Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


24 жовтня Всесвітній день боротьби з поліомієлітом

 

Інформуємо, що випадки поліомієліту на Тернопільщині не реєструвалися протягом десятків років. Ця ситуація була досягнута за рахунок проведення масової та рутинної імунізації населення.
На сьогодні з метою не допущення випадків поліомієліту проводиться комплекс заходів, зокрема:
- моніторинг за гострими в’ялими паралічами (ГВП) з метою своєчасної вірусологічної діагностики даних хворих (з’ясування причини захворювання);
- вірусологічні дослідження об’єктів довкілля, які дозволяють виявити циркуляцію ентеровірусів та поліовірусів (стічні води, вода відкритих водойм, питна вода).
- профілактичні щеплення населення проти поліомієліту.


На жаль, в останні роки охоплення вакцинацією проти поліомієліту знизилось до критично низького рівня, що призвело до зростання кількості невакцинованих дітей, особливо в наймолодших за віком групах. Показник охоплення вакцинацією дітей першого року життя впродовж останніх років склав: у 2002р. – 98,1%, вже у 2012р. – 82,1%, 2013р. – 80,5%, 2015р. – 37,1%, 2016р. – 40%. Така ж тенденція спостерігається і серед інших вікових груп дітей.
Вірус поліомієліту — це вірус, що відноситься до роду ентеровірусів. Зберігає свою життєдіяльність до 3-4 місяців у стічних водах. Цей термін подовжується, якщо вірус заморозити. Високі температури і сонячне світло переносить погано, при кип’ятінні гине.
Основне джерело інфекції – інфікована людина (хворий чи вірусоносій). Вірус поліомієліту проникає в організм людини через рот, з водою або їжею. Розмножується в кишечнику і виділяється від інфікованої людини з фекаліями.
Найбільший ризик зараження мають діти віком до 5 років, які не щеплені проти цієї інфекції. В одному з 200 випадків у хворої дитини може виникнути параліч, частіше всього – ніг. Така дитина більше ніколи не зможе пересуватися самостійно, до 10% паралізованих дітей помирають через параліч дихальних м’язів.
Зустрічається багато (99%) стертих форм захворювання, які діагностують як інші інфекційні хвороби. Крім того, у деяких вірусоносіїв взагалі відсутні будь-які симптоми, вони відчувають себе здоровими, а при цьому виділяють небезпечний вірус у навколишнє середовище.
Протипокази до вакцинації практично відсутні. До постійних протипоказів відносять онкологічні захворювання, імунодефіцитні стани та реакція гіперчутливості на введення вакцини. Тимчасові протипокази не повинні стати причиною відтермінування вакцинації на довгий період часу. Вакцинація відкладається лише у гострому періоді захворювання, наприклад, лихоманка.

Шановні батьки!
Найефективніший спосіб запобігти захворюванню – це вакцинація. Сучасні вакцини ефективні, безпечні і мають низьку реактогенність, тому протипоказання до щеплень обмежені та визначити їх може тільки лікар.
Пам'ятайте, відмовляючись від вакцинації, Ви ризикуєте здоров'ям та життям Вашої дитини і позбавляєте його законних прав на захист від небезпечних інфекційних захворювань, які можна попередити засобами специфічної профілактики.
Якщо Ваша дитина захворіла і має прояви захворювання подібного до поліомієліту, звертайтеся до лікарів для встановлення діагнозу, проведення вірусологічних досліджень, призначення відповідного лікування.

Лікар-епідеміолог С.В. Маціпура