Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що ми знаємо про воші?

voshi

Воші (лат. Pediculus) – це специфічні паразити, які проводять все своє життя на тілі людини та харчуються її кров’ю. Вони являються переносниками збудників висипного тифу, волинської гарячки та поворотного тифу.
Розрізняють три види вошей: платтяні, головні та лобкові. Ураження головними та платтяними вошами називається педикульозом, лобковими – фтиріоз.
Є три стадії розвитку вошей: яйце-гнида, личинка і статевозріла воша. Яйце жовтувато-білого кольору, довгастої форми, довжиною 1-1,5мм, міцно склеєне з волоссям. Личинка сірувато-коричневого кольору, пересувається за допомогою 3 пар лапок з кігтиками, що дозволяє їй міцно триматися на волоссі або тканині, в т.ч. синтетичній. Дорослі воші сірувато-коричневого забарвлення, після кровосмоктання темніші, самиці більші за самців, пересуваються за допомогою 3 пар лапок з кігтиками.
Тривалість життя дорослих вошей залежить від виду і коливається від 25 до 45 днів, а в середньому становить один місяць. Щоденно самки відкладають по 3-10 яєць (гнид), прикріплюючи їх до волосся або ворсинок тканини.
Розповсюджуються воші, переповзаючи з однієї людини на іншу при безпосередньому контакті, при користуванні спільними речами: одягом, білизною, головними уборами, гребінцями, щітками для волосся та інше. Збереженню завошивленості сприяють скупченість населення, порушення санітарно-гігієнічного режиму, а також невиконання правил особистої гігієни.
Перші клінічні прояви захворювання можуть бути через кілька тижнів.
Діагностика цього захворювання досить проста. Для цього необхідно уважно оглянути шкіру голови, волосся. При наявності свербіжу, розчухувань на голові та гнид на волоссі діагноз «педикульоз» підтверджується. Іноді можна вичісувати вошей на білий аркуш паперу.
Раніше були поширені народні методи лікування педикульозу гасом, дігтярним милом, дихлофосом, оцтом або журавлинним соком. Всі ці методи неефективні, застосовувати їх не рекомендуємо.
Багато хто думає, що потрібно вкорочувати довге волосся. Робити цього не потрібно, так як гниди розташовуються біля коренів волосся, не далі ніж на 5 сантиметрів від поверхні голови.
Сьогодні на фармацевтичному ринку представлені різні засоби для лікування педикульозу. Вони є у вигляді спреїв і шампунів.
Для ефективного проведення протипедикульозних заходів краще звернутись за медичною допомогою до компетентних спеціалістів.
При виявленні вошей на будь-якій стадії розвитку (яйце, личинка, доросла воша) проводять дезінсекцію, одночасно знищуючи вошей безпосередньо на голові чи тілі людини та здійснюючи обробку особистих речей (одяг, головні убори, постільна білизна, рушники та ін.). Також необхідно оглянути всіх контактних осіб (діти в організованих колективах, родичі, сусіди) на наявність вошей.
Основні профілактичні заходи досить прості:
- завжди дотримуватися правил особистої гігієни, стежити за станом волосся;
- власникам довгого волосся в громадському транспорті краще прибирати волосся під одяг або збирати у хвіст;
- ніколи не користуватися чужими гребінцями, гумками для волосся або шпильками;
- не використовувати чужі гігієнічні приналежності, рушники;
- не надягати чужі головні убори.
Про педикульоз ми говоримо пошепки або ж воліємо не говорити зовсім, намагаючись впоратись із цією проблемою самотужки. Так уже повелося, що в нашій свідомості міцно укоренилося переконання, що це соромно, бо воші є супутниками неохайних та занедбаних, а їхня поява в нас спричиняє шок і небажання, аби про це хтось дізнався. Проте нинішні реалії доводять хибність таких суджень - у всьому світі відзначається неухильне розповсюдження вошивості, причому вражає вона не «неблаполучних».
Можливість «виловити» уражених педикульозом осіб є лише під час проведення оглядів та рейдів в організованих дитячих колективах, при оформленні в лікувальні установи, оздоровчі заклади, при профілактичних оглядах та на всіх етапах надання медичної допомоги. Тому офіційні статистичні дані не відображають істинної ситуації щодо кількості завошивлених людей.
Будьте свідомими – дбайте не тільки про своє здоров’я, а й про здоров’я близьких Вам осіб!

Лікар-епідеміолог відділення
особливо небезпечних інфекцій Годована Н.І.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на даному сайті дозволено за умови посилання на ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України».