Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Всесвітній день боротьби з гепатитом - «Задумайтесь про своє здоров’я!»

 


28 липня відзначався день Всесвітньої боротьби з гепатитом. Дане рішення було прийнято у 2010 р. на сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я.
Серед інфекційних хвороб людини вірусні гепатити посідають третю сходинку, поступаючись лише гострим респіраторним вірусним інфекціям та інфекціям шлунково-кишкового тракту. Причина смертності у світі від гепатитів серед населення займає 8 місце.
Гепатит – це вірусна інфекція. Існує декілька типів вірусів гепатиту (A, B, C, D, Е, ТТ, SEN тощо), потенційні можливості яких становлять загрозу виникнення епідемій.
Джерелом збудника інфекції вірусних гепатитів є хвора людина.
Фактори передачі при гепатиті А та Е - забруднені вірусом харчові продукти, вода.
При гепатитах В, С та D - чинниками передачі вірусу є кров та інші біологічні рідини організму. Існує природній шлях передачі (статевий, від матері до дитини) та непрямий (при проведенні різноманітних медичних маніпуляцій, проколюванні вух, татуюванні, переливанні крові та її продуктів, використанні спільних із хворим зубних щіток, пристроїв для гоління, рушники тощо).
Тяжкий та тривалий клінічний перебіг захворювання призводить до переходу в хронічну форму з подальшою інвалідизацією, розвитком цирозу і раку печінки, смертності. .

Як уникнути зараження вірусом гепатиту А та Е.
- Для пиття вживати лише воду перевіреної якості або бутильовану.
- Перед споживанням овочів, фруктів та ягід необхідно добре промити їх питною водою.
- Обов'язково мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету; не користуватися загальним рушником, посудом тощо.

Що необхідно знати, щоб уберегтися від зараження вірусним гепатитом В, С.
- Не користуватися чужими і не дозволяти іншим користуватись своїми особистими предметами гігієни.
- Не вживати наркотики, адже є постійна загроза інфікування вірусними гепатитами В, С та ВІЛ-інфекцією/СНІДом (при використанні шприців декількома особами, голками, посудом та іншими засобами).
- При наявності статевих зв’язків більш ніж із одним партнером необхідно користуватись латексними презервативами при кожному статевому контакті (так як сперма є однією із небезпечних біологічних рідин).
- Перед тим, як зробити татуювання чи пірсинг, переконатись, що працівник, який робить дані процедури, використовує одноразовий інструментарій.
- Одним із найефективніших профілактичних заходів є імунізація проти гепатиту В.

У теперішній час дуже важливо бути обізнаним в питаннях профілактики гепатитів, захиститися від цієї недуги, а якщо ж зараження вже відбулося, вчасно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою.


Передрук та інше використання матеріалів, що розміщенні на сайті, дозволяється за умови посилання на terses.gov.ua.

Лікар-епідеміолог Заставна Т.Ю.