Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Як позбавитися домашніх шкідників


Шкідники заселяють, у першу чергу, приміщення, що обігріваються: житла, пекарні, крамниці, лікарні. Ховаються в щілинах стін, за панелями, шафами, раковинами та ін. Забруднюють харчові продукти екскрементами та рештками панцирів. Встановлено, що прусаки переносять збудників золотистого стафілококу, туберкульозну паличку, бактерії дезинтерії, вірус гепатиту А, грибків, простіші, можуть спричинити алергічні реакції. Руді домові мурашки, повзаючи по всіх приміщеннях, залазять у сміття, нечистоти, потім – на столи, посуд, забруднюючи продукти. В пологових будинках, дитячих та лікувальних установах порушують стерильність медикаментів та інструментарію, турбують хворих, заповзаючи під гіпсові перев’язки, пелюшки. Їхні болісні укуси можуть спричинити алергічні реакції. Знищують продукти.
Щоб убезпечити помешкання від вторгнення шкідливих комах, необхідно ущільнити двері, ліквідувати всілякі тріщини та щілини, вентиляційні отвори закрити шматками нейлонових заслонів з досить густими «очками». Про належний санітарний стан на сміттєзбірниках, сміттєпроводах, у підвальних приміщеннях треба подбати разом із сусідами. В перерахованих місцях шкідники знаходять схованки, а нерідко також і їжу.
Особливу увагу необхідно звернути на кухонні приміщення, багаті на їжу, а заодно на тепло і вологу, що сприяють розвитку комах. Залишки їжі бажано зберігати в холодильнику.
Круп’яні продукти, мука, пластівці, що зберігаються тривалий час, повинні знаходитись у щільно закритих контейнерах чи банках. Паперова та картонна упаковки не захищають від проникнення шкідників. Прусаки з легкістю проникають всередину, так як мають плоску будову тіла.
Продукти необхідно часто оглядати, а особливо при купівлі. Бувають випадки, коли з крамниці ми приносимо крупи з личинками шкідників. Бажано хоча б раз у місяць знайти трохи часу на перегляд шафок та продуктів, що там знаходяться, особливо сипучих. Рекомендується часто мити шафки, кухонні столи гарячою водою з миючими засобами. Заражені продукти необхідно знищити, так як їх не можна вживати.
Оскільки знищення шкідників важке та кропітке, варто завчасно забезпечити помешкання від нашестя комах.
Такі заходи, як чищення та миття підлог, використання пилососу турбують комах, перешкоджаючи їхньому гніздуванню. В такий спосіб знищуються кокони прусаків та чорних тарганів, обмежується розвиток бліх, знищуються дороги, що ведуть до гнізд рудих мурашок.
Але, якщо, незважаючи на запобіжні заходи, докучливі комахи все ж таки гніздяться у наших домівках, ми вимушені будемо звернутися до спеціалізованих підприємств, які проводять дезінсекційні заходи по їх знищенню.


Ентомолог ДУ «ТОЛЦ МОЗУ» С.В.Величко