Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Антибіотикорезистентні мікроорганізми

З 14 по 20 листопада 2016 року весь світ відзначив другий щорічний Глобальний тиждень правильного використання антибіотиків. Антибіотикорезистентність - глобальна проблема сучасної медичної науки, що сприяє значному зниженню ефективності лікування інфекційних захворювань.

Зокрема, захворювання, що викликані резистентними до антибіотиків збудниками, протікають значно важче - продовжується термін та ускладнюється перебіг захворювання і, навіть, можуть завершуватись летальними наслідками.
Інфекційні хвороби, спричиняються великим спектром патогенних та умовно-патогенних мікроорганізмів. Етіологічне значення при виникненні кишкової групи інфекцій мають сальмонели, шигели, ентеропатогенні кишкові палички, ентеробактери, цитробактери, клебсіели, серації, протеї та ін. Захворювання верхніх дихальних шляхів викликають коринебактерії дифтерії, бордетели, стафілококи, в т.ч. золотистий, стрептококи, і навіть грибки роду кандіда. Менінгококи, пневмококи, гемофіли викликають вкрай важкі інфекційні захворювання з ураженням центральної нервової системи – менінгококові інфекції та гнійні бактеріальні менінгіти. Мікроорганізми також є причиною виникнення ускладнень після проведених хірургічних втручань, пологів та побутових травм.
Інфекційні захворювання переможені – так вважали більше 50-ти років тому вчені світу після відкриття та широкого застосування антибіотиків. Антибактеріальні препарати показували чудову дію при лікуванні інфекцій. І.П. Павлов - російський вчений, лауреат Нобелівської премії попереджував: “Діючи на мікроорганізми, не слід забувати, що вони мають також свої інтереси”.
Дійсно, мікроорганізми знайшли спосіб не тільки вижити, але і навчились пристосовуватись в умовах зовнішнього впливу на них антибактеріальними препаратами.
Необґрунтоване, некоординоване або неправильне використання антибіотиків призводить до утворення видів мікробів не чутливих по відношенню до них і тому більш агресивних і небезпечних, чим їх попередники. Як правило до цього призводить відсутність бажання звертатись за кваліфікованою медичною консультацією, надаючи перевагу самодіагностиці та самолікуванню.
Звичайно, тактика лікування, в тому числі і підбір антибіотиків, повинен здійснюватись лікарем на підставі проведених досліджень, в тому числі ідентифікації мікроорганізмів та визначення їх чутливості до антимікробних препаратів.
Для цього потрібно провести якісне лабораторне дослідження. На достовірність результатів мікробіологічних досліджень впливає не тільки грамотність спеціалістів, а й дотримання правил відбору матеріалу та його доставки в лабораторію. Зокрема біологічний матеріал від хворого повинен бути відібраний в асептичних умовах, до початку прийому антибіотиків. Бактеріологічне дослідження проводиться декілька днів, що залежить від складності ідентифікації збудника. Тому лікар може призначити антибіотики широкого спектру дії вже з першого дня захворювання, а після завершення бактеріологічного дослідження внести корективи у лікування.
Європейське регіональне Бюро ВООЗ рекомендує працівникам охорони здоров'я допомогти попередити поширення резистентності до антибіотиків, дотримуючись 5 ключових рекомендацій:
1. Чисті руки не поширюють інфекції. Перед будь-якими маніпуляціями переконайтесь, що ваші руки, інструменти і все довкола чисті.
2. Призначайте антибіотики відповідно до чинних рекомендацій доказової медицини і тільки в тому випадку, якщо вони дійсно необхідні.
3. Якщо це можливо, проведіть тест для визначення чутливості до антибіотику.
4. Зверніть увагу пацієнта на дозування антибіотиків і тривалість лікування.
5. Слідкуйте, щоб ваші пацієнти були вакциновані відповідно до актуального календаря щеплень.
Слід пояснювати своїм пацієнтам, як правильно приймати антибіотики і про небезпеку їх неправильного використання.Діагностичні дослідження біологічного матеріалу на виявлення збудників інфекційних захворювань, їх ідентифікація та визначення чутливості до антибіотиків проводиться бактеріологічними лабораторіями лікувально-профілактичних закладів області.
Бактеріологічна лабораторія ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України» визначає чутливість мікроорганізмів до антибактеріальних препаратів не лише з діагностичною метою, а й з метою підтвердження ролі конкретного збудника серед інших мікроорганізмів одного виду у виникненні спалаху інфекційного захворювання та його циркуляції в зовнішньому середовищі.
Даний метод дослідження також дуже важливий при контролі за дотриманням санепідрежиму в лікувально-профілактичних закладах. За даними антибіотикограми мікроорганізмів, виділених із епідемічно-значимих об’єктів стаціонару, можна прослідкувати за формуванням внутрішньо-лікарняних штамів, які є вкрай небезпечними для пацієнтів даного лікувального закладу.
В наших лабораторіях на сучасному обладнанні працюють висококваліфіковані бактеріологи, використовують сертифіковані, гарантованої якості препарати, повний рекомендований набір дисків з антибактеріальними препаратами, що дає можливість якісно і вчасно провести дані дослідження.
За консультаціями просимо звертатись за телефоном 528183 – завідувач бактеріологічної лабораторії ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України» Барна Тетяна Богданівна.
Передрук та інше використання матеріалів, що розміщенні на сайті, дозволяється за умови посилання на terses.gov.ua.

Завідувач
бактеріологічної лабораторії Т.Б. Барна