Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Ризик виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей перших років життя.


Чиста вода - це запорука нашого здоров’я і здоров’я наших дітей. Проте значна кількість водоносних горизонтів забруднена різними шкідливими для організму людини сполуками.
Упродовж останніх років зростає нітратне забруднення ґрунтових вод, які широко використовуються у сільській місцевості для децентралізованого водопостачання внаслідок ненормованого використання в колективних господарствах та у приватному секторі мінеральних і особливо органічних добрив.
Вода забруднена нітратами надзвичайно небезпечна для дитячого організму, а особливо для дітей у перші місяці життя. Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, особливо першого року життя, пов'язаний насамперед із недосконалістю ферментних систем організму та біохімічних процесів.
При тривалому вживанні забрудненої нітратами води і овочів розвивається хронічна нітратна інтоксикація.
У зв’язку з випадками отруєння дітей у 2010 році (імовірно пов’язаних із приготуванням дитячого харчування на воді з індивідуальних колодязів, у яких вміст нітратів перевищував гігієнічні нормативи) Головний державний санітарний лікар України виніс постанову від 17 червня 2010 року №16 «Про попередження виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей». Відповідно до постанови органи виконавчої влади і місцевого самоврядування мають вжити заходи щодо забезпечення якісною питною водою в достатній кількості дітей віком до трьох років, які споживають питну воду з децентралізованих джерел водопостачання. Особливе занепокоєння викликає стан децентралізованих джерел водопостачання індивідуального користування. Недотримання самими власниками вимог санітарного законодавства при облаштуванні та утриманні колодязів призводить до забруднення питної води та робить її непридатною для споживання людиною. Серед таких порушень є недотримання нормативної відстані 20м від індивідуального колодязя до потенційних джерел забруднення (вбиральні, вигрібні ями, місця утримання худоби, склади добрив і отрутохімікатів, тощо), для громадських колодязів - 50м.
Оскільки на сьогодні практично не існує ефективних методів видалення нітратів з води в умовах децентралізованого водопостачання лабораторний центр для запобігання виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей не рекомендує вживати забруднену наднормативними концентраціями нітратів питну воду, а також вимагає дотримуватись норм санітарного законодавства при облаштуванні та утриманні децентралізованих джерел питного водопостачання, що визначені ДержСанПіНом 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної призначеної для споживання людиною».
Фахівцями ДУ «ТОЛЦ МОЗУ» області проводиться санітарно-освітня робота серед населення щодо використання колодязної води для споживання, особливо дітям. Направлені приписи та інформаційні листи в органи місцевого самоврядування стосовно вжиття заходів щодо забезпечення якості води нормативним показникам, очистки та впорядкування території біля індивідуальних та громадських криниць, недопущення попадання води з сільськогосподарських угідь, які обробляються мінеральними добривами та іншими хімічними реагентами, а також знезараження питної води у випадку її невідповідності санітарним нормам.
Чи можливо уникнути небезпечної дії нітратів?
Так, це можливо за умови, якщо ви візьмете до уваги і будете використовувати наші рекомендації:
- Якщо у питній воді вміст нітратів перевищує допустиму норму (50 мг/л), не використовуйте її для пиття та приготування їжі. Особливо це стосується дітей та вагітних жінок!
- Пам’ятайте, що кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність на 39-86%.
- Майте на увазі, що забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах - чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком. Хай це не вводить Вас в оману! Будьте обережні!
- Ніколи не розводьте дитячу суміш колодязною водою, якщо не впевнені в її якості.
- Не вживайте ранніх парникових овочів, на яких з’явилась гниль або цвіль, оскільки нітрати в таких овочах в більшій мірі і скоріше набирають більш токсичної форми - нітритів.
- Категорично забороняється давати дітям салати із свіжих овочів, які простояли при кімнатній температурі 6-8 годин, оскільки в них за цих умов також наростає перетворення нітратів під впливом специфічної мікрофлори в нітрити.
- Забруднену нітратами воду можна використовувати для технічних цілей: миття посуду, прання білизни, прибирання в приміщеннях, тощо.

Запам’ятайте! Якщо у Вас виникли сумніви щодо якості питної води, Ви можете звернутись у територіальні міжрайонні відділи державної установи «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України» для проведення лабораторних досліджень питної води.

Завідувач санітарно-гігієнічної
лабораторії ДУ «ТОЛЦ ДСЕСУ» І.А.Закальська