Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Амінокислоти, без яких нам не жити

 

image002.jpg

Амінокислоти називають «будівельним матеріалом» при синтезі в організмі людини цілого ряду білків. І будь-який білок - це ланцюжок з амінокислот, які в певній послідовності з'єднані між собою. При відсутності хоча б однієї амінокислоти відбувається збій.

З двадцяти відомих амінокислот, вісім є незамінними. Тобто сам організм синтезувати їх не може, тому повинен отримувати їх разом з їжею. Якщо ж він їх не отримує, то порушується робота нервової системи, водно-сольовий обмін і багато інших функцій в організмі.

 

До незамінних кислот відносяться:

Валін, який з лейцином і ізолейцином бере участь в синтезі тканин тіла і стимулює їх зростання, всі троє вони служать джерелом енергії в м'язових клітинах. Валін відповідає за м'язову координацію, знижує чутливість організму до спеки, холоду і болю, підтримує рівень гормону «щастя» - серотоніну. Міститься: в м'ясі, грибах, бобових, зернових, арахісі і молочних продуктах.

Лейцин необхідний для активізації розумової діяльності і доброї пам'яті, він захищає м'язові волокна від пошкоджень, відновлює шкірні покриви, м'язи і кістки, стимулює гормон росту і знижує рівень цукру в крові.

Міститься в нежирному м'ясі, печінці, рибі, сирі, молоці, натуральному йогурті, кефірі, гречці, сочевиці, вівсі, неочищеному рисі, люцерні.

Ізолейцин так само відповідає за рівень цукру в крові, забезпечує енергією всі клітини і підвищує витривалість.

Міститься: в м'ясі птиці, печінці, рибі, яйцях, бобових, сочевиці, в житі, мигдалі, кеш'ю, сої, насінні соняшника.

Лізин відповідає за роботу мозку і ясне мислення до глибокої старості, підтримує енергію і стежить за здоров'ям серця, чинить опір вірусам, сприяє засвоєнню кальцію, відновлює тканини, формуючи колаген.

Міститься в м'ясі птиці, рибі, молочних продуктах, бобових, кукурудзі, горіхах, насінні соняшника, какао, в гіркому шоколаді.

Метіонін знижує вміст холестерину і покращує роботу печінки, перешкоджає розвитку депресії. Міститься в рибі, жовтку яєць, бобових, зеленому горошку, гречці, капусті, моркві, в апельсинах, кавунах і дині.

Треонін - перешкоджає ожирінню печінки, бере участь у жировому і білковому обміні, підвищує імунітет.

Міститься: в яйцях, молочних продуктах, бобових, горіхах.

Триптофан нормалізує психічний стан, відповідає за нормальне функціонування мозку і уповільнює загальне старіння організму. Крім того знижує апетит і сприяє підвищенню вироблення гормону росту.

Міститься в м'ясі птиці, рибі, молоці, сирі, бобових, горіхах, кунжуті, бананах, у винограді і таких сухофруктах, як курага, інжир, фініки.

Фенілаланін знижує апетит і підвищує настрій, а так само відповідає за швидкість реакцій і зменшує чутливість організму до болю.

Міститься він в яловичині, курячому м'ясі, рибі, яйцях, сирі, молоці, сметані.

Виходить, що для того, щоб забезпечити організм незамінними амінокислотами, потрібно витратити не так вже й багато грошей.

Бобові, злаки, насіння, овочі коштують недорого, м'ясо птиці, молочні продукти, яйця теж доступні, є недорогі сорти риби. Дорогими можна назвати тільки шоколад, горіхи і деякі сухофрукти. Але і їх в невеликій кількості можна собі дозволити - ті ж фініки і курагу у вигляді перекусу на роботі замість теж недешевих цукерок.

Для того щоб зберегти здоров'я, лікарі радять не забувати про хрестоцвітні - всі види капусти, про цитрусові і листові городні трави. А так же про оливкову і соняшникову олію.

Все це разом знизить ризик розвитку серцево-судинних захворювань, інсультів, завадить утворення склеротичних бляшок і розвитку недоумства в старості.

Потреба організму в білку зростає в стресових ситуаціях, в яких ми живемо, можна сказати постійно. Тому, нехай будинок буде тихою гаванню, де можна відчути себе в безпеці і поїсти корисні страви.

Бережіть себе і будьте здорові!

За матеріалами інтернет-видання «Все, що може бути цікаво сучасній жінці від MyJane»

Заступник директора

ТОЛЦ МОЗ України                                                                                        Дементьєв Ю.Г.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на www.terses.gov.ua