Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Солі важких металів та їх значення в навколишньому середовищі.

 

У сьогоднішньому житті, такому динамічному, урбанізованому і промислово розвиненому, нас оточує безліч шкідливих, а іноді і просто отруйних речовин. Якщо контакт з подібними шкідливими речовинами постійний, то, безумовно, ризик отримати отруєння організму дуже зростає. При цьому послаблюється імунітет організму, зростає небезпека хронічних захворювань.
Окреме місце серед відомих хронічних отруєнь належить отруєнням солями важких металів. Відомо понад сорок таких елементів. Найчастіше зустрічаються: мідь, ртуть, марганець, кобальт, хром, нікель, золото, залізо, кадмій, свинець, сурма, талій, вісмут та інші. Ці елементи можна зустріти в сільськогосподарських інсектицидах і гербіцидах, промислових з'єднаннях органічної або неорганічної природи, медичних препаратах.
Фахівці ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України» постійно проводить дослідження на вміст солей важких металів в харчових продуктах, питній воді, воді відкритих водоймищ, грунті, виробах з полімерних матеріалів, повітрі робочої зони.
Шляхи надходження солей важких металів в організм - це споживання харчових продуктів, що містять ці шкідливі речовини, повітря, іноді вони можуть надходити через слизові або шкіру. Найбільш серйозна токсична дія іонів металів виникає під час вдихання пилу, особливо на території промислових зон та автострад.
Важкі метали (залізо, мідь, молібден, кобальт, марганець тощо) належать до так званих мікроелементів - хімічних елементів, що присутні в живих істотах у низьких концентраціях (тисячні частки відсотка і нижче). Ці елементи, як вітаміни, потрібні людському організму для його нормального функціонування. Нестача мікроелементів в організмі, зокрема і важких металів, спричинює різні захворювання.
У процесі еволюційного розвитку живі організми виробили спеціальні механізми для накопичування важких металів, оскільки в навколишньому середовищі їх було мало. Коли ж люди почали інтенсивно забруднювати довкілля, властивість «накопичувати» спричинила надмірне нагромадження важких металів в організмі людині. Ця ж «накопичувальна» властивість організму людини перешкоджає виведенню надлишку важких металів з нього. Небезпека в тому, що ці солі здатні не тільки накопичуватися в організмі людини, але і зберігатися в ньому протягом декількох місяців, що призводить до порушення роботи органів та ураження тканин.
Дуже часто хворий не може виявити хронічні отруєння на початковій стадії. Оскільки слабкість, зниження працездатності, стомлюваність - перші прояви отруєнь - списуються на інші причини. А тим часом, вони є свідченням поступового надходження в організм малих доз отруйних речовин. Нарешті, якщо токсичні речовини, як і раніше надходять в організм, з'являються вже більш чіткі ознаки, які можуть змінюватися в залежності від того, яким металом отруєний чоловік. Найчастіше отруєння позначається, насамперед, на нирках, шлунково-кишковому тракті і нервовій системі. Якщо людина відчула перші ознаки отруєння, потрібно негайно звернутись до лікаря і пройти відповідне обстеження.
Для того щоб уникнути попаданню в організм солей важких металів потрібно дотримуватись простих правил: не купувати продукти на стихійних ринках, вимагати від продавців сертифікат якості товару. Не бажано купувати ділянки для проживання, облаштовувати свердловини для питної води, випасати худобу, збирати ягоди та гриби поблизу великих діючих промислових підприємств, автострад з інтенсивним рухом.

Консультацію з питань проведення досліджень можна отримати по телефону 25-24-15 та 25 – 14 – 39.

Завідувач санітарно-гігієнічної І.А.Закальська
лабораторії