Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Всі хвороби від нервів


image1212002
Всі хвороби від нервів. З цієї популярною фразою медики погоджуються, коли розмова йде про проблеми в роботі серця і судин. Але захистити себе від переживань і хвороб можна. Як це робиться? Рекомендації дає професор, доктор медичних наук Євген Аверін.

Жах, він же стрес

Уявіть собі, що ви йдете пізно ввечері по темному провулку, ліхтарі не горять, чути гавкіт собаки, видно її очі, що світяться - і раптом якась загрозлива тінь насувається на вас. У цей момент ви відчуваєте заціпеніння, страх, в горлі пересихає, в скронях стукає, серце калатає як шалене... Приблизно такі ж прояви у стресу, який ви часом відчуваєте в кабінеті начальника або під час виконання термінової роботи.
Як ні парадоксально, стрес для організму корисний, тому що він готує вас до активних дій, допомагає виживати. Але якщо стрес постійно повторюється, панічний страх переслідує день у день, тоді організм поступово слабшає, що і призводить до захворювань.
Сучасна людина переживає в будні той же стрес, що і на темній вулиці. І, як наслідок, виснажується нервова система, виникає аритмія, розвивається атеросклероз судин, з'являються метаболічні зміни в міокарді. Адже чим вище частота серцевих скорочень, тим менше часу залишається у серця на відпочинок - розслаблення. І цей великий м'яз змушений працювати на знос.
Лікарі підрахували: для пацієнта, у якого частота серцевих скорочень більше 80 на хвилину, ризик смерті зростає на третину. Ці цифри про здорових людей, у яких немає ішемічної хвороби серця, підвищеного рівня артеріального тиску. Що вже говорити про тих, хто страждає на серйозні серцево-судинні проблеми! Навіть діабет 2 го типу може розвинутися після стресу.

Калій + магній + вітамін В6

Як підтримати організм, що страждає від нервових переживань? Звичайно ж, нам необхідні повноцінне харчування і препарати. Оскільки порушення обміну вітамінів і мікроелементів - теж провокатори стресу. І перш за все для серця потрібні калій і магній.
Американці продумали стратегію харчування населення США, розраховану на найближчі 5 років. У цій програмі продукти, що містять калій, за своєю значимістю стоять на першому місці. Їжа з кальцієм і вітаміном В - на другому. А на третьому - джерела магнію. І тільки потім йдуть продукти, що забезпечують людини протеїнами і харчовими волокнами (клітковиною).
Калій та магній займають провідне становище, тому що тільки ці речовини можуть захистити серце від стресу. Про користь калію при аритмії і для профілактики інфаркту лікарі кажуть багато, про магній менше, але серцю потрібна саме ця комбінація - калій плюс магній. А вітамін В6 (піридоксин) потрібен для харчування нервових волокон, знову ж в комбінації з магнієм.
Всі три елементи нормалізують тонус міокарда - допомагають серцю розслабитися, нормалізують артеріальний тиск, знижують ризики атеросклерозу, зменшують тривожність і покращують роботу нервової системи. Комбінація трьох речовин впливає відразу на обидві ланки, які беруть участь в стресі, - на серцево-судинну і центральну нервову системи. І потрібні вони як тим, що переживають хронічний стрес, так і людям, які страждають на серцево-судинні захворювання.
І це підтвердили дослідження. Американці спостерігали за 300 жінками у віці старше 39 років - медсестрами, робота яких була пов'язана з серйозними психологічними переживаннями. Виявилося, у жінок, які отримували калій і магній, тиск був нижче, ніж у тих, хто не приймав препарати.
Всім відомо, що ці два важливі елементи містяться в бананах. Є в тропічних фруктах ще й триптофан - відмінний анти тривожний засіб. Але, для того щоб людині покрити добову потребу в калію-магнію, доведеться з'їдати 4-6 бананів в день, що практично нереально. Зате добова потреба калію і магнію міститься в спеціальних препаратах, що містять аспарагінат цих мікроелементів. Додають туди і вітамін В6. Такі добавки треба приймати не тільки пацієнтам із захворюваннями серця і судин, а й звичайним людям, які хочуть захистити серце і головний мозок від стресу.

Чому наше тіло не робить НЗ?

Наш організм дуже хитрий. Як не бажає він відсипатися про запас, так і багато речовин він не хоче відкладати про всякий пожежний випадок. На жаль, жир він все ж запасає. А ось важливі мікроелементи і вітаміни подавай йому щодня і навіть кілька разів на добу. Перегодуй організм аспарагінатом магнію і калію, а він все одно візьме лише невелику частину, йому необхідну, а решту виведе як непотрібне. Тому такий важливий дробовий прийом препаратів.
Причому непогано б враховувати і так звану циркадність, тобто те, що в різний час доби мікроелементи всмоктуються по-своєму. Найбільш вибагливий наш організм стосовно кальцію. Цей елемент, отриманий зі склянки молока, випитого на ніч, засвоїться у дорослої людини на 35%, з випитого вранці - на 15%. А організм вагітної жінки або дитини постарається витягти з тої ж склянки усі 60% кальцію, тому що жінці в положенні треба забезпечити будматеріалами майбутнього немовлятку, а малюкові потрібно швидко рости.
У калію є інша особливість. Якщо у пацієнта істотно знижений показник калію в крові (нижче рівня 3,5 ммоль/л) і лікар призначає препарати для підвищення його рівня, то вельми нескоро аналізи покажуть поліпшення. Справа в тому, що клітини зголодніли за важливим мікроелементом, і, отримавши калій, вони забирають його з крові. Лише коли клітини наситяться, показники будуть поліпшуватися. Щоб підняти на 0,03 ммоль/л рівень калію в крові, знадобиться приблизно місяць інтенсивної терапії.

Мудра лисиця

Звичайно, крім правильного харчування і прийому препаратів для боротьби зі стресом підійдуть і інші засоби. Наприклад, здоровий пофігізм. У перекладі з сленгу на мову психологів це означає: «Якщо ти не можеш змінити ситуацію, необхідно змінити своє ставлення до неї».
Євген Аверін в якості ілюстрації наводить притчу про лисицю, яка одного разу забігла до саду, де побачила стиглий виноград. Але лисиця розуміє: «Якщо я зірву гроно, сторож, що стоїть в десяти кроках від лози, мене вб'є. І тоді це буде останнє моє бажання. Як вийти з цієї ситуації?» І тоді лисиця змінює ставлення до винограду. Вона каже собі: «Ягоди напевно кислі. А ще там оси літають, вони вже об'їли кисті». І їй перехотілося винограду. Вона змінила своє ставлення до ситуації і, спокійно розвернувшись, пішла жива. При цьому аніскільки не переживаючи, що так і не з'їла винограду.
Наше ставлення до багатьох проблем повинно бути схожим. Якщо ми з нетерпінням чекаємо важливої події, покладаємо на неї великі надії, чи не краще буде, щоб не розчаруватися, зменшити ефект очікування.

А та В сиділи поруч

Коли з'являється хронічний стрес? Певної точки переживань, після якої можна сказати, що у пацієнта настав подібний стан, ніхто не зафіксував. Але проблему можна підозрювати, якщо людина старше 17 років відчуває хоча б 3 рази на тиждень яскраво виражені стреси, вона стає дратівливою, у неї підвищується тривожність, виникають депресія, апатія. Їй нічого не хочеться, її ніщо не радує.
Кожен з нас сприймає стрес по-різному. Люди певного поведінкового типу (його називають тип A) все приймають близько до серця. Як правило, вони вибиваються в лідери, стають топ-менеджерами компаній, ведуть активний спосіб життя. Але у них ризик інсульту і інфаркту вищий, ніж у клерка середньої руки, якому «все фіолетово». Це вже другий поведінковий тип - B. Він ні за що не переживає, його все влаштовує в цьому житті. І тип B здоровий. А ось лідер, який переживає за фірму, за дружину, за дітей, піддається стресу, який в результаті призводить до інфаркту, інсульту.
Тому зараз в кардіологічних центрах Європи і США придумані спеціальні реабілітаційні програми, націлені на те, щоб модифікувати поведінковий фактор: перевести людину типу A в інший тип, більш спокійний. Але зробити це непросто. Звичайно, лідер не може відразу стати сірим клерком. На жаль, лише коли його стриножить інсульт або інфаркт, він змінює своє ставлення до життя.

Про користь аутотренінгу

Другий момент боротьби зі стресом - вміння розслаблятися. Найефективніший спосіб - аутотренінг: перед тим як лягти в ліжко, треба постаратися очистити голову від думок. Уявіть, як на ваші стопи накочує тепла хвиля води – і відходить. Потім вже до литок накочує - і знову відходить. І так поступово тепло покриває все ваше тіло. Спочатку вправа дається важко, але вже через пару подібних тренувань ви зможете швидко розслаблятися і спокійно засинати після важкого дня, і навіть в кріслі літака (автобуса, автомобіля).

Принцип правильного харчування «6 тарілок»

Для профілактики стресу у щоденному раціоні обов'язково повинні бути:
- молочні продукти жирністю не вище 3,5%;
- цільнозернові злаки (в тому числі хліб);
- рослинна олія - оливкова, соняшникова, гірчична;
- нежирна яловичина, риба, курка;
- фрукти, не менше 200 г;
- овочі - теж не менш 200 г.

Будьте здорові!
За матеріалами інтернет-видання «Аргументи і Факти»

Заступник директора
ТОЛЦ МОЗ України Дементьєв Ю.Г.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на www.terses.gov.ua