Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Аскарида – знайомство з небажаним «пасажиром»

Аскаридоз – це глистяна інвазія, що характеризується в ранній міграційній фазі наявністю алергічних симптомів та ознак ураження органів дихання, а в пізній (кишковій стадії) фазі – ураженням шлунково-кишкового тракту.

 

Аскаридоз поширений на території Тернопільської області. Показники ураження населення перевищують середньодержавні показники в 1,5 рази. Щорічно в області реєструється 2-2,5 тис. випадків аскаридозу. За 9 місяців 2016 року на аскаридоз захворіло 2023 людини. Найбільше уражено цими паразитами населення Борщівського, Чортківського, Збаразького, Монастириського районів, багато випадків аскаридозу виявляють і в м.Тернополі.
Єдиним джерелом аскарид є інвазована людина. Місцем специфічної локалізації статевозрілої форми паразита є нижній відділ тонкої кишки, де вона живе близько одного року.
Механізм передачі – фекально-оральний, який може реалізуватися харчовим, водним або побутовим шляхом. Інфікування стається переважно у літньо-осінній періоди, коли зростає контактування людини із ґрунтом при проведенні сільсько-господарських робіт, відпочинку. Сприяє розповсюдженню аскаридозу вживання овочів, ягід, фруктів, немитої городини із ґрунту, який забруднений фекаліями. Рівень забрудненості яйцями аскарид ґрунту значно зростає восени.
Аскариди живуть у кишечнику людини. Довжина самця аскариди досягає 25 см, а самки – 40 см. У них немає органів прикріплення, вони рухаються назустріч їжі і таким чином утримуються у кишечнику. Самка кожної доби відкладає у тонкому кишечнику людини більше 230 тис. яєць. Яйця аскарид дуже стійкі у зовнішньому середовищі. Їх захищає 5 оболонок, зовнішня з яких має бугристу поверхню. Знищити оболонки можуть лише ефір, спирт, гаряча вода, бензин і пряме сонячне світло.
У кишечнику оболонки яєць розчиняються та з них з’являються личинки. Крізь стінку кишечника вони потрапляють до кровоносних судин і мігрують організмом. Далі із током крові личинки потрапляють до печінки і легень, головного мозку, очей та інших органів.
Потрапляючи до організму людини, аскариди виділяють продукти свого обміну, які є сильними алергенами та токсично впливають на організм людини.
У період міграції личинок аскариди в організмі людини часто залишаються непоміченими. У цей час хвороба схожа на пневмонію, бронхіальну астму, шкірні прояви алергії. А через 2 тижні перші ознаки хвороби зникають самі по собі. У калі яйця аскарид у цей час виявити неможливо. А з’являються вони там не раніше ніж через 2 місяці після потрапляння личинок до організму. Далі ознаки розвитку аскарид проявляються у вигляді різних порушень у роботі шлунково - кишкового тракту.
Тяжкими наслідками аскаридозу є непрохідність кишечника, що розвивається при його закупорці аскаридами, апендицит, ураження печінки. Інколи аскариди переміщаються у шлунок, верхні дихальні шляхи, що призводить до задухи. Якщо гельмінти «оберуть» легені, можна хворіти на гострі респіраторні захворювання та пневмонію, які фактично не піддаються лікуванню антибіотиками.
Важливе місце у профілактиці аскаридозу посідає особиста профілактика: необхідно враховувати можливість зараження аскаридами при вживанні сирих овочів, полуниці, забрудненні рук під час чищення овочів і під час роботи на городі, а дітей — під час гри в пісочниці. Не слід пити сиру воду, мити овочі та інші харчові продукти сирою водою, якщо немає впевненості у чистоті джерел водопостачання. Необхідно захищати харчові продукти від мух.
Дотримання таких простих правил – успіх того, що спілкування із оточуючим середовищем принесе лише користь для здоров’я і позитивні емоції.
За консультацією щодо профілактики, обстеження на паразитарні хвороби звертайтеся в паразитологічну лабораторію ДУ «ТОЛЦ МОЗ України» м.Тернопіль, вул.Федьковича,13, тел.52-81-83.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на даному сайті дозволено за умови посилання на ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України».