Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Ще раз про кліщі…

 

Іксодові кліщі є основними переносниками збудників хвороби Лайма. Вони також являються резервуаром борелій в природі завдяки наявності у них трансфазової (по ходу метаморфозу) та трансоваріальної (від інфікованої самки через запліднене яйце наступному поколінню) передачі збудників.
В одній популяції кліщів збудники Лайм-бореліозу, потрапляючи в кладку зараженої самки і переходячи за ходом метаморфозу від яйця до личинки, від личинки до німфи і від німфи до імаго, можуть зберігатися понад 4 роки. Таким чином, на будь-якій стадії свого розвитку кліщі можуть виявитися інфікованими (або внаслідок кровосмоктання і отримання борелій від заражених тварин, або в результаті трансоваріальної чи трансфазової передачі збудника).


В природних вогнищах статевозрілі кліщі живляться переважно на великих диких тваринах, а німфи і личинки – на дрібних.
На людей нападають іксодові кліщі всіх фаз розвитку: личинки, німфи і дорослі особини.
На відміну від імаго, укуси німф в абсолютній більшості випадків лишаються непоміченими, що слід враховувати при зборі епіданамнезу.
Нагадуємо, що з моменту прикріплення кліща до одягу чи шкіри людини до початку кровосмоктання проходить декілька годин. Відчуття людиною свербіжу на місці присмоктування кліща виникає лише через 6-12 годин і навіть пізніше. Процес насичення кров’ю кліщів може продовжуватись декілька днів: личинок 3-5 днів, німф – 4-7, імаго – 7-11.
Сприйнятливість людей до борелій дуже висока, відповідно значним є ризик розвитку хвороби Лайма в осіб, укушених інфікованими кліщами.
Враховуючи, що момент прикріплення і присмоктування до тіла кліща в більшості випадків залишається непоміченим, в індивідуальному аспекті профілактичні заходи Лайм-бореліозу повинні включати самоогляд одягу та відкритих частин тіла під час перебування на природі кожні 2 години та негайне звернення за кваліфікованою медичною допомогою при виявленні стороннього тіла будь-яких розмірів та форми.
Наступним етапом є дослідження кліща, який присмоктався, на інфікованість бореліями. За результатами проведених лабораторно-діагностичних досліджень вирішується питання щодо необхідності призначення превентивного лікування постраждалій особі.
Будьте пильними та обережними!


Лікар-епідеміолог відділення
особливо небезпечних інфекцій Годована Н.І.


Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на даному сайті дозволено за умови посилання на ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України».