Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


БОТУЛІЗМ - це небезпечно.

Настає період вживання продуктів домашнього консервування, яке дозволяє зберегти і використати дари садів та городів, зберегти м'ясо вирощених тварин та птиці, рибу любительського улову, зібрані гриби та ягоди. Проте, поряд з цим необхідно знати чим вони можуть бути небезпечні. Адже вживання продуктів, які були заготовлені з порушення технологічного процесу, може спричинити таке грізне захворювання, як ботулізм.


Ботулізм — це гостре інфекційне захворювання з групи кишкових інфекцій, яке характеризується важким ураженням нервової системи зі слабкістю скелетних і гладких м'язів, порушенням зору, ковтання, моторики кишок. Спричиняється анаеробним мікробом Сl. botulinum (ceротипи А, В, С, D, Е, F), який утворює спори і дуже сильний токсин.
Резервуаром збудника ботулізму є переважно теплокровні травоїдні тварини. У зовнішнє середовище мікроби потрапляють з випорожненнями. Інфікування людини відбувається при споживанні забруднених спорами продуктів, частіше домашнього консервування (м'ясо, гриби, овочі, риба). Захворювання спричиняють не самі мікроби, а токсини, що їх вони утворюють при розмноженні в анаеробних умовах (тобто без доступу кисню).
Інкубаційний період коливається від декількох годин до 10 днів. Тривалість і важкість перебігу хвороби залежать від дози токсину, що потрапив в організм.
У клінічній картині розрізняють варіанти з переважанням диспепсичних явищ, порушення зору чи дихальної функції. У першому варіанті хвороба починається з нудоти, блювання і проносу, який змінюється на тривалий закреп. Багато хворих скаржаться на здуття живота, сухість у роті, утруднення при ковтанні.
Часто першими проявами ботулізму є скарги на порушення зору: зниження його гостроти, “туман” або “сітка” перед очима, двоїння предметів; сухість в роті.
Прогноз при ботулізмі завжди важкий, своєчасне лікування із застосуванням протиботулінічної сироватки може забезпечити поступове одужання.
Діагностика в першу чергу грунтується на клінічних (тяжке ураження нервової системи з порушенням зору, ковтання, мови, м'язовою слабкістю) та епідеміологічних (споживання підозрілого консервованого або призначеного для тривалого зберігання продукту) даних, оскільки на специфічні лабораторні дослідження треба затратити кілька днів.
З метою профілактики ботулізму слід неухильно дотримуватись санітарно-гігієнічних вимог щодо технології виготовлення консервованих продуктів. Їх стерилізують в автоклавах, бо руйнування спор відбувається лише за температури 120 град. С. Зовнішньою ознакою забрудненості консервів збудником ботулізму є їх здуття внаслідок газоутворення і поява неприємного запаху. Банки з бомбажем бракують. Однак нерідко таких змін не спостерігають.
В епідемічному осередку за особами, які вживали підозрілий продукт, ведуть медичне спостереження протягом 12 днів. Залишки їжі, що вживалась, і підозрілі продукти підлягають вилученню та бактеріологічному дослідженню.
Нажаль, кожного року в Тернопільській області реєструється декілька випадків ботулізму і лікарі докладають значних зусиль, щоб вилікувати хворого, а іноді постраждалих врятувати не вдається.
За останніх п’ять років захворюваність розприділилася таким чином: 2011 рік захворіло 17 осіб, 2012 – 3 особи, 2013 занедужало 15 осіб, із них 2 дітей, 2014р. – 21 особа, із них 2 дітей, 2015р. – 5 осіб.
У 2012 році один хворий помер.
Вже в цьому році на ботулізм захворіло 8 людей, із них 3 дітей, летальні випадки не зареєстровані.
У двох випадках захворіло по 2 людей з однієї сім’ї, всі хворі видужали.
Основною причиною захворювання стало вживання м’ясних консервів домашнього приготування (62,5%); 25% - в’ялена риба домашнього приготування, і в 1 випадку (12,5%) – домашній салат з огірків і помідорів 3-х річної давності.
Одужання хворих при ботулізмі відбувається повільно. Деякі ознаки хвороби можуть зберігатися протягом кількох місяців.

Отже застерігаємо – будьте дуже обережні при вживанні консервованих, в’ялених, копчених продуктів, особливо домашнього приготування.
Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на www.terses. gov. ua


Завідувач відділу епіднагляду
(спостереження) та профілактики
неінфекційних захворювань Сверстюк В.В.