Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Чим небезпечний брак сну

http://rooziato.com/wp-content/uploads/2017/05/0-62-1024x512.jpg
Студенти не сплять ночами, готуючись до іспиту. Клерки цілодобово не виходять з офісу заради завершення важливого проекту. Але будь-який вплив на складну систему завжди викликає відповідну реакцію. Чим відповідає людський організм на брак сну?
Численні дослідження підтверджують, що люди, які сплять менше 6-7 годин на добу, ризикують близько познайомитися з «принадами» ожиріння, діабету і хвороб серця. До розвитку хронічних захворювань призводять зміни фізіології, спровоковані недостатнім відпочинком.
Позбавлення сну сприяє порушенню метаболічної (переробка їжі і використання отриманої енергії), імунної (захист від хвороб) і серцевої функції.
Щоб детально вивчити ці порушення, дослідники з Університету Південної Австралії залучали волонтерів, які жили під суворим контролем в лабораторіях від декількох днів до декількох тижнів в умовах повного або часткового позбавлення сну.
Обмін речовин
Брак сну погіршує засвоєння глюкози, процесу, в якому цукор переробляється, зберігається чи використовується для виробництва енергії. У здорових і молодих дорослих з нормальною масою тіла короткочасна втрата сну погіршує толерантність до глюкози і чутливість до інсуліну. У довготривалій перспективі ці зміни сприяють збільшенню ризику ожиріння і розвитку діабету.
Позбавлені сну люди нерідко відчувають почуття голоду і пригнічують його нічними перекусами. Продукти, покликані «заспокоїти шлунок», часто містять надмірну кількість цукру і жиру. З цієї причини тим, хто спить мало, складніше позбутися від зайвих кілограмів, ніж тим, хто приділяє відпочинку достатньо часу.
Крім того, недолік сну збиває звичні добові ритми вироблення гормонів, що регулюють апетит. На порушення сну реагують як лептин, який пригнічує бажання поїсти, так і грелін, що діє протилежно. Зміна балансу цих гормонів може призвести до збільшення ваги і ожиріння. У людей, що спали менше 8 годин на добу, зазвичай збільшений індекс маси тіла.

Імунітет
Імунітет захищає організм від вторгнень ззовні. Здоровий сон підтримує імунну функцію, тоді як брак сну знижує, збільшуючи ризик запальних, інфекційних захворювань і раку.
Притуплення природних імунних реакцій організму викликає навіть єдина безсонна ніч. Повне позбавлення сну провокує підвищення рівня запальних маркерів, що може спричинити несприйнятливість до інсуліну, захворювання серця і остеопорозу.
Одне з досліджень показало, що тиждень сну по 4 години на добу перед щепленням від грипу на десять днів знижує кількість антитіл більш ніж на 50%. Цей результат наочно демонструє, наскільки важливий сон для протидії інфекційним захворюванням.
Серце
Протягом декількох десятиліть росте число людей, які страждають від високого кров'яного тиску. Весь цей час поступово знижується загальноприйнята тривалість сну.
В рамках існуючої з 1976 року в США програми «Дослідження здоров'я медсестер» виявлено, що ризик розвитку серцевих захворювань у жінок збільшується, якщо спати менше 5 і більше 9 годин на добу.
Порушення сну можуть бути пов'язані з хворобами серця за рахунок надмірної активності симпатичної нервової системи, підвищення артеріального тиску і зниження толерантності до глюкози.
Відшкодування втрат
Як стверджують австралійські дослідники, негативні наслідки низької тривалості сну можна виправити. Організм сам підказує, коли йому потрібен додатковий відпочинок. Не відмовляйтеся від хвилин післяобідньої дрімоти або тривалого сну у вихідні дні.
Бережіть себе і будьте здорові!
За матеріалами інтернет-видання «Школа життя»

Заступник директора
ТОЛЦ МОЗ України Дементьєв Ю.Г.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на www.terses.gov.ua