Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Хворий за власним бажанням

https://notiziebenessere.it/wp-content/uploads/2016/04/SH_CITTA_STRESS_LAVORO_SMOG_STANCHEZZA-1000x580.jpg

«Закінчив важкий проект і звалився з бронхітом», - нарікає трудоголік. «Син не хоче ходити в садок і весь час застуджується», - скаржиться мама.
Для них зв'язок між емоціями і хворобою неочевидний. Але його обов'язково побачили б шанувальники психосоматичної медицини. Вони вважають: душа і тіло єдині. І якщо нездужання впливають на настрій і поведінку, то чому б і переживанням не змінювати наш фізичний стан, не провокувати хвороби?
Астма, яку ми вибираємо
«У мене була подруга, якій дочка-п'ятикласниця писала записки:"Бутерброди у тебе в сумці в контейнері, з'їж їх на обід і не забудь про батьківські збори!"- розповідає 40 річна Лариса. - Близькі дивувалися: ну як наша розгільдяйка Ксюша примудрилася виростити таку розумну дівчинку? Правда, у цієї чудової дочки була алергія на все підряд, астма, навіть набряк Квінке... Її постійно возили на обстеження і не могли знайти причину. Потім потрапили до хорошого невролога - і виявилося, що це чистої води психосоматика. Мама вела себе як доросла людина тільки тоді, коли дочка занедужувала. Ось організм дівчинки і почав неадекватно реагувати на все підряд, щоб хоч якось отримати частку турботи».


Бронхіальна астма нашої героїні, а ще гіпертонія, виразкова хвороба дванадцятипалої кишки, виразковий коліт, тиреотоксикоз, ревматоїдний артрит, нейродерміт - так звана чиказька сімка захворювань, в яких психосоматичний фактор є дуже вагомим. З цим згодна навіть офіційна медицина. А тілесно-орієнтовані психотерапевти стверджують, що психологічні причини є у будь-якої недуги. Наприклад, безсоння вони зазвичай пов'язують з недовірою до життя. Причину гінекологічних хвороб бачать в конфліктних відносинах з чоловіками і страхом перед ними. А гіпертонію - з гнівом, який подавляється.
Взагалі зараз до психосоматичних розладів відносять більше 500 поширених недуг.

Вигода пацієнта
Фахівці з психосоматики вважають, що будь-яка хвороба може неусвідомлено використовуватися нами як спосіб відпочити, отримати бажане або уникнути чогось неприємного, що лякає. Наприклад, школярі часто хворіють перед контрольними. Хіба вони роблять це навмисне? Звичайно, ні. Просто слідують підсвідомої установці: прогуляти не можна, зате прохворіти можна. Цей феномен називають вторинної вигодою хвороби. І «бонусів», які можуть давати недуги, чимало.
Турбота про себе без почуття провини. Ліки, засоби догляду, дорогі аналізи, процедури - все це потрібно вам, якщо ви хворієте. При цьому витратити ту ж суму на себе просто так (наприклад, в салоні краси) для багатьох неприпустимо.
Право на відпочинок. Навіть маючи вільний графік, багато дозволяють собі знизити темп або просто взяти перерву в роботі на 1-2 дня тільки під час хвороби.
Увага близьких. Якщо людина хвора, родичі повинні йому допомагати - як же інакше?
Можливість прислухатися до себе. Під час хвороби життя сповільнюється, і на передній план виходить те, що раніше ігнорувалося і не помічалося.
Можливість не вирішувати то, що потрібно вирішити. Коли серйозно захворіє дитина, розлучення подружжя часто відкладається. Власний недуг змусить почекати з новими проектами і зміною роду діяльності. Багаторічний догляд за близьким - причина, щоб не задаватися питаннями особистого життя і кар'єри.
Можуть бути й інші «вигоди», які в кожному конкретному випадку потрібно шукати і аналізувати індивідуально.
Воно того варте?
Як не дивно, але багатьом психосоматичні захворювання в кінцевому підсумку йдуть навіть на користь. Вони змушують людину звернути увагу на свої внутрішні проблеми, зупинитися і задуматися: чого ж йому не вистачає?
Але чи правильно це - доводити себе до хвороби, щоб зрозуміти, що йде не так? Адже недуги з'являються тоді, коли вони - єдиний спосіб на сьогоднішній день впоратися зі ситуацією, що склалася, отримати те, в чому людина має гостру потребу. Якщо мамі потрібна близькість з дитиною, але вона не може дозволити собі не працювати, то малюк «з радістю» захворіє, щоб погасити цю мамину і свою потребу. Якщо жінка має гостру потребу в увазі, вона захворіє, щоб чоловік проводив з нею більше часу. Звичайно ж, вибір «захворіти або не захворіти» несвідомий, ми робимо це не спеціально. Але, так чи інакше, приємного в хвороби мало.
Єдиний спосіб боротьби з виникненням психосоматичних захворювань - це «чути» власні потреби. Якщо ви часто хворієте, задайте собі питання: чого я потребую, чого насправді хочу? Постарайтеся зрозуміти це самі, а потім пробуйте вступати в діалог з тими, від кого залежить задоволення цих потреб. Прагніть зробити своє життя більш комфортним, встановити довірчі відносини з оточуючими, навчитися говорити про те, що хвилює. Спробуйте знайти роботу, яка буде в радість. Відпочивати так, як подобається. Вести здоровий спосіб життя. І нарешті, навчитися приймати те, що неможливо змінити, і полюбити себе таким, яким ви є.
Важливо
Є ряд ознак, які можуть навести на думку про психогенний характер захворювання. Ось головні з них:
відсутність значних поліпшень після курсу лікування;
рецидиви захворювання після адекватного лікування;
множинність, різноманітність різних симптомів, їх часта зміна;
мимовільне виникнення і зникнення хвороби, часто не пов'язане з лікуванням.
Бережіть себе і будьте здорові!
За матеріалами інтернет-видання «Аргументи і Факти»

Заступник директора
ТОЛЦ МОЗ України Дементьєв Ю.Г.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на www.terses.gov.ua