Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Санепідситуація за 15.02.2016 року

За результатами проведених моніторингових санітарно-гігієнічних, лабораторно-інструментальних досліджень, розслідування випадків інфекційних захворювань фахівцями Держсанепідслужби області за 15.02.2016 року встановлено наступні невідповідності нормативним вимогам.
За санітарно-гігієнічними показниками:

Вода питна: нецентралізовані джерела водопостачання:
Заліщицький район:
- с. Поділля, індивідуальні криниці (9 взірців) – невідповідність за вмістом нітратів та за загальною жорсткістю.
Бучацький район:
- с.Озеряни, індивідуальна криниця – невідповідність за вмістом нітратів.
Теребовлянський район:
- м.Теребовля, індивідуальна криниця – невідповідність за вмістом нітратів.

За бактеріологічними показниками:
Вода питна:централізовані джерела водопостачання:
Чортківський район:
- м.Чортків, водозабір – виділено загальні колі-форми.
Підволочиський район:
- с. Нове Село, навчальні заклади (2 взірці) – виділено загальні колі-форми.

Вода питна: нецентралізовані джерела водопостачання:
Гусятинський район:
- с. Яблунів, індивідуальні криниці (3 взірці) – виділено загальні колі-форми.
Кременецький район:
- с. Горинка, індивідуальна криниця – виділено загальні колі-форми.
Шумський район:
- с. Вовківці, В. Садки, Сураж індивідуальні криниці (6 взірців) – виділено загальні колі-форми;
- с.В.Садки, навчальний заклад, криниця загального користування – виділено загальні колі-форми.

За даними моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями Держсанепідслужби, в області 15 лютого 2016 року за первинними діагнозами зареєстровано 28 випадків інфекційних захворювань, з них:
- гастроентероколіти – 7 випадків;
- вірусний гепати А – 1 випадок;
- вітряна віспа – 10 випадків;
- кашлюк – 2 випадки;
- туберкульоз – 3 випадки;
- хронічний вірусний гепатит С – 1 випадок;
- короста – 3 випадки;
- ротавірусна інфекція – 1 випадок.

За підсумками 6-го тижня (з 08.02. по 14.02.2016р.) інтенсивний показник захворюваності на ГРВІ складає 54,1 випадок на 10 тисяч населення при епідпороговому значенні 74,5 випадки на 10 тис населення - 72,6% до епідпорогу, відмічається зниження захворюваності в порівнянні з попереднім тижнем на 28,5% (5771 вип. проти 8077 вип.). Питома вага дітей склала 46,5% від усіх захворілих (2682 осіб), дітей шкільного віку – 53,9% (1445 осіб) від усіх дітей.
Показник захворюваності перевищив епідпоріг на 10-ти адміністративних територіях.
В області 55 лабораторно підтверджених випадки грипу, із них 48 – грип А Н1 пандемічний, в т.ч. у 3-х померлих з діагнозом пневмонія.
За результатами щоденного моніторингу захворюваності на грип та ГРВІ епідситуація в області є нестійкою.
Ротавірусна інфекція – це інфекційне захворювання вірусної етіології, що проявляється в основному у вигляді розладів шлунково – кишкового тракту.
Етіологія – збудник інфекції – ротавірус.
Джерело інфекції – хворий чи клінічно здоровий вірусоносій. Особливу епідемічну небезпеку становлять хворі з легким і стертим перебігом захворювання, які вважають себе здоровими і рідко звертаються за медичною допомогою, а також носії інфекції.
В навколишнє середовище віруси від людини виділяються із сечею, фекаліями, також виявляються в слині хворих. Масивне виділення збудника з фекаліями відбувається з перших днів і навіть годин від початку захворювання (пік припадає на 3–6-й день). Виділення вірусу у 70% дітей триває до 20 днів від початку захворювання. Особливо небезпечним є виділення вірусу в навколишнє середовище від здорових носіїв.
В навколишньому середовищі вірус зберігає життєздатність від 10–15 днів до 2-х місяців. На овочах при температурі 4º С – 25–30 діб, у водопровідній воді за температури 20–40º С - більше 2 місяців. Збудник втрачає свою активність під час кип’ятіння впродовж 30 хв.
Для ротавірусної інфекції характерна зимово - весняна сезонність, пік якої припадає на січень – березень, що пов’язано із сприятливими погодніми умовами для циркуляції збудників (температура повітря від 0 до +5º С).
Механізм передачі – фекально - оральний, що реалізується водним, харчовим шляхом, але найчастіше - під час побутових контактів, через іграшки, дитячий посуд, соски, забруднені руки дорослих та дітей. Виділення ротавірусів із носоглоткових змивів у хворих із катаральними симптомами наводить на думку про існування повітряно – краплинного механізму передачі, що особливо небезпечно в дитячих організованих колективах.
Сприйнятливість – висока серед усіх вікових груп, найчастіше у дітей від 6 міс. до 2-х років. Інфікування під час контакту з хворим відбувається у 60 - 65% випадках. При ротавірусній інфекції можливі повторні захворювання у дітей не тільки протягом життя, але й впродовж одного року.
Інкубаційний період триває від 12 до 24 годин, перебіг захворювання 3-7 днів. Клінічний перебіг: блювання, інтоксикація, діарея, лихоманка, можливі катаральні прояви. Виділяють типову з класичними ознаками та атипову форму хвороби (стерта та безсимптомна).
Основними заходами профілактики при ротавірусній інфекції є: дотримання правил особистої гігієни при приготуванні їжі, догляді за дітьми, особливо новонародженими; використання для приготування молочних сумішей кип'яченої бутильованої води в заводській упаковці, що передбачена для дитячого харчування. Рекомендовано обмежити спілкування з хворими членами родини. При виникненні перших ознак захворювання, обов’язково звертатись до лікаря.