Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що варто знати про харчові отруєння мікробної етіології.


Харчові отруєння мікробної етіології (харчові токсикоінфекції) – це група гострих інфекційних захворювань, які виникають в результаті споживання продуктів, що містять умовно-патогенні бактерії та їхні токсини, і характеризуються короткотривалими проявами загальної інтоксикації та гострого гастриту чи гастроентероколіту.
Збудником харчової інфекції можуть бути мікроорганізми різних родів: Klebsiella, Enterobacter, Citrobacter, Serratia, Enterococcus та ін. Ці бактерії дуже поширені в природі, в переважній більшості вони входять до складу нормального біоценозу кишківника людини. Оскільки клінічна картина токсикоінфекції розвивається в результаті впливу не самих мікроорганізмів, а токсичних продуктів їх життєдіяльності, збудник як такий, нерідко, не виділяється. Джерелом і резервуаром інфекції, зазвичай, є люди і сільськогосподарські тварини, птиця. Найчастіше це особи, які страждають захворюваннями бактеріальної природи з активним виділенням збудника (гнійні захворювання, ангіни, фурункульоз), тварини хворі маститом. Джерелом зараження може бути і здоровий носій. Для деяких родів бактерій, здатних викликати харчову токсикоінфекцію, резервуаром може бути грунт і вода, забруднені фекаліями тварин та людини, об'єкти навколишнього середовища.
Механізм передачі токсикоінфекції фекально-оральний, шлях передачі - переважно харчовий. Мікроорганізми потрапляють у харчові продукти, де відбувається їх активне розмноження і накопичення. Харчова токсикоінфекція розвивається тоді, коли людина вживає в їжу продукти, в яких утворилася висока концентрація мікроорганізмів. Токсикоінфекції в переважній більшості випадків виникають при вживанні продуктів тваринного походження: м'яса, молочних продуктів, кондитерських виробів з жирними кремами, риби. М'ясо й напівфабрикати з нього (фарш) є основним джерелом клострідіальної інфекції. Деякі способи виготовлення напівфабрикатів і страв, умови зберігання та транспортування сприяють проростанню спор і розмноженню бактерій. Для продуктів, уражених стафілококами, характерна відсутність видимих і смакових відмінностей від нормальної їжі. У передачі інфекції можуть брати участь різні об'єкти і предмети, джерела водопостачання, грунт, пил. Для захворювання характерна сезонність: у теплу пору року частота токсикоінфекцій збільшується, оскільки температура повітря сприяє активному розмноженню бактерій. Токсикоінфекції можуть виникати як у вигляді окремих випадків у побуті, так і спалахів при організованому харчуванні в колективах.
Природна сприйнятливість у людей до даних інфекцій висока, як правило, всі, що вживали в їжу уражені мікроорганізмами продукти, захворюють з тим чи іншим ступенем тяжкості. Особи з ослабленими захисними властивостями організму (діти перших років життя, особи похилого віку, хворі після хірургічних втручань ) входять до групи особливого ризику, токсикоінфекції у них можуть протікати найбільш важко.
Інкубаційний період токсикоінфекції рідко перевищує кілька годин, але в деяких випадках може скорочуватися до півгодини або подовжуватися до доби.
Профілактика токсикоінфекцій полягає в дотриманні санітарно-гігієнічних правил на підприємствах харчової промисловості і громадського харчування, а також правил зберігання продуктів, які швидко псуються. До роботи з продуктами не допускають осіб , які страждають на гноячкові захворювання шкіри, ангіну, пронос. Важливим є забезпечення санітарного контролю за забоєм тварин, перевезенням і зберіганням м’ясних продуктів , а також молочних і кондитерських виробів. Не можна допускати забруднення продуктів виділеннями свійських тварин, гризунів , птахів, мух.
З метою попередження харчових отруєнь необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:
не брати в дорогу та на відпочинок продукти, що швидко псуються;
- швидкопсуючі продукти зберігати тільки в холодильнику та обов’язково дотримуватись термінів їх реалізації;
- ретельно проварювати, тушкувати і просмажувати харчові продукти, особливо консервовані, безпосередньо перед вживанням. Залишки їжі на наступний день перед вживанням обов’язково прокип’ятити чи протушкувати;
- сирі і варені продукти при приготуванні їжі обробляти окремим розроблювальним інвентарем (ножі, дошки);
- захищати харчові продукти і продовольчу сировину від випадкових забруднень,
зберігати їх у закритому посуді;
- дотримуватись правил товарного сусідства під час зберігання продуктів у холодильнику, обов’язково зберігати окремо сировину (м'ясо, рибу, яйця, фрукти, овочі) та готові страви і молочну продукцію.
- не купувати продукти харчування на стихійних ринках з рук у приватних осіб.
У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння (слабкість, підвищення температури тіла, нудота, біль в животі, блювання, пронос тощо) не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою медпрацівників.
Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей. Прислухайтесь до вищевказаних порад.


Завідувач відділу епіднагляду
(спостереження) та профілактики
неінфекційних захворювань Сверстюк В.В.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на www.terses.gov.ua