Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що варто знати про кір


Кір - це гостре інфекційне захворювання вірусної етіології, яке проявляється підвищенням температури тіла, катаральними явищами, висипом на шкірі.
Джерелом інфекції є хвора людина. Вона стає заразною не тільки тоді, коли у неї вже наявні ознаки хвороби, але й за декілька днів до її початку. Особливу роль у поширенні цієї інфекції відіграють хворі з нетиповими формами кору, тобто коли ознаки хвороби слабо виражені, або їх не можливо розпізнати, оскільки вони більше нагадують інші захворювання. Тоді такі хворі не ізолюються вчасно.
В останні дні перед появою будь-яких клінічних ознак хвороби, протягом катарального періоду та періоду висипань, хвора на кір людина виділяє вірус. Він виділяється у великій кількості у зовнішнє середовище з краплинками слизу під час кашлю, чханні чи просто розмови й зі струменем повітря може переноситись на значні відстані – із нижніх поверхів приміщення на верхні чи з одного його кінця в інший.
Механізм передачі інфекції – лише повітряно-крапельний.


Зазначаємо, що через предмети побуту, продукти харчування і третіх осіб вірус кору не передається.
Сприйнятливість до кору висока, не залежить від віку. Єдиною захищеною віковою групою є діти перших 3-х місяців життя, які народилися від матерів, що мають протикоревий імунітет.
Період від моменту зараження до перших проявів захворювання триває від 9 до 21 дня.
Для кору характерна періодичність захворюваності, коли роки підйому (через кожні 3 - 5 років) змінюються роками зниження захворюваності. З 2000 року відмічалось 3 підйоми захворюваності: у 2001, 2006 та 2012 роках, коли захворіло відповідно близько 2000, 1500 та 1200 осіб.
В 2017 році в області прогнозується ріст захворюваності на кір.
Основним засобом профілактики є вакцинація згідно Календаря профілактичних щеплень (12 місяців та 6 років).
Особам, які контактували з хворим у вогнищі, у віці до 30 років, не щепленим, профілактика здійснюється шляхом введення, не пізніше 3-х днів від моменту контакту, вакцини за епідпоказами або не пізніше 6 днів від моменту контакту - нормального людського імуноглобуліну для проведення екстреної пасивної імунопрофілактики кору.
Також при реєстрації випадку кору в організованих дитячих колективах, вводяться обмежувальні протиепідемічні заходи з 9 по 21 день від дня контакту.
Хворого на кір ізолюють на 4 дні від моменту висипань. При потребі (тяжкий, ускладнений перебіг хвороби) хворого госпіталізують.
Впродовж останніх років відмічалось недостатнє забезпечення імунобіологічними препаратами для профілактики кору (вакцина КПК). В 2015 році в області рівень охоплення щепленнями склав 65%, в 2016 році -лише 17% дітей, що призвело до збільшення нещеплених осіб.
В області наявна вакцина проти кору, епідемічного паротиту та краснухи (вакцина КПК). Батькам дітей, які старші одного року та нещеплені проти кору, радимо звертатися до лікарів за місцем проживання для проведення даних щеплень.
За даними ЗМІ епідемія кору зафіксована у Румунії. Станом на 3 лютого 2017 року у даній країні зареєстровано більше 2300 випадків захворювання, з них 15 летальних.

Користувачам нашого сайту просимо не послуговуватися інформацією з інших державних органів, зокрема інспекції Держпраці.
За консультацією щодо захворюваності на кір в області, питань профілактики, просимо звертатися до лікарів - епідеміологів, інфекціоністів, імунологів.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщенні на сайті, дозволяється за умови посилання на terses.gov.ua.


Лікар-епідеміолог С.В. Маціпура