Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Про стан забезпечення населення Тернопільської області доброякісною питною водою

stan zabes pit vodaНа виконання постанови Головного державного санітарного лікаря України від 11.08.1994 р. №9 «Про посилення держсанепіднагляду за водопостачанням населення» та контролю за дотриманням вимог Законів України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» (ст.18), «Про питну воду та питне водопостачання» фахівцями Держсанепідслужби Тернопільської області протягом 2015 року із джерел централізованого водопостачання було відібрано та досліджено за санітарно-хімічними показниками 3047 взірців питної води, із них не відповідало санітарно-гігієнічним нормативам 368, що становить 12,1%; за санітарно - мікробіологічними показниками – 3806 взірців питної води, із них не відповідало санітарно-гігієнічним нормативам 433, що становить 11,4%.
Із комунальних водогонів було відібрано та досліджено за санітарно-хімічними показниками 1512 взірців питної води, за санітарно - мікробіологічними показниками 2114 взірців питної води.
Питома вага нестандартних взірців питної води, відібраних з комунальних водогонів за санітарно-хімічними та санітарно - мікробіологічними показниками становить 12,9% та 10,5 % відповідно.
Із відомчих водогонів було відібрано та досліджено за санітарно-хімічними показниками 650 взірців питної води, за санітарно - мікробіологічними показниками 646 взірців питної води.
Питома вага нестандартних взірців питної води відібраних з відомчих водогонів за санітарно-хімічними та санітарно - мікробіологічними показниками становить 15,0 % та 8,1% відповідно.
Із сільських водогонів відібрано та досліджено за санітарно-хімічними показниками 885 взірців питної води, за санітарно - мікробіологічними показниками 1046 взірців питної води.
Питома вага нестандартних взірців питної води відібраних з сільських водогонів за санітарно-хімічними та санітарно - мікробіологічними показниками становить 8,6% та 15,2% відповідно.
На виконання Постанови головного державного санітарного лікаря України від 17.05.2010р. №16 «Про попередження виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей» фахівцями Держсанепідслужби Тернопільської області здійснюється щомісячний моніторинг якості води із індивідуальних криниць та криниць загального користування вода з яких в споживанні використовується дітьми до 3- х років та вагітними жінками.
Так, в 2015році на останньому триместрі вагітності перебувало 2000 вагітних жінок, які споживають воду із 2000 джерел децентралізованого водопостачання, з яких досліджено 2000 (100,0%) взірців питної води на вміст нітратів, з них 405 взірців (20,0%) не відповідали по вмісту нітратів.
Перевищення вмісту нітратів виявлено в Заліщицькому районі - 132 взірці, Борщівському - 153, Під волочиському - 32, Теребовлянському - 21, Ланівецькому - 15, Шумському - 12, Чортківському - 14.
Кількість дітей віком до трьох років для харчування яких використовувалась вода з децентралізованих джерел водопостачання в 2015 році становила 7076 .
Вода використовувалась з 6758 децентралізованих джерел водопостачання, з них: індивідуальних колодязів – 6192, громадських колодязів – 431, індивідуальних каптажів – 44, громадських каптажів – 91.
В 2015р із 6758 криниць досліджено 6796 взірців питної води на вміст нітратів, що складає 100,0%, з них 597 взірців (8,8%) не відповідали по вмісту нітратів.
За результатами лабораторних досліджень води, відібраної із громадських та індивідуальних колодязів на території Тернопільської області, вміст нітратів значно перевищував нормативні рівні, в Борщівському, Підволочиському, Теребовлянському та Чортківському районах.
У кожному випадку виявлення порушень вимог санітарного законодавства щодо стану утримання колодязів, каптажів та невідповідності якості колодязної води за санітарно-хімічними та санітарно - мікробіологічними показниками власникам криниць та органам місцевого самоврядування Держсанепідслужба надає пропозиції, рекомендації про необхідність належного облаштування колодязів; здійснює інформування населення щодо неприпустимості використання колодязної води для питних потреб у разі перевищення вмісту нітратів, особливо для приготування дитячого харчування; проводить санітарно-просвітню роботу з батьками, персоналом дитячих навчальних закладів, із працівниками медичних закладів, зокрема ФАПів та лікарських амбулаторій.
Також, систематично інформується населення через засоби масової інформації щодо якості та безпечності води питної із децентралізованих джерел водопостачання, профілактики захворюваності на водно-нітратну метгемоглобінемію та заходи її запобігання, зокрема, щоденно на сайті Головного управління Держсанепідслужби у Тернопільській області в розділі санепідситуація висвітлюється інформація щодо якості питної води в населених пунктах області.
Питання погіршення якості води на території Тернопільської області в поточному році двічі заслухано на засіданні обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки Тернопільської ОДА з прийняттям відповідних рішень