Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що варто знати

Радіаційний фон (потужність поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання) з 09.07.2018р. по 13.07.2018р.

 

В зв’язку з проведенням чергової повірки  ДП «Київстандартметрологія» дозиметричних та радіометричних приладів, дані по радіаційному фону в розрізі окремих  територій області тимчасово висвітлюватися не будуть.

     Радіаційний фон (потужність поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання) на території м.Тернополя  становить:

№ з\п

Назва населеного пункта

Потужність поглиненої

в повітрі дози гамма-випромінювання (природний фон)

мкР/год

мкЗв/год

1.

м. Тернопіль

11,0

0,11

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на даному  сайті дозволено за умови посилання на ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України».

Щодо розгляду скарг, звернень, заяв громадян про порушення санітарного законодавства

ДУ «Тернопільський ОЛЦ МОЗ України» отримує багато запитів, скарг, звернень та заяв від громадян, депутатських звернень щодо порушення санітарного законодавства, про що інформуємо наступне.

Відповідно до Статуту ДУ «Тернопільський ОЛЦ МОЗ України» (нова редакція), затвердженого наказом МОЗ України від 08.07.2016 р. № 689                   ДУ «Тернопільський ОЛЦ МОЗ України» утворений з метою реалізації державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, що передбачає проведення лабораторних та інструментальних досліджень і випробувань у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, здійснення заходів, спрямованих на санітарну охорону державного кордону України та проведення державного обліку інфекційних і професійних захворювань та отруєнь, розслідувань причин  і умов виникнення інфекційних захворювань, отруєнь, радіаційних аварій.

                    У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. №1092 «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів» Головне управління Держсанепідслужби у Тернопільській області (в тому числі міські та міжрайонні Управління) реорганізовано. Функції Головного управління , зокрема розгляд звернень та скарг громадян за порушення санітарного законодавства, покладено на територіальні органи Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

                    Для швидкого реагування та вирішення питання по суті просимо звернутися до Головного управління Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів у Тернопільській області (46000,               м. Тернопіль, вул. Микулинецька, 20 , Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.).

Провідний юрисконсульт                 

Н.С. Парастюк

Ягоди і радіація

Організм людини вимагає поповнити запас вітамінів, який неабияк зменшився за холодну пору року.

Так хочеться порадувати дітей і  випробувати смак  апетитних, стиглих ягід самим.

Сьогодні на ринках продають ягоди на будь-який смак. Особливо багато цього року чорниць. Але купуючи їх, потрібно бути дуже обачними. Адже часто можна придбати лісові ласощі з чорнобильської зони.  Ягоди з радіацією?

Сподіваємося, що Ви з цим не зіштовхнетеся. Але надія – категорія ризикована. Особливо якщо мова йде про здоров'я .

Вплив радіації на людину, особливо зі слабким імунітетом  і на тих, хто має хронічні хвороби, може мати серйозні наслідки.  Радіоцезій, сумний супутник аварій на АЕС, при попаданні в організм, накопичується в серці, м'язах, і печінці. Небезпечний він  внутрішнім опроміненням. Здорових людей, на жаль, зараз меншість. І ще одне захворювання зовсім ні до чого, тим більше якщо це захворювання щитовидної залози або не дай Бог онкологія. Радіацію не можна побачити і відчути на смак, вона зберігається в організмі людини до критичного моменту. А ось цього можна і потрібно уникнути!

Як зменшити ризик потрапляння радіонуклідів в організм?

Детальніше...

Як смачно.

Кавун – це не просто ласощі, але і, між іншим, дуже корисний продукт, що містить масу поживних речовин. Можна перераховувати безліч його корисних властивостей, проте поговоримо про інше.

Скуштувавши кавун чи диню, Ви отримаєте задоволення, користь, чи можливо шлунково-кишкові розлади?

Адже дозрівання кавунів і динь, зазвичай, прискорюють за допомогою нітратовмісних препаратів, нітрати із яких накопичуються в овочах. Нагадаємо, максимальні рівні нітратів в кавунах не повинні перевищувати 60,0 мг/кг, в динях 90,0 мг/кг. В організмі вони трансформуються у нітрозаміни – потужні канцерогени, які накопичуються в органах шлунково-кишкового тракту і можуть стати причиною гастриту, панкреатиту, хвороб печінки.

Наскільки природним шляхом дозрів кавун, можна визначити візуально. Якщо на розрізі велика кількість білих прожилок, то ймовірно, що процес дозрівання був порушений. Про те ж саме свідчить і велика товщина шкірки. До речі, найбільша кількість нітратів накопичується саме в шкірці.

Детальніше...

Радіаційний фон (потужність поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання) з 02.07.2018р. по 06.07.2018р.

 

В зв’язку з проведенням чергової повірки  ДП «Київстандартметрологія» дозиметричних та радіометричних приладів, дані по радіаційному фону в розрізі окремих  територій області тимчасово висвітлюватися не будуть.

     Радіаційний фон (потужність поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання) на території м.Тернополя  становить:

№ з\п

Назва населеного пункта

Потужність поглиненої

в повітрі дози гамма-випромінювання (природний фон)

мкР/год

мкЗв/год

1.

м. Тернопіль

11,0

0,11

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на даному  сайті дозволено за умови посилання на ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України».

З Днем КОНСТИТУЦІЇ

Шановні колеги!

Щиро вітаю вас з державним святом –  

Днем Конституції України!
Прийняття Основного Закону ознаменувало

фундаментальне закріплення нашої незалежності,

навіки закарбувало волю українського народу

жити у власній суверенній, соборній державі.

Бажаю успіхів і плідної праці

на благо українського народу. Нехай це свято додасть вам наснаги і творчих здобутків в ім’я процвітання нашої незалежної Батьківщини!

Від усього серця бажаю вам міцного здоров'я

та творчого натхнення, добробуту і затишку

у ваших  родинах, мудрості і далекоглядності,

високих досягнень, успіхів у праці, миру та благополуччя, звершення усіх планів заради           світлого майбуття рідної України!

  З повагою,

В.о. директора ДУ «Тернопільський обласний лабораторний

центр Міністерства охорони здоров’я України»                                             С.С.Дністрян

Проведення моніторингових досліджень якості питної води із природніх джерел Тернопільської області.

  

           З метою проведення моніторингових досліджень природніх джерел, які користуються великим попитом серед населення м. Тернополя та навколишніх сіл, фахівцями ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» щоквартально  проводиться моніторинг якості питної води за санітарно-хімічними та бактеріологічними показниками. Досліджувалась питна вода з джерел в селах Острів, Смиківці, Ступки, Товстолуг та Гаї Гречинські Тернопільського району.

           За результатами лабораторних досліджень від 22.06.2018р. якість питної води із природніх джерел сіл Острів, Ступки, Товстолуг та Смиківці Тернопільського району за бактеріологічними показниками не відповідає вимогам ДСанПіНу 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (виділені загальні коліформні бактерії в 100,0 см. куб. при нормі – не більше 1 КУО/ см. куб.).  За санітарно-хімічними показниками питна вода відповідає вимогам ДСанПіНу.

          В джерелі села Гаї Гречинські Тернопільського району питна вода за  бактеріологічними та санітарно-хімічними показниками відповідає вимогам ДСанПіНу 2.2.4-171-10.

        За фактом невідповідності води із вищевказаних джерел інформовано органам місцевого самоврядування.

         Показники якості питної води із природніх джерел є нестабільні і залежать від багатьох факторів природнього характеру, зокрема рівня стояння грунтових вод, кількості опадів, тощо, які можуть мати негативний вплив на її якість та призвести до виникнення гострих кишкових інфекцій та інших  інфекційних захворювань.

     

Лікар з комунальної гігієни

відділення оганізації

санітарно-гігієнічних досліджень                                                                 Л.Й. Блажкевич

 

Продукт та інше використання матеріалів, що розміщені на сайт, дозволяється за умови посилення на www.terses,qov.ua.

Що допоможе у протистоянні з «небажаними сусідами»

 

Для того щоб відпочинок на природі не перетворився у війну з «кровопивцями», а з дачі ви не повернулися покусаними, необхідно дотримуватися наступних порад.

Комарі

Більше всього влітку дошкуляють комарі та мошки. Є думка, що комарі найбільш пристрастні до людей з певною групою крові, проте вона неправильна. Цих комах привертає запах молочної кислоти, яка міститься в поті людини.Тому, чим сильніше від людини запах поту, тим інтенсивніша до нього цікавість комарів. Крім того, комарів привертають запахи парфумів чи дезодоранту.

Зменшити кількість кровосисних комах на вашій ділянці допоможуть деякі рослини. Комарі не переносять запах лаванди, базиліку, полину та меліси.

Більш кардинальні методи — обробка «генераторами туману»: в цьому випадку дезінфекція проводиться спеціальними фірмами за допомогою хімічних препаратів, які не дозволяють протягом місяця-півтора з’являтися на обробленій ділянці кліщам, мухам і комарам. Після обробки препаратами не рекомендується пускати на ділянку дітей протягом доби.

Детальніше...

Чому полівітаміни не приносять користі

 

 

Проведені дослідження показали, що найпопулярніші препарати з вітамінами і мінералами не приносять ніякої користі. Позитивний ефект виявлено тільки у вітамінів групи В.

Вчені з Університету Торонто опублікували у впливовому «Журналі Американської колегії кардіологів» (Journal of the American College of Cardiology) велике і важливе дослідження. Вони проаналізували всі публікації по вітамінам з січня 2012 року по жовтень 2017 року, провівши так званий метааналіз: переоцінку всіх досліджень на основі узагальнених даних. Вони звертали увагу на будь-які препарати з наступними вітамінами і мінералами: A, B1, B2, B3 (ніацин), B6, B9 (фолієва кислота), C, D і E, бета-каротин, кальцій, залізо, цинк, магній і селен. Оцінювалися їх вплив на серцево-судинні захворювання і на загальну смертність. І це обґрунтовано: хвороби серця і судин наймасовіші і самі смертельні, більшість людей помирає саме від них. І всі ці вітаміни зазвичай рекомендуються для захисту від цих захворювань.

Ось висновки, до яких прийшли дослідники:

- Полівітаміни, а також препарати з вітаміном D, кальцієм або вітаміном С, не показали ніякої користі в плані попередження серцево-судинних захворювань, інфарктів, інсультів і загальної смертності.

- Препарати з однієї фолієвою кислотою і з вітамінами групи В (містять В6, В12 і ту ж фолієву кислоту) знижували ризик інсультів.

- Препарати з вітаміном В3 (він же вітамін РР, ніацин, нікотинова кислота) і антиоксидантами не тільки були неефективні, але навіть трохи підвищували загальну смертність.

 

Детальніше...

Інформація щодо спалаху в Кременецькому районі.

 

З огляду на інформацію на сайті Головного управління Держпродспоживслужби від 18.06.2018р. щодо встановленння джерела інфекції при епідрозслідуванні спалаху в «Гаївська ЗОШ І-ІІ ст – ДНЗ» Кременецького району фахівці  ДУ «Тернопільський ОЛЦ МОЗ України» змушені спростувати наступне.

В згаданому повідомленні Головного управління Держпродспоживслужби  йдеться про «Носія сальмонельозу»  -  працівника НВК, який буцімто послужив джерелом інфекції і що «послужило зараженню дітей». У зв’язку з цим інформуємо, що станом на 19.06.2018р. діагноз носійства сальмонельозу не виставлено і ця дія є компетенцією лікувально-профілактичного закладу, а не Головного управління Держпродспоживслужби. Так само, як і проведення епідрозслідування, висновки щодо причинних факторів, джерела інфекції, факторів передачі - є компетенцією лікарів-епідеміологів ДУ «Тернопільський ОЛЦ МОЗ України».

Оприлюднення інформації щодо стану здоров’я є порушенням ст.

39-1, 40 основ законодавства України про охорону здоров’я, ст. 32 Конституції України, ст. 286 Цивільного Кодексу України, ст. 7 Закону України «Про захист персональних даних».

Окрім того, ДУ «Тернопільський ОЛЦ МОЗ України» офіційно не надавав Головному управлінню Держпродспоживслужби інформацію щодо результатів лабораторних обстежень. Отже, посилання на ДУ «ТОЛЦ МОЗ України» у подібних ситуаціях є не правомірним.

Закликаємо всіх причетних до даної ситуації діяти у спосіб та у межах чинного законодавства.

Сальмонела – причина спалаху.

                               

Нагадуємо, що 14.06.2018р. в області зареєстровано спалах гострої кишкової інфекції, в результаті якого постраждало 10 вихованців НВК «Гаївська ЗОШ І-ІІ ступеню – ДНЗ», Кременецького району.

Хворі були госпіталізовані в інфекційне відділення Кременецької ЦРКЛ з попереднім діагнозом «Гостра кишкова інфекція».

За результатами лабораторних досліджень матеріалу фахівцями Кременецького міжрайонного відділу ДУ «Тернопільський ОЛЦ МОЗ України»  встановлено причину спалаху –  виділено та ідентифіковано етіологічний збудник  - Salmonella enteritidis.

 Під час проведення епідрозслідування  в НВК «Гаївська ЗОШ І-ІІ ступеню – ДНЗ» встановлено факт використання курячих немаркованих яєць для приготування страв в садочку. Слід зазначити, що за умови використання яєць негарантованої якості, не виключено інфікованих сальмонелою,  виникає ризик потрапляння збудника  у готові страви. Таким чином,  недотримання  технологічних процесів приготування страв в закладі, сприяли  розмноженню збудника сальмонельозу.

Детальніше...

Спека і холод не страшні


 

Загартовування - це виховання стійкості до впливу різних чинників навколишнього середовища. Загартований дитині не страшні спека і холод, протяги, дощі, вітер.

Наш експерт - педіатр Олег Костянтинов.

Не варто думати, що досягти цього можна лише екстремальними методами на кшталт купання в крижаній воді або прогулянок в погану погоду в одній сорочці. Правильне загартовування - регулярне і поступове, крім того, воно має на увазі ще й особливий спосіб життя.

Все, відбій!

Багато батьків з настанням канікул геть забувають про режим. Батьки думають, що таким чином вони дають можливість нащадкам відпочити після важкого навчального року. На жаль, це не так. Режим дітям необхідний. Можливо, і не такий строгий, як протягом року, але тим не менше вставати і лягати дитині і влітку потрібно в один і той же час. Дошкільнятку потрібно спати 10 годин (і 1-2 години вдень), молодшому школяреві - 8-9 годин. Температура повітря в кімнаті під час сну повинна бути на 2-3 градуси нижче, ніж зазвичай (для малюків - 21-23°C, для середньої групи дитячого садка - 20-21°C, а для підготовчої групи і школярів - 19- 21°C). Але протягів бути не повинно, тому, відкриваючи кватирку або двері на балкон, закрийте двері в кімнату.

Прокинувшись, дитина повинна зробити зарядку. Якщо вона буде проходити на свіжому повітрі - відмінно. Вдома проводити вправи потрібно в добре провітрюваній кімнаті, щоб був приплив кисню до тканин. Діткам до 3 років вистачить 5-7 хвилин занять, а дошкільнята можуть витримати і чверть години. Вправи найпростіші: ходьба на місці, нахили, присідання, повороти тулуба, підйом рук і ніг. Добре б провести зарядку в формі гри. М'ячі, обручі, скакалки - вам на допомогу.

Щоб горло не боліло

За зарядкою іде вмивання. Спочатку теплою, потім прохолодною водою. Температуру можна знижувати на один градус кожні два дні.

Малюкам досить просто вмити личко і вимити ручки прохолодною водою, а дітей старше 3 років можна сполоснути до середини тулуба. Але ця процедура повинна бути комфортною, щоб процес доставляв дитині задоволення, а не викликав страх.

Після чищення зубів - полоскання рота. Діти з 4-5 років вже можуть прополоскати водою і горло. Спочатку теплою водою, потім поступово знижуючи температуру води до кімнатної і нижче. Також день за днем можна збільшувати і час процедури: з однієї хвилини до двох-трьох. Холодні полоскання добре зміцнюють місцевий імунітет глотки і є профілактикою ангіни.

Через деякий час від початку таких процедур дитину можна нагородити морозивом прямо з холодильника. «Солодке загартовування» подобається всім дітям без винятку. Але краще починати з м'якого морозива, температура якого значно вище, ніж у твердого.

Детальніше...

Радіаційний фон (потужність поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання) – по території Тернопільської області з 11.06.2018р. по 15.04.2018р. (середній показник за тиждень)

 

№ з\п

Назва населеного пункта

Потужність поглиненої

в повітрі дози гамма-випромінювання (природний фон)

мкР/год

мкЗв/год

1.

м.Борщів

10,0

0,10

2.

м. Заліщики

10,0

0,10

3.

м.Бучач

11,0

0,11

4.

смт. Козова

11,0

0,11

5.

м. Кременець

9,0

0,09

6.

смт. Підволочиськ

13,0

0,13

7.

м. Теребовля

10,0

0,10

8.

м. Чортків

14,0

0,14

9.

м. Тернопіль

11,0

0,11

        Заміри проводяться на території обласного лабораторного центру та міжрайвідділів в одному і тому ж місці в один і той же час для достовірності результатів. За проведеними замірами потужності поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання вираховується середній показник за місяць, який становить 8-15 мкР/год., що не перевищує багаторічних розрахункових показників природного радіаційного фону на території Тернопільської області.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на даному  сайті дозволено за умови посилання на ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України».

Черговий спалах кишкової інфекції.

 

                Інформуємо, що 14.06.2018р. в області зареєстровано спалах гострої кишкової інфекції, в результаті якого постраждало 8 осіб, всі діти.

Всі потерпілі жителі Кременецького району що відвідують НВК «Гаївська ЗОШ І-ІІ ступеню – ДНЗ».

Фахівцями Державної установи "Тернопільський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України" розпочато епідрозслідування, з метою локалізації та ліквідації  спалаху, встановлення джерела, ймовірних факторів передачі інфекції, причин та обставин, що сприяли виникненню інфекційного захворювання, здійснено відбір матеріалу для лабораторного дослідження, організовано комплекс протиепідемічних заходів.

 З метою пошуку етіологічного фактору розширено спектр мікробіологічних досліджень на визначення патогенних збудників бактеріологічного та вірусологічного походження.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщенні на сайті, дозволяється за умови посилання на перше джерело інформації ДУ «Тернопільський ОЛЦ МОЗ України».

               

 

 

Лікар-епідеміолог                                                                                          Заставна Т.Ю

 

 

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на www.terses. gov. ua.

ДУ «Тернопільський ОЛЦ МОЗ України» Санепідситуація за 13.06.2018 р.

За результатами проведених моніторингових лабораторно-інструментальних досліджень фахівцями ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України» за 13.06.2018р. встановлено наступні невідповідності нормативним вимогам:

Моніторингові дослідження за санітарно – гігієнічними показниками

Вода питна - децентралізовані джерела водопостачання:

           Борщівський район, с. Худіївці, с. Дзвинячка, індивідуальні криниці- встановлено невідповідність за вмістом нітратів та загальною жорсткістю.

Моніторингові дослідження атмосферного повітря:

           м. Заліщики, вул. Грушевського, біля автостанції, смт. Підволочиськ, перехрестя вулиць П. Мстислава та Шухевичів - встановлено перевищення за вмістом пилу.

           м. Монастириськ, транспортна розвязка, вул.Грушевського - встановлено перевищення за вмістом сірчистого ангідриду.

 

Моніторингові дослідження фізичних факторів (шуму)

           смт. Підволочиськ, перехрестя вулиць П. Мстислава та Шухевичів - встановлено перевищення по шуму.

 

За даними моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями ДУ «ТОЛЦ МОЗ України», в області 13 червня 2018 року за первинними діагнозами зареєстровано 58 випадків інфекційних захворювань, з них:

 • гостра кишкова інфекція – 7 випадків;
 • кір – 13 випадків;
 • вітряна віспа – 8 випадків;
 • ротавірусна інфекція – 1 випадок;
 • кашлюк – 2 випадки;
 • туберкульоз – 1 випадок;
 • аскаридоз – 1 випадок;
 • ентеробіоз – 3 випадки;
 • інфекційний мононуклеоз – 1 випадок;
 • напади (присмоктування) кліщів – 16 випадків;
 • покуси тваринами – 5 випадків.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на www.terses. gov. ua.