Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Епідситуація із захворюваності на кір в області. Профілактика кору.

Кір - це гостре інфекційне захворювання вірусної етіології, яке проявляється підвищенням температури тіла, катаральними явищами, висипом на шкірі.
Джерелом інфекції є хвора людина. Вона стає заразною не тільки тоді, коли у неї вже наявні ознаки хвороби, але й за декілька днів до її початку. Особливу роль у поширенні цієї інфекції відіграють хворі з нетиповими формами кору, тобто коли ознаки хвороби слабо виражені, або їх не можливо розпізнати, оскільки вони більше нагадують інші захворювання. Тоді такі хворі не ізолюються вчасно.
В останні дні перед появою будь-яких клінічних ознак хвороби, протягом катарального періоду та періоду висипань, хвора на кір людина виділяє вірус. Він виділяється у великій кількості у зовнішнє середовище з краплинками слизу під час кашлю, чханні чи просто розмови й зі струменем повітря може переноситись на значні відстані – із нижніх поверхів приміщення на верхні чи з одного його кінця в інший.
Механізм передачі інфекції – лише повітряно-краплинний.
Зазначаємо, що через предмети побуту, продукти харчування і третіх осіб вірус кору не передається.
Сприйнятливість до кору висока, не залежить від віку. Єдиною захищеною віковою групою є діти перших 3-х місяців життя, які народилися від матерів, що мають протикоревий імунітет.
Період від моменту зараження до перших проявів захворювання триває від 9 до 21 дня.
В 2017 році розпочався прогнозований, черговий епідемічний підйом захворюваності на кір.
Станом на 16.06.2017 року в області зареєстровано 30 випадків кору (Бучацький район – 25 вип., Чортківський – 3 вип., Бборщівський, Збаразький райони – по 1 вип.).
Аналіз розподілу випадків за віковими групами: діти до року – 2 вип., 1-4р. – 7 вип., 5-9р. – 11 вип., 10-14р. – 2 вип., 15-19р. - 2 вип., 20-29р. – 5 вип., старші 30р. – 1 вип. Переважають вікові групи 5-9р. (35,7%) та 1-4р. (25%).
Зареєстрований спалах кору в Бучацькому районі, пов'язаний з організованим колективом – ДНЗ «Теремок», м.Бучач. Кількість захворілих 18 осіб, в т.ч. 16 дітей. Вогнище існуюче.
Основним засобом профілактики є вакцинація згідно Календаря профілактичних щеплень (12 місяців та 6 років).
Особам, які контактували з хворим у вогнищі, у віці до 30 років, не щепленим, профілактика здійснюється шляхом введення, не пізніше 3-х днів від моменту контакту, вакцини за епідпоказами.
Якщо ви все ж таки захворіли або запідозрили захворювання на кір, треба обов’язково звернутись за медичною допомогою. Враховуючи повітряно-краплинний механізм передачі, з метою недопущення масового поширення інфекції, хворого ізолюють на 4 дні від моменту висипань. При потребі (тяжкий, ускладнений перебіг хвороби) хворого госпіталізують.
Також при реєстрації випадку кору в організованих дитячих колективах, вводяться обмежувальні протиепідемічні заходи з 9 по 21 день від дня контакту.


Передрук та інше використання матеріалів, що розміщенні на сайті, дозволяється за умови посилання на terses.gov.ua.

Лікар-епідеміолог С.В. Маціпура