Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Профілактика дифтерії

Проблема дифтерії в Тернопільській області продовжує залишатись актуальною.

Це гостре антропонозне інфекційне захворювання з повітряно-крапельним механізмом передачі збудника інфекції, що характеризується ураженням ротоглотки та дихальних шляхів, рідше шкіри, інтоксикацією, місцевим фіброзним запаленням з наявністю плівок, а також токсичним ураженням серцево-судинної і нервової систем, нирок.
Джерелом інфекції при дифтерії є хворі на будь-яку клінічну форму, а також бактеріоносії, які є резервуарами хвороби.
Основний механізм передачі — повітряно-крапельний, рідше може реалізуватися і контактний (наприклад, при дифтерії шкіри). Бактеріовиділення у хворого починається з кінця інкубаційного періоду, триває до повної санації ротоглотки, у деяких випадках може формуватися вторинне носійство. При спалахах дифтерії первинними носіями можуть бути до 10% зовнішньо здорових людей.
Сприйнятливість до дифтерійної інфекції є загальною. Імунітет антитоксичний, тому можливе вторинне носійство, повторні захворювання. Після перенесеного захворювання антитоксичний імунітет триває 1-1,5 року, після вакцинації – 5-10 років.
Сезонність — осінньо-зимова. Групами ризику є діти старших вікових груп і дорослі.
Профілактичні заходи. Основним методом є активна імунізація відповідно до Календаря профілактичних щеплень. Включає планову вакцинацію і ревакцинацію населення, яку здійснюють вакцинами, що містять адсорбований дифтерійний анатоксин (АКДП, АКДП-М, АД-М).
Неспецифічна профілактика включає своєчасну ізоляцію хворих і носіїв токсигенних штамів коринебактерій дифтерії. Виписують хворих після повного клінічного видужання і отримання негативних результатів при дворазовому бактеріологічному дослідженні мазків із зіву і носа з інтервалом 2 дні та через 3 дні після завершення антибіотикотерапії. В організованих колективах після ізоляції хворого протягом 7 діб проводять щоденну термометрію та огляд контактних осіб терапевтом (педіатром), одноразово здійснюють їм бактеріологічне обстеження, огляд лікарем оториноларингологом. У вогнищі здійснюють заключну дезінфекцію.
Нагадуємо, що при перших ознаках захворювання звертайтесь до лікаря, не займайтесь самолікуванням, оскільки лише лікар зможе відрізнити дифтерію від ангіни чи іншої ЛОР патології та швидко надати кваліфіковану медичну допомогу! Не забувайте, що дифтерія нерідко закічується для пацієнта смертю!
Передрук та інше використання матеріалів, що розміщенні на сайті, дозволяється за умови посилання на terses.gov.ua.

Лікар-епідеміолог С.В. Маціпура