Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що таке парентеральні вірусні гепатити?

Вірусні гепатити (В, С) - це захворювання інфекційного характеру, що характеризується ураженням печінки різного ступеня тяжкості. За механізмом передачі відноситься до групи парентеральних гепатитів (контакт з інфікованою кров’ю чи іншими біологічними рідинами), яке реалізується при проведенні маніпуляцій та процедур, що супроводжуються порушенням цілісності шкірних покривів: ін’єкції, оперативні втручання, переливання крові, манікюр, педикюр, пірсинг, татуювання, татуаж та ін.
Можлива передача збудників від матері до дитини при пологах, годуванні груддю, при невпорядкованих статевих контактах, у побуті - користування спільно бритвою, манікюрним набором, ножицями.
Слід зазначити, що окремими контингентами ризику щодо інфікування вірусними гепатитами В і С є: медичні працівники під час виконання професійних обов’язків, пацієнти хірургічних, гематологічних, гемодіалізних відділень, яким проводяться часті оперативні втручання, переливання крові та її компонентів.
Джерелом інфекції є хворі гострими і хронічними формами та вірусоносії. Суттєве значення в передачі інфекції відіграють особи з безсимптомним та малосимптомним протіканням хвороби. Саме тому профілактика парентеральних вірусних гепатитів є однією з основних можливостей уникнути інфікування.
У Тернопільській області парентеральні вірусні гепатити набувають масштабного значення. Щорічно реєструєються десятки випадків парентеральних вірусних гепатитів.
За 5 місяців 2016 року зареєстровано 11 випадків вірусного гепатиту В (ВГ В), що у 2,8 рази більше у порівнянні із аналогічним періодом минулого року. Вірусного гепатиту С зареєстровано 2 випадки, серед дорослого населення.
Кількість хронічних гепатитів (носіїв) у структурі парентеральних гепатитів становить 86,6%. Кількість даної групи осіб порівняно із аналогічним періодом 2015 року знизилась на 20,6 %, зареєстровано 84 випадки. Серед захворілих - 1 дитина вікової групи 15-17 років. Із загальної структури хронічних гепатитів 22,6% становлять хронічні гепатити В та 77,4% хронічні гепатити С. Як і у попередні роки провідне місце у структурі хронічних гепатитів належить гепатиту С.
У поточному році в області головне місце у структурі шляхів передачі збудника парентеральних гепатитів належить при проведенні лікувально-діагностичних та парентеральних (операційних) маніпуляцій – 31,8%, під час проведення санації ротової порожнини – 30,1%. У двічі нижчий відсоток осіб інфіковано при переливанні крові та її компонентів - 15,1% (у порівнянні із показниками 2015 року він зріс майже у 2 рази – 7%), відвідуванні косметичних кабінетів та салонів краси – 6,2%, внутрішньовенному введенні наркотичних речовин – 3,5%. Незначний відсоток інфікованих при побутових та сімейних контактах із хворими чи носіями гепатитів – 0,9%.

Що потрібно робити, щоб уникнути інфікування.
1. Ніколи не користуйтесь чужими бритвами, станками, зубними щітками, іншими предметами догляду та гігієни.
2. Задумайтесь – чи варто робити татуювання або пірсинг, особливо в домашніх умовах чи сумнівних місцях. Виконання цих маніпуляцій має здійснюватися професійним майстром в рукавичках одноразового використання за допомогою стерильного інструментарію.
3. При відвідуванні косметолога слідкуйте за застосуванням засобів гігієни одноразового використання, уникайте процедур, що супроводжуються порушенням цілісності шкірних покривів.
4. При обслуговуванні у майстра манікюру (педикюру) переконайтесь у використанні стерильних інструментів (ножиці, пилочки). Передбачається наявність двох комплектів інструментів для змінної обробки.
5. В будь-якому лікувально – профілактичному закладі звертайте увагу на дотримання медиками техніки безпеки при роботі з гострими предметами. Всі потенційно небезпечні маніпуляції повинні проводитись в рукавичках одноразового використання.
6. При відвідуванні стоматолога зверніть увагу, чи змінив він комплект інструментів після попереднього пацієнта, чи вимив руки, обробив їх антисептиком і одягнув нову пару рукавичок.
7. При відвідуванні гінеколога для Вашої ж безпеки придбайте одноразовий оглядовий набір та стерильні рукавички.
8. Не відмовляйтесь від щеплення, оскільки воно є найефективнішим методом профілактики цієї небезпечної хвороби, вакцина є безпечною та ефективною. В Україні всі новонароджені діти в пологових стаціонарах отримують безкоштовне щеплення проти гепатиту В.

Пам’ятайте, краще попередити захворювання, а ніж його лікувати!

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщенні на сайті , дозволяється за умови посилання на terses.gov.ua.

Лікар-епідеміолог Т.Ю. Заставна