Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Вплив природного радіаційного фону на здоров’я людей.

kill humans with my

У навколишньому середовищі завжди спостерігається певний природний рівень радіації, навіть за відсутності яких-небудь технічних джерел. Радіаційний фон для жителів землі складається з таких складників:
- природний радіаційний фон (космічне випромінювання, природні радіонукліди);
- штучний радіаційний фон (радіонукліди чорнобильського походження, що утворилися при випробуванні атомної зброї, медичне опромінення людини та інші техногенні джерела іонізуючого випромінювання).
Додаткове опромінювання людина отримує з повітря за рахунок викидів твердих часток, які містять радіоактивні сполуки при спалюванні вугілля і мазуту. Дія радіації або іонізуючого випромінювання на організм не відчувається людиною із-за відсутності спеціалізованих органів відчуття. Перевищення гамма-фону, який характерний для даної території, в 3 та більше разів вважається радіоактивним забрудненням. Протягом останніх років щоденно проводиться вимірювання рівнів природного радіаційного фону,середній показник якого складає 8-16 мкР/год., що не перевищує багаторічних розрахункових показників на території Тернопільської області .


Радіація викликає в організмі різні реакції і незворотні зміни, в тому числі може ушкоджувати генетичний апарат, що потенційно загрожує виникненням вроджених вад, онкологічних та інших хвороб у нащадків опромінених осіб.
Під впливом радіації різко пригнічуються захисні сили організму, що зумовлено падінням числа лейкоцитів та їх здатності поглинати бактерії, що знаходяться в крові. Мікроорганізми, які «мирно» живуть в кишечнику здорових людей, під впливом випромінювання легко проникають в кров і там розмножуються до кількостей, які можуть викликати захворювання. Отже, опромінення знижує опірність організму інфекціям.
Щоб запобігти внутрішньому опроміненню, здійснюється радіаційно-гігієнічний моніторинг стану довкілля шляхом проведення лабораторних досліджень води, харчових продуктів (м'ясо і м’ясні продукти,яйця, молоко та молочні продукти, хліб, хлібобулочні, овочі, фрукти, продукти дитячого харчування), об’єктів довкілля (будівельні матеріали, лікарська сировина, мінеральні добрива, деревина).
Під час лабораторних досліджень харчових продуктів та об’єктів зовнішнього середовища, які проводяться спеціалістами ДУ«Тернопільський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» протягом останніх років перевищення допустимих рівнів вмісту радіонуклідів не виявляється. Але є ризик завезення продуктів із зон радіактивного забруднення. Купуючи продукти харчування, цікавтеся у продавців наявністю документів, що засвідчують їх походження, якість та безпечність. Хочеться застерегти всіх від придбання продуктів харчування на стихійних ринках, де відсутні системи контролю.
На ринках реалізація продуктів харчування дозволяється лише після проведення ветеринарно-санітарної експертизи, яка здійснюється фахівцями ветеринарної служби та наявності у продавців довідки лабораторії ветсанекспертизи, де конкретно зазначаються вміст радіонуклідів.
Техногенно-підсиленими джерелами природного походження, від яких хронічно опромінюються люди є: будівельні матеріали та мінеральна сировина; повітря та будівельні конструкції всередині будівель та приміщень; вода господарсько-питного водопостачання ,мінеральні добрива; глиняний, порцеляново-фаянсовий та скляний посуд; мінеральні барвники.
У всіх природних джерелах нормується вміст наступних радіоактивнх елементів радій-226, торій-232, калій-40, радон-222, природна суміш ізотопів урану. Основний контроль вмісту природних радіонуклідів в будівельних матеріалах та мінеральній сировині робиться на стадії їх видобутку та переробки з видачею відповідних документів (паспорт радіаційної якості). Так що при купівлі будівельних матеріалів покупець може вимагати такий паспорт у продавця, і якщо він є, значить матеріали відповідають першому класу, які можна спокійно використовувати і бути впевненим, що шкоди вони не накоять. Основним критерієм придатності помешкань та інших приміщень виступає потужність дози зовнішнього гамма-випромінювання сформованого природними радіонуклідами, включаючи природний радіаційний фон. Така доза всередині приміщень, які проектуються, будуються та реконструюються не повинна перевищувати 30 мкР/год.

 

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на www.terses. gov. ua