подушки, наволочки, простирадла, рушники, головні убори хворого. Попередити всіх контактних осіб (діти в садочку чи школі, родичі) пройти обстеження у дерматолога.