Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Відпустка без неприємних симптомів

http://img.aws.livestrongcdn.com/ls-1200x630/cpi.studiod.com/www_livestrong_com/photos.demandstudios.com/getty/article/108/160/467787230_XS.jpg

Чи можна вберегтися від діареї у відпустці і як зробити так, щоб хвороба не зіпсувала поїздку?
З діареєю хоча б раз у житті стикався кожен чоловік. За даними ВООЗ, щорічно в світі реєструється близько 1,7 мільярда випадків діареї. А під час відпустки діарею переносить кожен третій відпускник, причому деякі щасливчики - по кілька разів за поїздку.
Розповідає лікар-гастроентеролог Світлана Горєлова:
- Фахівці розрізняють діарею інфекційну (бактеріальну) і неінфекційну (її ще називають діареєю мандрівників).
Причина інфекційної діареї - хвороботворні мікроби, бактерії, віруси, які потрапляють в організм з їжею або рідиною. Єдиний і найнадійніший спосіб убезпечити себе - це мити руки і стежити за чистотою продуктів, які вживаєте.
Найбільшу небезпеку становлять салати, овочі і фрукти з пошкодженою шкіркою, холодні закуски, недосмажені і недоварені страви, сира або погано просмажена риба, морепродукти, не пастеризоване молоко, морозиво.
Під забороною - напої з льодом. Для приготування кубиків льоду недобросовісні працівники деяких установ часто використовують некип'ячену воду. Кишкові мікроби не втрачають своєї патогенності ні при негативних температурах, ні при сусідстві з міцними алкогольними напоями - горілкою, віскі, текілою і т.ін.). Напої з льодом можна замовляти тільки в закладах з бездоганною репутацією і не в якому разі - в барах на пляжі і на ринках.
Особливу обережність слід дотримуватися в країнах високого ризику - Азії, Африці, Південній і Центральній Америці. В них, за оцінкою ВООЗ, без дотримання правил гігієни шанс заробити діарею доходить до 75%. Там для профілактики отруєння навіть лікарі перед їжею (або у випадках, коли з'їдено щось підозріле) радять вживати міцні спиртні напою в медичних дозуваннях (30- 50 г).
Китай, Південна Африка, Ізраїль, Південна Європа, Росія відносяться до країн середнього ризику (ймовірність діареї - від 8% до 20%). Найвищі гігієнічні стандарти - в Скандинавії, в Північній і Західній Європі, Японії, Північній Америці (менше 5%).
Але навіть поїздка по безпечним країнам не вбереже від «діареї мандрівника» - так називають реакцію шлунка на незнайому їжу. На новому місці у людини змінюється кишкова мікрофлора, до того ж на відпочинку (а значить, в теплих широтах) в раціоні збільшується кількість овочів і фруктів - тобто клітковини, яка посилює моторику шлунку і кишечника. Також неінфекційна діарея може розвинутися на тлі алергічної реакції, під впливом сильних емоційних переживань, на тлі прийому лікарських препаратів, через перегрів на сонці.
Лікувати або чекати?
Перші симптоми будь діареї з'являються через 4 - 8 годин після вживання неякісної їжі. Основні симптоми - блювота, рідкий стілець, біль в животі, іноді - підвищення температури.
Викликати лікаря чи ні? Це зазвичай вирішує сам пацієнт в залежності від самопочуття. Молоді люди (а за новою класифікацією ВООЗ до них відносяться люди до 46 років включно) з діареєю середньої тяжкості (у разі, якщо вона протікає без високої температури), як правило, справляються самостійно.
Викликати лікаря необхідно до дітей - у них моментально розвивається зневоднення, від якого в світі щорічно гине близько 760 тисяч дітей. Також не варто залишати без лікарської допомоги літніх людей і пацієнтів із захворюваннями серцево-судинної системи, для яких зневоднення загрожує ризиком зупинки серця. Якщо лікар наполягає на госпіталізації - не відмовляйтеся.

Всупереч поширеній думці, в інфекційних відділеннях давно не тримають 21 день. Швидше за все, ви вийдете звідти на наступну добу - в доброму здоров'ї і з повною відсутністю неприємних симптомів.

Якщо ви вирішили лікуватися самостійно, потрібно:

1. Більше пити - часто, але потроху (великий обсяг рідини буде провокувати блювоту), найкраще - воду, мінералку без газу, міцний чай (в ньому містяться природні сорбенти, які полегшують перебіг діареї) і препарати-регідранти для відновлення електролітного балансу (в крайньому випадку підійде слабкий сольовий розчин - 1 ч. ложка на літр води).

2. Дотримуватися дієти - хоча при отруєннях апетит відсутній, лікарі вважають, що голодувати все ж не варто. При отруєннях рекомендують рисову кашу на воді, підсушений хліб, сухарі. Їжа повинна бути максимально щадить (як по температурі - 33-35 градусів), так і за ступенем обробки.
Під суворою забороною - молочні, жирні, консервовані продукти, свіжі овочі і фрукти.

3. Препарати, які особливо «замикають» пронос, потрібно приймати з обережністю. Не забувайте, що діарея - це життєво необхідна реакція, мета якої - вивести з організму всі патогенні речовини.
Будьте здорові!
За матеріалами інтернет-видання «Аргументи і Факти»

Заступник директора
ТОЛЦ МОЗ України Дементьєв Ю.Г.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на www.terses.gov.ua