Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Як уберегтися від остеопорозу

Остеопороз називають мовчазною епідемією нашого століття. І недаремно. Цим захворюванням, за офіційними даними, страждає кожна друга жінка і кожен п'ятий чоловік старше 50 років. Як уберегтися?
Краса і здоров'я неможливі без фізичної активності. А вона неможлива без міцних кісток. Проте у багатьох людей зрілого віку, особливо у жінок, кістки дуже уразливі. Тому усім, кому близько сорока або більше, просто необхідно замислитися про профілактику остеопорозу. Це дозволить зберегти активність і здоров'я на довгі роки.
Крихкі створіння
Упродовж життя в нас постійно йдуть процеси утворення і руйнування кісткової тканини. До 27 років переважає кісткоутворення. А вже після 30 років починається повільна втрата кісткової маси (кожні 10 років - мінус 3%). Але іноді кістки "тануть" швидше, ніж задумала природа. У цьому винні не лише генетика, але і стать (жінки, особливо після менопаузи, в 2,5 разу частіше за чоловіків стають жертвами остеопорозу). Серед інших чинників ризику - гіподинамія або, навпаки, великі фізичні навантаження, дефіцит кальцію, вітаміну D, білку і аскорбінової кислоти в їжі.
Якщо рівновага між процесами утворення і руйнування кісток порушується, кістки стають крихкими, пористими (недаремно в перекладі з латинської мови остеопороз означає "пориста кістка"). Зовні це зовсім непомітно, тому захворювання може довго протікати мовчки. Нерідко його виявляють тільки після переломів кісток і хребців. А це може статися навіть при мінімальній травмі. Так, якщо кістка ламається від падіння з невеликої висоти або навіть зовсім на рівному місці, то це з великою часткою вірогідності може вказувати на остеопороз.
Цікаво
Споживайте увечері по скляночці вина (але не більше). Американські учені довели, що щоденне вживання жінками у віці малої кількості слабоалкогольних напоїв не лише піднімає настрій, але і зміцнює кістки, зменшуючи ризик остеопорозу.
Небезпечний момент
У свій час остеопороз вважався захворюванням людей похилого віку - адже з віком всмоктування кальцію в кишечнику помітно знижується, і кістки втрачають колишню міцність. Але, на жаль, останнім часом ця недуга сильно помолодшала, адже дуже багато хвороб ведуть до розвитку остеопорозу.
Так, ризик остеопорозу підвищують тривалі стреси і хронічний алкоголізм, а також ендокринні захворювання (щитовидної залози, наприклад), особливо при тривалій замісній терапії, що знижує всмоктування кальцію в тонкому кишечнику. Також до остеопорозу ведуть: ревматоїдний артрит, цироз печінки і такі захворювання кісткового мозку, як мієлома і лейкоз. Порушення всмоктування кальцію буває при анорексії, захворюваннях кишечника, нирок, легенів. Чинниками ризику є і тривале використання деяких ліків (гормональних, протисудомних і інш.) Але не лише хвороби знижують міцність кісток. Вагітність, годування грудьми теж сприяють вимиванню кальцію. Тому так важливо в цей чудовий час приймати препарати, які компенсують дефіцит кальцію і вітаміну D.
До речі
Відомо, що ризик остеопорозу зростав у космонавтів, які тривалий час перебували у стані невагомості. Уся справа у відсутності фізичних навантажень. Адже те, що не працює, атрофується. Тому параліч або просто тривала нерухомість теж погано впливають на міцність кісток. Для профілактики остеопорозу дуже важливе регулярне навантаження, рух. Регулярне фізичне навантаження частіше двох раз на тиждень підвищує мінеральну щільність кісток. При цьому слід пам’ятати, що надмірні фізичні навантаження у дівчаток-підлітків можуть спричинити у них остеопороз після менопаузи.
Відновлювальні роботи
Будь-яку проблему простіше запобігти, ніж усунути. Краща профілактика остеопорозу - це відмова від паління і зловживання алкоголем, регулярні фізичні вправи і здорове харчування.
Жінкам починаючи з 35-40 років (і чоловікам після 50) необхідно щодня приймати не менше 1 г кальцію (велика частина якого повинна поступати не з пігулками, а з їжею). Тому важливо регулярно їсти молочні продукти, сир твердий, сир кисломолочний, брокколі, апельсини, кунжут. А також приймати БАДи як додаткове джерело компонентів, які сприяють зміцненню кісток і суглобів. Серед таких речовин - вітаміни D і К, кальцій, магній і фтор.
Кальцій і магній підтримують баланс між утворенням і руйнуванням кісткової тканини, при цьому вони не конкурують між собою за всмоктування в шлунково-кишковому тракті. Вітамін К бере участь в синтезі основного структурного білку кістки (остеокальцину), забезпечує щільність кісткової тканини. Фтор стимулює ділення клітин, що підвищує мінеральну щільність кісток, особливо хребта. А вітамін D покращує всмоктування кальцію в кишечнику і його фіксацію в кістках. У комплексі з кальцієм цей вітамін ще і не дає утворюватися надлишку паратиреоїдного гормону, який збільшує руйнування кісткової тканини. Але, оскільки в остеопорозу немає чітко виражених симптомів, кожній людині зрілого віку, що відчула неясний біль в спині, помітила у себе щонайменше викривлення хребта або втрату зросту, необхідно терміново звернутися до лікаря. Сучасні методи діагностики дозволяють встановити наявність остеопорозу, а потім почати лікування.
Будьте здорові!
За матеріалами інтернет-видання «Аргументи і Факти»
Заступник директора
ТОЛЦ МОЗ України Дементьєв Ю.Г.
Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на www.terses.gov.ua