Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що варто знати про поліомієліт

Поліомієлі́т — гостре інфекційне захворювання, яке зумовлене поліовірусом та здатне перебігати з ураженням центральної нервової системи, з виникненням парезів і паралічів, закінчуючись смертю хворого.

Збудник поліомієліту - це вірус, що відноситься до роду ентеровірусів. Стійкий у зовнішньому середовищі (у воді зберігається до 100 діб, у випорожненнях — до 6 міс), добре переносить замороження, висушування. Гине при кип'ятінні, під впливом ультрафіолетового опромінення та дезінфікуючих засобів.
Основне джерело інфекції – інфікована людина (хворий чи вірусоносій). Вірус поліомієліту проникає в організм людини через рот, з водою або їжею. Розмножується в кишечнику і виділяється від інфікованої людини з фекаліями.
Інкубаційний період в середньому триває 7-21 дні. Найбільший ризик зараження мають діти віком до 5 років, які не щеплені проти цієї інфекції. В одному з 200 випадків у хворої дитини може виникнути параліч, частіше всього – ніг. Така дитина більше ніколи не зможе пересуватися самостійно, до 10% паралізованих дітей помирають через параліч дихальних м’язів.
Зустрічається багато (99%) стертих форм захворювання, які діагностують як інші інфекційні хвороби. Крім того, у деяких вірусоносіїв взагалі відсутні будь-які симптоми, вони відчувають себе здоровими, а при цьому виділяють небезпечний вірус у навколишнє середовище.
Проявляється поліомієліт різким недомаганням, головним болем, може протікати з проявами менінгіальних явищ (лихоманка, блювання, біль у ногах або прояви паралічу різної локалізації частіше нижніх кінцівок).
Ускладнення від перенесеного захворювання може залишатися на все життя.
Слід пам’ятати, що поліомієліт – підступна і дуже небезпечна хвороба. Поліомієліт невиліковний, але йому можна запобігти. Неодноразове введення поліомієлітної вакцини захищає дитину на все життя. Тож звертаємо увагу медичних працівників, вчителів, батьків зробити все можливе, щоб наші діти були своєчасно імунізовані проти даного небезпечного захворювання і ніколи не хворіли.