Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Ще раз про радіаційний фон


Всі живі організми, що населяють нашу планету, постійно піддаються впливу іонізуючої радіації шляхом зовнішнього та внутрішнього опромінення від природних (космічне випромінювання і природні радіоактивні речовини) і штучних (відходи атомної промисловості, радіоактивні ізотопи, які використовуються в біології, медицині, сільському господарстві) джерел іонізуючих випромінювань. Тобто розвиток життя на Землі відбувалося і відбувається в присутності радіаційного фону.
Встановлено, що радіаційний фон Землі формується під впливом трьох основних компонентів: космічного випромінювання, випромінювання розсіяних у земній корі, повітрі та інших об'єктах нашого середовища природних радіонуклідів та випромінювання штучних (техногенних) радіонуклідів.Розрізняють природний радіаційний фон, штучний радіаційний фон та технологічно змінений (підвищений) радіаційний фон.
Природний радіаційний фон – є основним компонентом радіаційного фону. Джерелами природного радіаційного фону є іонізуючі випромінювання, які діють на людину на поверхні Землі від зовнішніх природних джерел неземного походження (космічних випромінювань), зовнішніх природних джерел земного походження (присутніх у земній корі, воді, повітрі), а також від внутрішніх джерел (тобто радіонуклідів природного походження, які містяться в організмі людини).
Природний радіаційний фон є невід’ємним фактором зовнішнього середовища і відіграє значну роль в життєдіяльності людини і не є строго постійною величиною. Його зміни пов’язані як з глобальними, так і локальними аномаліями. Вони обумовлені циклічними коливаннями космічного фону і аналогічних процесів, які придбали характер глобальних катастроф.
На території області природній радіаційний фон знаходиться в межах норми. Для контролю за іонізуючим випромінюванням проводиться вимірювання потужності поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання (природний фон). Вимірювання проводяться спеціалістими міжрайонних, міського відділів та обласного лабораторного центру щоденно на території ОЛЦ та його міжміських відділів. Моніторинг природного фону на території області ведеться з 1967 року. Заміри проводяться двічі на день (зранку та ввечері) в одному і тому ж місці в один і той же час для достовірності результатів. Міжрайонні відділи на своїх територіях проводять таку саму роботу. Виводиться середній показник за місяць, який складає 9-13 мкР/год., що не перевищує багаторічних розрахункових показників на території Тернопільської області.
Перевищеня природнього фону, який характерний для даної території, в 3 та більше разів вважається радіоактивним забрудненням.
Штучний радіаційний фон – це випромінювання, представлені розсіяними в біосфері штучними радіонуклідами. Він формується за рахунок: об’єктів атомного циклу, роботи атомних електростанцій, використання рентгено-радіоізотопної діагностики та лікування, застосування побутових приладів, радіоактивних випадінь внаслідок випробувань ядерної зброї.
Технологічно змінений радіаційний фон являє собою іонізуюче випромінювання від природних джерел, що змінюються в результаті антропогенної діяльності – видобуток корисних копалин, видобування, використання і викид в навколишнє середовище продуктів згоряння органічного палива, виготовлення і використання мінеральних добрив, будівельних матеріалів, авіаційні перельоти, куріння.
Радіаційний фон, як природний фактор, в нашому існуванні відіграє дуже велику роль. Дія радіації на організм не відчувається людиною через відсутність спеціальних органів відчуття, іонізуюче випромінювання не має ні смаку, ні запаху, ні кольору. Саме під його впливом у нас розвинулася резистентність до опромінення невеликими дозами. За даними багаторічних замірів природного радіаційного фону Тернопільська область є радіаційно безпечною.

 

Лікар з радіаційної гігієни Н.В.Бригадир