Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Профілактика воднонітратної метгемоглобінемії у дітей раннього віку на території Тернопільської області

На виконання постанови Головного державного санітарного лікаря України №16 від 17.05.2010 року «Про попередження виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей» Держсанепідслужбою у Тернопільській області забезпечено щомісячний моніторинг за вмістом нітратів у воді з колодязів та каптажів, яка використовується для споживання дітьми віком до 3-х років, а також систематичне проведення санітарно-освітньої роботи серед населення з питань профілактики водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей та реєстрацію випадків захворювань на водно-нітратну метгемоглобінемію.

Даний моніторинг покликаний попередити виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей.
Так, на останньому триместрі вагітності у регіоні зареєстровано 935 вагітних жінок, всі вони споживають воду із джерел децентралізованого водопостачання. Фахівці Держсанепідслужби Тернопільської області дослідили на вміст нітратів зразки питної води із 935 джерел. Результати засвідчили, що 207 взірців (22,1%) не відповідали санітарним нормам.
Крім того, в області нараховується 9575 дітей до 3-х років, для харчування яких використовувалась вода з 9024 децентралізованих джерел водопостачання, з них: з індивідуальних колодязів – 8496, громадських колодязів – 441, індивідуальних каптажів – 25, громадських каптажів – 62. За поточний рік досліджено 4269 взірців питної води на вміст нітратів, з вищевказаних джерел водопостачання, з них 580 взірців (13,6%) не відповідали за вмістом нітратів.
Перевищення вмісту нітратів найчастіше виявлялось в Заліщицькому, Борщівському, Теребовлянському, Тернопільському, Підволочиському, Чортківському та Гусятинському районах області. Про кожен випадок невідповідностей повідомлені органи місцевого самоврядування, медичної служби та безпосередньо власники джерел з наданням відповідних рекомендацій.
З районними відділами охорони здоров’я постійно проводиться взаємозвірка та оновлевлення списків вагітних жінок та дітей віком до 3-х років.
Фахівцями Держсанепідслужби Тернопільської області інформується населення через засоби масової інформації про те, що водно-нітратна метгемоглобінемія – захворювання, обумовлене значним підвищенням вмісту метгемоглобіну в крові, який утворюється внаслідок токсичної дії нітратів на гемоглобін. Це призводить до кисневого голодування тканин (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю.
Групи підвищеного ризику - немовлята віком до року на штучному вигодовуванні, чутливі до нітратів особи похилого віку, хворі на анемію, із захворюваннями дихальної системи, хворобами серцево-судинної системи.Хворіють зазвичай немовлята, яких вигодовують сумішами на воді з високою концентрацією нітратів (понад 50 мг/дм3).