Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Вакцинація. Краще запобігти, ніж захворіти.

Вакцинація визнана одним із найбільших досягнень сучасної медицини. Вакцини захищають від хвороб, які раніше вбивали або залишали інвалідами мільйони дітей і дорослих.

Завдяки вчасно зробленим щепленням багато небезпечних хвороб можна відвернути.
Вакцинація - найефективніший спосіб захисту від інфекційних захворювань. Імунна система реагує на введення імунобіологічного препарату, виробляючи імунітет проти інфекції, і таким чином формує захист проти хвороби.
Чому важливо робити щеплення?
Інфекційні хвороби дуже небезпечні, можуть викликати ускладнення, інвалідність, деякі — смерть. Вакцинація захищає від інфекцій, запобігає тяжкому перебігу хвороби й ускладненням - у випадку інфікування. Загартовування, добре харчування важливі для здоров’я дитини, але, на жаль,
вони не захищають від інфекційних хвороб. Ніщо не зможе захистити від небезпечних інфекцій краще за вакцинацію. Альтернатив вакцинації немає.
Чи важливо, у якій країні було вироблено вакцину ?
Важливо, щоб дитина була захищена від хвороби, від якої вона може постраждати чи навіть померти.
Усі вакцини, що використовуються в Україні, давно і широко застосовуються у світі. Профіль їхньої безпеки й ефективності підтверджений масштабним досвідом застосування в інших країнах.
Що таке ефективність вакцини ?
Ефективність вакцини — це її здатність захистити людину від захворювання, проти якого вона вводиться. Той, хто отримав щеплення, у 95 випадках зі 100 не захворіє навіть при прямому контакті з інфекціями, вакцинацію проти яких він зробив.
Що таке безпечність вакцини ?
Безпечність вакцини визначається тим, наскільки часто вона може викликати тяжкі реакції. Реакція на вакцину — це зміна стану здоров’я, пов’язана з властивостями самої вакцини, тобто з її компонентами (консервантом, стабілізатором, ад’ювантом, збудником хвороби — живим чи вбитим).
Не всі зміни у стані дитини після вакцинації є реакціями на вакцину. Частіше порушення здоров’я пов’язані із захворюваннями, що збіглись у часі в період після вакцинації. При будь-якому погіршенні стану дитини після вакцинації її має оглянути лікар.Наприклад, дитина у день вакцинації підхопила грип або іншу вірусну інфекцію у черзі в дитячій поліклініці. Протягом наступних кількох днів у неї з’являться симптоми ГРВІ, але таке погіршення здоров’я настане незалежно від зробленого напередодні щеплення.


Від яких інфекцій дитина отримує захист за календарем щеплень ?
Згідно з календарем профілактичних щеплень дитина отримує захист від 10 інфекцій: гепатиту В, туберкульозу, дифтерії, кашлюка, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору, краснухи і паротиту. Необхідні щеплення проти цих захворювань проводяться в лікувальних закладах за місцем проживання.

Почнемо з туберкульозу.
Захворювання викликає бактерія. Для немовлят захист від туберкульозу дуже важливий, оскільки у випадку зараження туберкульозом у перший рік життя існує високий ризик захворіти на туберкульозний менінгіт, який вражає мозкові оболонки. В цьому випадку туберкульоз особливо тяжко піддається лікуванню і часто має летальні наслідки.
Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом (від хворої людини до здорової при чханні, кашлі).
Вакцинація проти туберкульозу є обов’язковою у 64 державах світу. В Україні, з огляду на високу поширеність туберкульозу, неможливо відмовитись від імунізації, оскілки доведено, що щеплення захищає від найбільш небезпечних форм захворювання (міліарний туберкульоз, туберкульозний менінгіт.)
Для щеплення використовується вакцина БЦЖ, яка містить атенуйований штам мікобактерій (M. Bovis ). Вона вводиться одноразово всім здоровим новонародженим дітям на 3-5 день перебування в пологовому стаціонарі. Механізм формування імунітету досить складний, для підтримки захисних сил організму використовують повторне щеплення (ревакцинацію) дітям у віці 7 років за результатами проведеної туберкулінодіагностики – від’ємна проба Манту .
На даний час вакциною для профілактики туберкульозу забезпечені всі лікувально-профілактичні заклади області, які проводять щеплення. Тому, для проведення імунізації дітей необхідно звертатися до них за місцем проживання.

Завідувач відділу епіднагляду
(спостереження) та профілактики
інфекційних хвороб М.М. Павельєва