Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Літній "букет" з басейну

 

 Нарешті прийшло довгоочікуване літо. Нехай подекуди поки що дощить, але сонечко пригріває все сильніше. Зовсім скоро нам захочеться погрітися на пляжі, зануритися і поплавати у прохолодній воді. Але що робити, якщо відпустка поки що не "світить», а до моря або навіть найближчого природного водоймища, придатного для купання, зовсім не близько? Вихід, звичайно, є, і це басейн або аквапарк. Але чи такий вже безпечний відпочинок у міському басейні відкритого типу або в аквапарку?
Усі ми знаємо, що для відвідування басейну потрібно надати медичну довідку про стан здоров'я відвідувача. Однак дана превентивна міра, яка введена з благими намірами убезпечити здорових людей від зараження в басейні різними бактеріальними і грибковими інфекціями, а також деякими іншими захворюваннями, в багатьох містах країни продемонструвала свою неефективність. «Липові» довідки з легкістю купуються у недобросовісних лікарів, які єдиними і залишаються у виграші в даній ситуації.
Хотілося б для початку сказати про дезінфекцію води в басейні, контролі за її якістю і частоті повної заміни. Навіть при дотриманні всіх вимог не секрет, що в багатьох наших басейнах в якості основного дезинфікуючого засобу досі застосовуються сполуки хлору. Це досить агресивні речовини, які і в допустимій концентрації несприятливо впливають на шкіру і слизові, дратуючи і висушуючи їх. Хлорування води у деяких людей може викликати різні шкірні висипання алергічного характеру, почервоніння і запалення слизової рогівки очей (алергічний кон'юнктивіт), проблеми з диханням і навіть бронхоспазм у астматиків та людей з іншими захворюваннями дихальної системи. На жаль, озонування води, знезараження її за допомогою УФ-випромінювання, як більш м'які способи дезінфекції, використовуються значно рідше.
Отже, що ж може становити небезпеку при купанні в басейні? Перш за все, хотілося б відкинути різні домисли і уточнити: заразитися ВІЛ-інфекцією в басейні неможливо! Вкрай рідкісні й випадки зараження в басейні урогенітальними інфекціями (трихомоніаз, хламідіоз і т.д.) - для цього потрібно посидіти в мокрому купальнику на лавці або лежаку без рушника відразу ж після хворої людини, і то ймовірність «підчепити» інфекцію таким чином дуже мала, а зараження ними через воду і зовсім не відбувається.
Основний «бич» басейнів і аквапарків - грибкові захворювання шкіри і нігтів. Зараження цими інфекціями може відбуватися в роздягальнях, душових, при використанні рушників, наданих в басейнах і аквапарках, простому ходінні босоніж по мокрій підлозі. Ризик зараження зростає багаторазово при порушенні цілісності шкірних покровів - наявності ранок, саден, потертості, зірваних «водяних» мозолів на ногах. Можливо і зараження в басейні «стригучим лишаєм» (мікроспорія і трихофітія). Грибкові інфекції шкіри і нігтів надзвичайно заразні, а лікуються довго і складно.
Таким же чином відбувається і зараження ВПЛ (вірус папіломи людини), що викликає підошовні або звичайні бородавки. Багато в курсі, як важко їх позбутися, лікування іноді може затягнутися на роки через рецидиви захворювання.
Зважаючи на наявність підвищеної вологості і тепла в душових і роздягальнях басейнів нерідко можна виявити цвіль. Ці грибки здатні викликати не тільки алергічні реакції, а й особливі захворювання (наприклад, аспергільоз). Наслідками контакту з пліснявими грибками можуть також бути:
- нудота, діарея;
- запаморочення, головний біль;
- ревматичні й інші захворювання опорно-рухового апарату;
- захворювання дихальної системи;
- носові кровотечі;
- ослаблення імунітету.
Ще один шкірний «подарунок» з басейну - контагіозний молюск. Незважаючи на свою назву, це вірусне захворювання, що викликає характерні висипання на обличчі і тілі. До даного захворювання, в основному, схильні діти, особливо ті, що використовують плавальні кола і інші пристосування, які допомагають триматися на воді.
Наступна група захворювань, якими можна заразитися в басейні, це інфекції, що викликають ураження шлунково-кишкового тракту і деяких інших органів і систем. Сюди сміливо можна віднести таких умовно-патогенних збудників, як кишкова паличка і криптоспоридії, окремі штами яких здатні вражати слизову кишечника і викликати сильну діарею. Відомі випадки зараження в басейні і лямбліозом (збудник - найпростіші лямблії, що вражають тонкий кишечник і печінку), деякими гельмінтами. Всі ці захворювання розвиваються при ковтанні води з басейну разом з самим збудником, його спорами або яйцями.
Якщо безпосередньо після відвідування басейну або аквапарку ви відчули характерні ознаки нездужання (нудота, блювота, болі в області шлунка і кишечника, здуття, сильна діарея, можливе підвищення температури і загальна слабкість), негайно звертайтеся до лікаря. Необхідна і консультація фахівця в разі шкірних висипань, щоб їх диференціювати і при необхідності призначити лікування.
Досить рідко в басейні і його допоміжних приміщеннях виявляється синьогнійна паличка. Це дуже небезпечний збудник, здатний вражати нервову і дихальну системи, шлунково-кишковий тракт, м'які тканини. Лікування захворювань, викликаних синьогнійної паличкою, утруднене її резистентністю (несприйнятністю) до більшості антибіотиків. На щастя, цей збудник не проникає через неушкоджену шкіру і слизові.
З усього вищесказаного аж ніяк не випливає, що відвідувати міські басейни і аквапарки категорично не рекомендується. Однак для власної безпеки необхідно виконувати деякі правила.
Бажано по можливості поцікавитися, які засоби і методи дезінфекції використовуються в басейні або аквапарку, який ви плануєте відвідати, як йдуть справи з контролем якості води і наскільки часто відбувається її заміна і чищення басейну. Інтернет вам на допомогу - спробуйте розшукати відгуки відвідувачів про цей заклад.
І головне, ніколи не нехтуйте нехитрими правилами особистої гігієни:
- Ніколи не ходіть в басейні босоніж - свої гумові «в'єтнамки» або пластмасові тапочки - «мильниці» знімайте тільки перед зануренням у воду.
- Під час купання бажано надягати спеціальну шапочку.
- Не використовуйте пропонованими в басейнах і аквапарках рушниками - найчастіше їх просто перуть, але не дезінфікують, при цьому грибки не тільки виживають, але і «перебираються» на інші рушники.
- Не сідайте, особливо в мокрому купальнику, на непокриті лавки або шезлонги.
- Не лийте воду з басейну в рот і ні в якому разі не ковтайте її, постарайтеся пояснити це дітям.
- Відвідайте душ перед купанням в басейні і обов'язково - після купання, з використанням антибактеріального і противогрибкового гелю, особливо ретельно промийте складки шкіри і між пальцеві перетинки.
- При наявності на шкірі ранок, саден, подряпин, свіжих водяних мозолів від відвідування басейну краще утриматися. Не варто купатися в басейні і відразу після перенесених ГРВІ, при загальному зниженні імунітету.
При дотриманні даних запобіжних заходів ризик отримати неприємний «сюрприз» у результаті купання в басейні або відвідування аквапарку істотно знижується.
Будьте здорові!
За матеріалами інтернет-видання «Аргументи і Факти»

Заступник директора
ТОЛЦ МОЗ України Дементьєв Ю.Г.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на www.terses.gov.ua