Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Як перемогти деменцію

https://pbs.twimg.com/media/C_U_3VMUMAAZh6r.jpg

Що старий, що малий», - кажуть в народі. Старече недоумство знижує якість життя, але що з ним вдіяти, вік є вік. Виявляється, «зробити» можна і потрібно. Дослідники стверджують, що у кожному третьому випадку деменції можна запобігли.
Деменція - глобальна проблема
Старече недоумство - найбільша проблема світової охорони здоров'я та соціальної допомоги в XXI столітті. Найчастіше саме можлива втрата або зниження розумових здібностей - причина страху людей перед старістю.
Тривалість життя збільшується, внаслідок чого зростає число страждаючих від деменції пацієнтів. По всьому світу їх налічується близько 47 млн. Очікується, що до 2050 року ця цифра виросте до 115 млн.


У деяких країнах, таких як США, Швеція, Великобританія і Нідерланди, протягом останніх років знижується кількість хворих на деменцію серед людей з високим рівнем освіти. Але зважаючи на збільшення числа старих людей, загальна кількість пацієнтів продовжує зростати.
У 2015 році підрахували, що світова ціна деменції склала 818 млрд. американських доларів. Майже 85% цих витрат пов'язані не з медичним, а з соціальним обслуговуванням. У міру поширення хвороби обсяги витрат будуть рости.
Фактори ризику розвитку деменції
Проаналізувавши ряд досліджень, вчені з Університетського коледжу Лондона розробили модель, яка зрозуміло показала, що зниження або збільшення ризику розвитку деменції в старості визначає образ попереднього життя.
Дослідники виділили дев'ять потенційно оборотних факторів, які на протязі всього життя людини впливають на можливість розвитку деменції в старості.
Рання освіта, фізичні вправи і соціальна активність зменшують ризик хвороби. Тоді як куріння, депресія, діабет, зниження слуху, високий кров'яний тиск і ожиріння - збільшують.
Приблизно в 7% випадків розвиток деменції визначається генетичними факторами, які в даний час неможливо змінити. Але всіх інших людей автори моделі закликають проявити активність, щоб знизити ймовірність хвороби.
Задуматися про свій стан в старості і вжити заходів, що знижують ризик деменції, ніколи не пізно. Будь-якій людині під силу навчитися чомусь новому, кинути палити, зайнятися фізичними вправами і частіше спілкуватися з оточуючими.
Автори моделі закликають всіх проявляти фізичну, розумову і соціальну активність, стежити за своєю вагою, рівнем цукру, кров'яним тиском і слухом, своєчасно звертатися за медичною допомогою в міру необхідності.
На думку професора психіатрії літніх людей Джилл Лівінгстон (Gill Livingston):
«Надання людям інформації про те, що робити, щоб запобігти деменції, важливий перший крок, але його недостатньо. Наші рекомендації вимагають зусиль як суспільної охорони здоров'я, так і індивідуальних».
Як вважає дослідник, вчасно вжиті заходи можуть відстрочити недоумство на кілька років, що дозволить багатьом людям досягти кінця життя без зниження когнітивних здібностей.
Бережіть себе і будьте здорові!
За матеріалами інтернет-видання «Школа життя»

Заступник директора
ТОЛЦ МОЗ України Дементьєв Ю.Г.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на www.terses.gov.ua