Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Цікаві факти про радіацію.


Хочемо ми цього чи ні, але радіаційне випромінювання стало невід'ємною частиною нашого життя. До природнього радіаційного фону, який існував завжди, останнім часом додалося і радіоактивне випромінювання як продукт життєдіяльності людини.
Радіація — слово страшне для більшості з нас асоціюється з чимось невидимим, недоторканим і смертельно небезпечним. Насправді так воно і є, хоча не будемо забувати про те, що ми, люди, що живемо в столітті розвиненої промисловості, самі по собі більш радіоактивні, ніж наші предки якихось двісті років тому.
Так, що ж таке радіація?
Радіація – це сукупність різноманітних видів фізичних полів та мікрочастинок, що можуть іонізувати оточуючі їх речовини. Саме тому її ще називають іонізуючим випромінюванням.

 

Цікаві факти про радіацію:
1. -Екіпаж атомного підводного човна отримує меншу дозу радіації, ніж середньо статистична людина на поверхні. Причина тому — захисний ефект водної товщі і менший радіаційний фон під водою, ніж на суші.
2. -В даний час не існує захисних костюмів, здатних хоча б тимчасово на сто відсотків нівелювати вплив радіаційного опромінення.
3. -Люди, що живуть поруч з вугільними електростанціями, отримують більшу дозу випромінювання, ніж ті, хто живе поруч з атомними електростанціями.
4. -Пілоти і стюардеси в рік отримують більшу дозу випромінювання, ніж працівники атомних електростанцій.Тому вони офіційно класифікуються як «працюючі в умовах радіації».
5. -Іноді космонавти бачать яскраві спалахи з закритими очима. Цей ефект викликає космічне радіаційне випромінювання, яке бомбардує сітківку ока.
6. -Сильна доза радіації не здатна викликати довготривалих мутацій — це міф.

7. -Після вивчення життя навколо Чорнобиля та інших зон атомних катастроф виявилося, що деякі види вижили завдяки генетичним мутаціям, які відбулися під впливом радіації. Мутації, які закріплюються у потомстві, можуть бути викликані лише довгим, з покоління в покоління, але слабким випромінюванням.
8. -Середньостатистичний житель сучасного мегаполісу випромінює більше радіації, ніж його мобільник.
9. -Найбільш радіоактивний фрукт — банан тому що у бананах міститься багато ізотопів калію. Правда, стільки цих фруктів, щоб заробити променеву хворобу, ні одній людині не з’їсти і за десять життів.
10. -Середній курець протягом року отримує дозу випромінювання, приблизно рівну 300 рентгенівським процедурам. Це пов'язано з тим, що в димі присутні радіоактивні ізотопи (Так званий «радіоактивний полоній»).
11. -Бетонні стіни допомагають зменшити кількість одержуваної ззовні радіації, але вони накопичують її, в результаті чого самі починають випромінювати.
12. -У приміщенні радіаційний фон приблизно чуть вищий, ніж на вулиці.

Доказом цього є багаторічна робота спеціалістів, які поводять в щоденному режимі вимірювання потужності погленої в повітрі доза гамма –випромінювання, яка в Тернопільській області складає 8-15 мкР/год., що не перевищує багаторічних розрахункових показників природного радіаційного фону на даній території. Також проводяться заміри в багатоквартирних житлових будиноках, де потужність поглиненої в повітрі дози гама-випромінювання в приміщеннях житлового будинку складає 14-22 мкР/год., що не перевищує величини, регламентованої діючими нормативними документами: «Здійснення контролю за дотриманням радіаційно-гігієнічних параметрів у будівництві».


Лікар з радіаційної гігієни Н.В. Бригадир

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на даному сайті дозволено за умови посилання на ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України».