Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Розум втікає в смартфон

Людина тупіє, навіть якщо смартфон, що знаходиться поруч, вимкнений. До такого висновку пришли вчені, які заставили людей вирішувати завдання в присутності своїх любих гаджетів.
Розповсюдження смартфонів кардинально змінює життя їх власників. Смартфон в руках зв'язує нас з усім світом, дозволяє переглядати прогноз погоди і котирування акцій, не залишаючи ліжка, допомагає постійно бути на зв'язку з рідними та друзями, розважає і змушує звикати до себе. Смартфон міцно ввійшов у нашу життя і тому вже давно став об'єктом уваги з боку вчених.
Дослідження показали, що в середньому користувач смартфону звертається до нього до 85 разів на день, 91% респондентів запевняють, що взагалі не виходять з будинку без своїх гаджетів, а 46% - що не можуть без них жити.
Учені з Техаського університету в Остіні вирішили дослідити, як прив'язка до смартфонів впливає на розумові здібності людини. «Ми повинні з'ясувати, як залежність від цих девайсів впливає на нашу здатність думати і працювати за межами екрану», - пояснили вчені. Професор Едріан Уорд з колегами провели масштабні експерименти, в яких брали участь близько 800 користувачів смартфонів, в основному студенти.
Дослідники хотіли з'ясувати, як присутність звичайних гаджетів впливає на здатність людини виконувати різні завдання, навіть якщо вона його не використовує. В одному з експериментів учасників, які сиділи перед моніторами комп'ютерів, просили виконати ряд задач, які вимагали повної концентрації.
Метою тестів було виміряти когнітивні здібності людини - зокрема, здатність мозку утримувати і обробляти інформацію в певний момент часу. Перед початком експерименту всім учасникам було запропоновано поставити свої гаджети на безшумний режим і покласти їх або на стіл екраном вниз, або в сумку чи карман, або віднести в іншу кімнату.
Аналіз результатів показав, що ті, хто поставив телефони в інше приміщення, виконали завдання набагато краще, ніж учасники, які тримали гаджети на столі, і трохи краще тих, хто тримав їх в кармані або сумці.
Дослідження показали, що навіть присутність смартфону в полі зору людини знижує його когнітивні здібності і впливає на роботу мозку, незважаючи на те, що людина впевнена, що повністю зосереджена на виконанні завдання. «Ми бачимо лінійну залежність, яка вказує, що смартфон стає більш помітним, а когнітивні можливості учасників знижуються, - пояснив Уорд. - Ваша свідомість не думає про ваш смартфон, але цей процес, що вимагає не думати про щось певне, віднімає частину ваших розумових ресурсів. Це втрата розумових здібностей мозку».
В іншому експерименті всі учасники спочатку заповнили анкети, за результатами яких можна зробити висновки про власне відчуття залежності від смартфону в повсякденному житті. Потім вони виконали схожі з першим експериментом завдання, також вимкнувши їх телефони, які поклали на столі, в карман або залишили в іншій кімнаті.
Експеримент показав, що найгірше з завданням впоралися ті студенти, які найбільше залежать від гаджетів.
Однак не завжди - а тільки в тих випадках, коли телефони лежали перед очима або в карманах. Учені виявили, крім того, що на виконання завдань не впливає те, чи включений телефон і чи лежав він екраном до низу або до верху.
«Мова не йде про те, що учасників відволікали повідомлення, що надходили, - пояснив Уорд. - Звичайної присутності смартфону достатньо для того, щоб знизити їх розумові здібності».
На результативність виконання завдань впливає сам факт знаходження телефону в полі зору, він знижує здатність фокусуватися, тому що мозок постійно думає про те, щоб не відволікатись на нього.
Висновки вчених сумні - у присутності телефону людина справді трохи тупішає. «Оскільки смартфони такі поширені, їх вплив, який описаний у наших експериментах, діє в цілому ряді повсякденних обставин: на роботі, при відвідуванні занять, перегляді фільмів, вечері з друзями, читанні книг та інше», - роблять висновки вчені. Результати дослідження опубліковані в журналі Journal of the Association for Consumer Research.
Бережіть себе і будьте здорові!

Заступник директора
ТОЛЦ МОЗ України Дементьєв Ю.Г.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на www.terses.gov.ua