Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Золотистий стафілокок!

 

Навколо нас в повітрі, на землі знаходиться безліч мікробів. Деякі з них створюють особливу небезпеку для здоров’я людей. Один з таких — стафілокок, який здатний викликати близько 100 захворювань серед дітей і дорослих.
Найзлісніший з відомих стафілококів є золотистий.
Золотистий стафілокок є патогенним мікроорганізмом, який живе в повітрі та на поверхнях предметів. Потрапляючи на шкіру, слизові оболонки або у внутрішні органи людини, він викликає різноманітні захворювання і характеризуються розвитком в інфікованої людини вираженою інтоксикацією, порушеннями у роботі з боку внутрішніх органів.
Патогенності стафілокока обумовлює наявність у нього токсинів і ферментів, які порушують життєдіяльність клітин організму і руйнують його тканини.
Якщо золотистий стафілокок утворив у якомусь органі вогнище гнійного розплавлення тканин то є дуже великий ризик поширення бактерій з кров’ю по інших органах.
Великий відсоток медичних ускладнень після тривалого перебування у лікувальних закладах як раз викликається золотистим стафілококом. Він може вражати абсолютно будь-який орган людського організму, при цьому його впливу піддаються всі вікові групи: від новонароджених до людей похилого віку. Ви тільки вдумайтеся: золотистий стафілокок не втрачає своєї активності при висушуванні і не гине під впливом прямих сонячних променів протягом 12 годин. Більш того, якщо протягом 10 хвилин піддавати мікроб температурі в 150 С, він не загине. Його не «беруть» ні чистий етиловий спирт, ні перекис водню. Проте, стафілокок чутливий до анілінових барвників, одним з яких є всім відома «зеленка».
Як можна заразитися стафілококом?
Основне джерело інфекції – людина, яка може бути носієм золотистого стафілокока, при цьому будучи повністю здоровою.
Бактерія може перебувати у людини: у роті і носоглотці (саме тому всіх декретованих осіб, особливо працівників харчової промисловості, зобов’язують проводити обстеження з носоглотки на наявність стафілокока), піхві, пахвових ямках, кишечнику.
Щоб у дітей і дорослих проявилися симптоми золотистого стафілокока мікроб повинен потрапити в організм у достатній кількості з наступним його розмноженням в одному або декількох внутрішніх органах.
Клінічні ознаки золотистого стафілокока:
- шкірні та м’язеві ураження: дерматит гідроаденіти, абсцес, панариция, блефарит, фурункул, карбункул;
- ураження дихальних шляхів: ангіна – утворення гнійників на мигдалинах, що проявляється болем у горлі, особливо при ковтанні, підвищення температури, пневмонія, емпієма плеври;
- ураження нервової системи: абсцес мозку, тромбофлебіт вен головного мозку;
- ураження сечовивідних шляхів: пієлонефрит, цистит, уретрит;
- ураження серцево-судинної системи: ендокардит, тромбофлебіт;
- ураження кісток і суглобів: остеомієліт трубчастих кісток, некроз кісток, гнійний артрит, гнійний бурсит;
- ураження кишківника: тяжкий ентероколіт новонароджених, харчова токсикоінфекція.
Харчова токсикоінфекція - це патологія, яка розвивається зазвичай після вживання їжі, в якій накопичилася достатня кількість збудника (зазвичай це торти, тістечка з кремом, м’ясні та молочні продукти, салати, тощо). Перші симптоми з’являються вже через 2-6 годин після вживання зараженої їжі: нудота, біль у животі, блювання, пронос, який може бути рясним, що веде до розвитку ускладнень.
Діагностика золотистого стафілокока проводиться серед дітей та дорослих, відбираються біологічні рідини організму (змиви із носа та горла, кров, вагінальний секрет, сеча, кишкові випорожнення, плевральна рідина).
Діагностика заснована на тому, що при появі певних клінічних симптомів проводиться посів виділень з цього органу (якщо це можливо) на мікрофлору.
Коли в посіві виявляється Staphylococcus aureus (золотистого стафілококу) в титрі більшому, ніж 103, діагноз стафілококової інфекції вважається підтвердженим.
Лікувати стафілококову інфекція досить важко. Це пов’язано з тим, що легко розвивається стійкість до багатьох протимікробних препаратів. Той же золотистий стафілокок, здатний виробляти стійкість до антибіотиків і до антисептичних препаратів. Проте, комплексне лікування цього захворювання передбачає застосування антибіотиків і сульфаніламідними препаратами. Якщо золотистий стафілокок проявився у немовляти, його терміново госпіталізують.

Лікар-епідеміолог Заставна Т.Ю.