Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


ПОЛІМЕРНІ МАТЕРІАЛИ У ВИРОБНИЦТВІ МЕБЛІВ


Меблеві вироби є одним із основних компонентів інтер’єру житлових і громадських приміщень, які визначають їх благоустрій і комфорт. Меблеві вироби мають найбільш тісний контакт з людським організмом і основною їх складовою є полімерні матеріали. Полімерні матеріали – матеріали, до складу яких входять високомолекулярні органічні сполуки. Головною частиною цих матеріалів є полімер – зв’язуюча частина. Окрім цього, до складу полімерних матеріалів входять пластифікатор, стабілізатор, барвник, наповнювач. Полімерні матеріали використовують в меблевому виробництві в якості облицювальних і декоративних матеріалів, настилочних і конструкційних, плівкових і губчастих матеріалів, кріпильної і лицевої фурнітури, клеїв, лаків, фарб.
Позитивними властивостями полімерних матеріалів є їхня висока механічна та хімічна міцність (стійкість до впливу кислот і лугів), легкість, високі тепло-, гідро- та звукоізоляційні властивості, а також економічна ефективність їх використання (ґрунтується на можливості використовувати дешеву хімічну сировину замість дефіцитної і дорогої деревини, металів та інших традиційних матеріалів).
Але, окрім цінних позитивних властивостей, полімерні матеріали можуть являти потенційну небезпеку для здоров’я людини, головним чином внаслідок можливості міграції з них в оточуюче середовище різних хімічних речовин, що мають токсичну дію. Виділення шкідливих речовин із полімерів при виробництві меблів зумовлене недоброякісною сировиною, невдало розробленою технологією виготовлення, порушеннями технологічного процесу виробництва. Хімічні речовини, які мігрують з полімерних виробів мають негативний вплив на організм людини, зокрема, зумовлюють алергічні реакції та захворювання, мають загально-токсичну дію, змінюють фактори неспецифічного імунітету. Полімерні матеріали, що використовуються при виробництві меблів для житлових будівель і культурно-побутових закладів не повинні виділяти в оточуюче середовище шкідливих речовин, що перевищують допустимі рівні.
Полімерні матеріали для виготовлення меблів поділяють на конструкційні, ізоляційні, оздоблювальні, а також на рулонні і плиточні. До рулонних відносять різні види полівінілхлоридних і поліетиленових плівок. Плиточні – плити на основі деревини з полімерним зв’язуючим компонентом (деревно-волокнисті, деревно-стружкові).
Найбільше використання отримали деревно-стружкові плити. Вони складаються з деревинної стружки, зв’язаної синтетичними смолами в кількості 5-10 відсотків від ваги сухого матеріалу. Для виготовлення деревно-стружкових і деревно-волокнистих плит найчастіше застосовують фенол-формальдегідні смоли. Фенол-формальдегідні смоли виділяють в повітря фенол, який має специфічний стійкий запах, а також алергенну і подразнюючу дію. При підвищенні температури у весняно-літній період фенолформальдегідні смоли виділяють в повітря формальдегід у кількостях, що можуть перевищувати допустимі рівні у 2-14 разів.
Конструкційні полімерні матеріали, що використовуються в меблевих виробах, призначених для відпочинку, повинні відповідати анатомо-фізіологічним особливостям, не впливати на функціональний стан організму людини. Колір і фактура меблевих облицювальних полімерних матеріалів повинні здійснювати позитивний психогігієнічний і естетичний впливи, створювати в житті людини фізіологічний комфорт. Готові меблі від часу виробництва до часу продажу повинні витримуватися не менше одного місяця.
При обиранні нових меблів потрібно:
1) пересвідчитись щодо наявності у продавців документів, які засвідчують законність самого виробництва продукції, дотримання вимог технологічного процесу та нормативних документів, що гарантують якість та безпеку меблів і меблевої сировини для здоров’я людини – висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи (копії);
2) впевнитись, що обрані меблі не мають специфічного запаху (полімери не повинні виділяти в оточуюче середовище леткі речовини в таких кількостях, які можуть мати пряму чи несприятливу опосередковану дію на організм людини);
3) поверхня меблів має бути такою, що піддається вологій дезінфекції і не накопичує статичну енергію;
4) забарвлення і фактура меблів із полімерних матеріалів повинні відповідати естетичним і фізіолого-гігієнічним вимогам;
5) меблі не повинні бути надто громіздкими та погіршувати мікроклімат приміщень (температуру, вологість, світловий режим).
ДУ «Тернопільський ОЛЦ МОЗ України» проводить санітарно-гігієнічні дослідження полімерних матеріалів на визначення та виділення фенол-формальдегідних сполук в атмосферне повітря.

Лікар-лаборант-гігієніст з дослідження хімічних
факторів навколишнього середовища В.І. Павлик