Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Сказ – це актуально…


Епідемічна ситуація зі сказу в Україні залишається нестійкою - щороку реєструються поодинокі випадки захворювань серед людей. За останні 10 років простежується тенденція до зростання рівня захворюваності, з 2007 по 2016 рік зареєстровано 36 випадків сказу проти 21 - в попередні два десятиріччя.
У 2016 році зареєстровано 4 випадки захворювань (на 2 випадки менше попереднього року) у Дніпропетровській, Рівненській, Чернігівській областях та м. Києві (інфікована у Київській області). Захворіли дорослі, з них 3 осіб – покусані котами, в т.ч. 1 – безпритульним (Рівненська область) та 1 особа – власним собакою. У двох випадках постраждалі після укусів не звернулися за медичною допомогою, в інших – звернулися, але антирабічні щеплення їм не були призначені, так як згідно висновків фахівців ветеринарної медицини в одному випадку після десятиденного спостереження (м.Київ) собака була здорова, в другому випадку - видано негативний результат лабораторних досліджень патологічного матеріалу від загиблої безпритульної кішки (Рівненська область).
В Тернопільській області випадки сказу серед людей були зареєстровані в 2010-2011 роках – по 1 випадку в жителів Бучацького та Лановецького районів, джерелом інфекції відповідно були домашній собака, не щеплений проти сказу, та лисиця. Діагноз підтвердився у вірусологічній лабораторії Центральної СЕС МОЗ України.
В І кварталі 2017 року, в порівнянні з аналогічним періодом 2016 року, відмічається погіршення епідемічної ситуації щодо сказу в області:
- зросла на 2,4% кількість звернень людей за медичною допомогою до лікувально-профілактичних закладів області з приводу покусів, подряпин, ослинень тваринами (318 осіб, що становить 29,9 випадків на 100 тис. населення проти 311 - 29,2 випадки на 100 тис. населення);
- зросла на 78,2% кількість призначених антирабічних щеплень (139 проти 78);
- вищою на 74,1% є питома вага випадків призначення антирабічних щеплень від числа осіб, які звернулись за медичною допомогою (43,7% проти 25,1%), тобто кожна 2 покусана людина підлягала призначенню антирабічних щеплень;
- збільшилась частка покусів, нанесених безпритульними тваринами на 53,3% (32,5% (91 покус) від усіх покусів нанесених даними видами тварин проти 21,2% (60 покусів);
- в 3 рази зросла кількість осіб, які контактували з явно хворими на сказ тваринами (діагноз підтверджено лабораторно): 15 осіб (в т.ч. покусаних – 6 - 40%) проти – 5 осіб (в т.ч. покусаних – 3 - 60%));
- зареєстровано 8 випадків покусів населення мишовидними гризунами (сірими щурами, мишою, хом’яками) в 5 районах області та м.Тернополі, в т.ч. хворим на сказ щурем в Козівському районі.
Ускладнює ситуацію й неконтрольоване зростання чисельності бродячих собак.
Залишається нестійкою епізоотична ситуація щодо сказу на окремих територіях. В І кварталі 2017р. відмічається зростання випадків сказу серед тварин на 83,3% у порівнянні з аналогічним періодом 2016 р.: 22 випадки проти 12.
Щоденно збільшується кількість постраждалих та відповідно - потреба у препаратах. Застосування яких необхідне у випадках покусів тварин, явно хворих (діагноз підтверджено лабораторно) чи з підозрою на сказ, диких чи невідомих тварин, мишовидних гризунів, а також за умови зникнення чи загибелі відомої тварини.
В 2017р. забезпеченість антирабічними вакцинами в області склала 44,5% від середньорічної розрахункової потреби, по окремих адміністративних територіях – 13 - 37,5%, антирабічним імуноглобуліном – 3% від середньорічної розрахункової потреби. Комбінований курс щеплень отримали лише двоє осіб, жителі Заліщицького району, які постраждали від покусів скаженими котами та придбали антирабічний імуноглобулін за власні кошти.
Нерівномірна поставка антирабічних препаратів (вакцина, імуноглобулін) чи їх відсутність призводить до порушення термінів, інтервалів між щепленнями та появи осіб, які не отримали належної медичної допомоги (специфічної імунопрофілактики), що ставить під загрозу життя постраждалих.
Сказ - невиліковне інфекційне захворювання тварин і людей, яке перебігає з тяжким ураженням центральної нервової системи і має летальний наслідок.
Головна ознака хворих тварин – зміна поведінки.
Вірус сказу розмножується та накопичується в клітинах мозку, слинних та слізних залозах. Вже з останніх днів інкубаційного періоду та протягом усієї хвороби тварини виділяють величезну кількість вірусу з слиною.
Єдиний механізм передачі сказу – контактно-рановий. Він реалізовується через покус або потрапляння слини хворої тварини на пошкоджену шкіру чи слизові оболонки. Можлива передача вірусу через предмети, забруднені слиною хворих тварин.
Тварин за ступенем зменшення небезпеки покусів можна розташувати в наступному порядку: вовк - лисиця - кіт - собака - велика рогата худоба.
Захворювання розвивається не у всіх осіб, вкушених скаженою твариною. Розвиток гідрофобії залежить від локалізації та розмірів рани. При покусах обличчя сказ виникає у 90 % осіб, кисті - у 63 %, проксимальних відділів кінцівок- у 23 %.
Інкубаційний період – від 7 діб до 1 року, частіше 3-7 тижнів.
Прогноз абсолютно несприятливий, випадки виживання осіб, які захворіли на сказ, не відомі. Смерть настає від паралічу дихального центру та порушення серцевої діяльності, хворий помирає при повній свідомості, ясно усвідомлюючи трагізм свого становища.
Звичайно, найнадійнішою гарантією щодо незараження є уникнення покусу. Та все ж якщо неприємність таки трапилася, хворобі можна запобігти:
• рану необхідно ретельно промити мильним розчином, а краї обробити 70% розчином спирту або 5% розчином йоду, накласти стерильну пов’язку;
• своєчасно звернутись за кваліфікованою медичною допомогою для вирішення питання щодо необхідності проведення антирабічних щеплень (щеплення актуальні, коли курс розпочато в перші 14 днів від моменту зараження);
• під час курсу антирабічних щеплень – не пропускати процедури та не переривати курс, дотримуватись режиму, встановленого лікарем, не вживати алкоголю, уникати переохолоджень та перегрівань;
• тварину, яка завдала ушкоджень людині, НЕ ВБИВАТИ, спеціалістами ветеринарної медицини встановлюється за нею десятиденний нагляд (карантин);
• у випадку зміни поведінки «домашнього улюбленця» негайно звернутись до спеціалістів ветеринарної медицини;
• якщо тварина загинула – патологічний матеріал підлягає дослідженню на сказ, яке проводиться Тернопільською регіональною державною лабораторією ветеринарної медицини.
Будьте пильними та обережними! Уникайте будь-яких контактів з дикими чи безпритульними тваринами! Не провокуйте їх! Щорічно проводьте щеплення домашнім улюбленцям!
Памятайте, що тільки при своєчасному застосуванні антирабічних препаратів та дотриманні режиму, призначеного лікарем на період щеплень, гарантований повний захист від захворювання на сказ!

Лікар-епідеміолог відділення

image21001

image003
особливо небезпечних інфекцій Годована Н.І.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на даному сайті дозволено за умови посилання на ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України».