Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Сьогодні - Всесвітній день боротьби зі сказом

imagertrret002

Щорічно, 28 вересня проводиться Всесвітній день боротьби зі сказом з ініціативи благодійної організації «Альянс по боротьбі зі сказом» (ARC) й «Центрів боротьби з хворобами і профілактики хвороб» (CDC), Атланта, у Сполучених Штатах Америки та за підтримки Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я.
Дата цього всесвітнього дня була обрана невипадково: 28 вересня 1895 року помер французький мікробіолог Луї Пастер, який спільно з колегами створив вакцину проти сказу. Перше успішне щеплення проти сказу було зроблено 6 липня 1885 року дев’ятирічному хлопчикові Йозефу Майстеру, якого вкусив скажений собака. Йому протягом 10 годин вводилися сильні дози сироватки. Хлопчик вижив, ставши першою людиною, вилікуваною від сказу. У подяку за свій порятунок Й. Майстер все життя доглядав за могилою вченого і працював сторожем в Інституті Пастера.
В Україні перші щеплення проти сказу запровадив у 1886 році М. Гамалія.

Вперше Всесвітній день боротьби зі сказом відзначали в 2007 році. Вже два роки по тому заходи, присвячені цьому дню, проводились в більш ніж ста країнах світу. Спектр заходів дуже широкий: це і наукові симпозіуми, присвячені боротьбі зі сказом, громадські заходи, присвячені поширенню інформації про профілактику сказу та благодійні заходи, присвячені збору коштів на вакцинацію собак.
Основне завдання – привернути увагу громадськості на цю актуальну проблему і нагадати про етіологію, прояви епідемічного процесу, профілактичні та протиепідемічні заходи, які дозволять попередити та запобігти поширенню даного захворювання серед тварин та уникнути виникнення його у людей.

 

За даними ВООЗ, щорічно від сказу на земній кулі гине близько 50 тис. людей і мільйони тварин, 1 млн. людей щорічно отримують щеплення проти цієї хвороби.
Більше 30 років триває епізоотія серед тварин в Європі, епіцентром залишаються країни Східної Європи.
Україна відноситься до країн з неблагополучною епізоотичною ситуацією щодо сказу – активні вогнища природного типу існують на всій території. В останні роки відмічається тенденція до збільшення кількості зареєстрованих випадків сказу серед тварин та відповідно неблагополучних населених пунктів.
Епідемічна ситуація зі сказу залишається нестійкою, реєструються поодинокі випадки захворювань людей, в середньому щороку від цієї недуги помирає 3-5 осіб. Звертає на себе увагу, що за останні 10 років простежується тенденція до зростання рівня захворюваності. Якщо в попередні два десятиріччя зареєстровано по 21 випадку захворювань, то в останнє десятиріччя ( з 2007 по 2016 рік) - 36 випадків.
За рік за медичною допомогою в лікувально-профілактичні заклади з приводу покусів тваринами звертається 60-100 тис. осіб, з яких 15-25 тис. отримують профілактичні щеплення проти сказу.

Тернопільська область знаходиться в числі тих територій, де реєструвалися випадки сказу серед людей: в 2010р. – у жителя Бучацького району, в анамнезі покус відомою собакою, в 2011р. – у жителя Лановецького району, в анамнезі покус лисицею. Діагноз підтвердився у вірусологічній лабораторії Центральної СЕС МОЗ України.
В останні роки в області спостерігається незначне коливання кількості звернень людей за медичною допомогою до лікувально-профілактичних закладів області з приводу покусів, подряпин, ослинень тваринами на фоні зростання кількості призначених антирабічних щеплень постраждалим. З числа осіб, які звертаються за медичною допомогою, щеплення призначаються кожній 2-3 покусаній людині.
Домінуючими є безумовні (життєві) покази до призначення та проведення антирабічних щеплень, а саме: покуси скаженої чи підозрілої на сказ тварини, дикої або невідомої тварини, мишовидних гризунів, а також – при умові зникнення чи загибелі відомої тварини.
За оперативною інформацією, з початку 2017 року за медичною допомогою до лікувально-профілактичних закладів з приводу покусів, подряпин, ослинень тваринами звернулось 1429 осіб, що становить 135,3 випадки на 100 тис. населення.
В останні роки епізоотична ситуація щодо сказу в області є нестійкою – збільшується кількість випадків сказу серед тварин та реєструються вони практично в усіх районах області та м.Тернополі.
Випадки покусів, подряпин, ослинень тваринами в області реєстуються щоденно. Відповідно збільшується кількість осіб, яким призначається проведення антирабічних щеплень та зростає потреба у антирабічних препаратах.
Нерівномірна поставка антирабічних препаратів (вакцина, імуноглобулін) чи їх відсутність призводить до порушення термінів, інтервалів між щепленнями та появи осіб, які не отримали належної медичної допомоги (специфічної імунопрофілактики), що ставить під загрозу життя постраждалих.
В 2017 році на території області епізоотія серед тварин продовжується, збільшується кількість постраждалих, практично вичерпались запаси антирабічної вакцини, тому ризик виникнення гідрофобії серед людей залишається високим.
Найнадійнішою гарантією щодо незараження сказом є уникнення покусу та будь-яких контактів, зокрема з дикими чи безпритульними тваринами! Не провокуйте їх!
Тварину, яка завдала ушкоджень людині, не вбивайте (спеціалістами ветеринарної медицини встановлюється за нею десятиденний нагляд)! Щорічно проводьте щеплення домашнім улюбленцям!
Памятайте, що тільки при своєчасному застосуванні антирабічних препаратів та дотриманні режиму, призначеного лікарем на період щеплень, гарантований повний захист від захворювання на сказ!

Лікар-епідеміолог відділення
особливо небезпечних інфекцій Годована Н.І.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на даному сайті дозволено за умови посилання на ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України».