Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що таке метеозалежність

 

Метеозалежністю прийнято називати чутливість людини, яка виникає у зв'язку з різкою зміною погодних умов. Проявляється вона вельми неприємними симптомами. Йдеться про головні болі, сонливість, болі в суглобах, м'язовий біль, відчуття розбитості, втоми.

Вченими з різних країн вже давно досліджується те, яким чином впливають погодні зміни на самопочуття людини. Є навіть ціла наука, яка займається вивченням цих питань, біометеорологія. Сучасними вченими було визнано, що стан метеозалежності можна зарахувати до тяжких патологій. Вона - справжній бич сучасного світу.

Можна виділити два типи метеозалежності. Один з них пов'язаний зі зміною пір року. Називається такий тип сезонна метеозалежність. Другий же проявляється як наслідок зміни погодних умов. Його називають метеопатологічним типом. У цих двох випадках метеозалежність проявляє себе не однаково і вимагає різного підходу до лікування.

Серед головних причин виникнення такого явища, як метеозалежність, можна сміливо назвати все те, що ми відносимо до прогресу цивілізації. Справа в тому, що колись давно людина жила в стані повної гармонії з природою і гадки не мала про цю недугу. Її день починався з першими променями сонця, вона багато працювала фізично, їла просту здорову їжу.

 

Разом з прогресом в наше життя увійшли всі блага сучасного світу. Природний баланс порушився. Зате у нас з'явилися такі чудеса техніки, як кондиціонер, опалювальні прилади, різноманіття побутової техніки. У нашому житті стало багато шуму і ще більше стресу.

Ми втратили гармонію з навколишнім світом. Нашому організму, особливо нервовій системі, стало важко підлаштовуватися під погодні зміни. Ми розучилися адекватно реагувати на зміну температури - так, як це робили наші далекі предки.

Кожній людині властиво по-різному реагувати на різку зміну погоди. Все це дуже індивідуально. Є люди, які легко переносять перепади температур, а є і такі, хто буквально з ніг валиться через зміни погодних умов за вікном. Ця проблема особливо актуальна для ослабленого організму зі зниженим імунітетом. Такі люди найбільше схильні до неприємних проявів метеозалежності.

Серед чинників, здатних чинити негативний вплив на наше самопочуття можна виділити:

- різкі зміни температурного режиму навколишнього середовища;

- збільшення вологості;

- скачки атмосферного тиску;

- зниження насиченості повітря, яким ми дихаємо, киснем;

- прояв магнітних бурь;

- виникнення спалахів на поверхні Сонця;

- забрудненість повітря.

До причин підвищення метеочутливості можна віднести і період статевого дозрівання в підлітковому віці, і клімакс, і психологічну пригніченість. У медичних колах навіть існує версія, що метеозалежність може вважатися спадкової проблемою. Гострі прояви цієї недуги збігаються з періодами, які передують різкій зміні погоди.

Особливо схильні до метеозалежності міські мешканці. Серед сільських жителів ця проблема зустрічається набагато рідше.

Симптоми метеозалежності можуть здатися такими, які не вимагають особливої уваги. Однак скептикам слід знати, що крім головного болю і втоми, природні катаклізми можуть стати причиною дуже серйозних проблем зі здоров'ям. Медикам в дні природних катаклізмів набагато частіше, ніж звичайно доводиться стикатися з інфарктами, інсультами, гіпертонічним кризом, нападами стенокардії, непритомністю.

Серед наслідків різкої зміни температури навколишнього середовища можна виділити і загострення алергії і астми, і порушення в роботі внутрішніх органів.

Висока вологість повітря небезпечна проблемами, пов'язаними з опорно-руховим апаратом, збільшенням ризику простудних захворювань і запальних процесів.

Стрибки атмосферного тиску можуть призвести до виникнення проблем в роботі серця.

До негативного впливу туману і різкого поривчастого вітру можна віднести безсоння, підвищену тривожність, спазм судин у пацієнтів, які страждають від проблем нестабільної психіки.

Від магнітних бурь можна очікувати таких неприємностей зі здоров'ям, як загострення хронічних захворювань серця і судин. Страждає від них і нервова система, і органи дихання.

Існує три ступені розвитку метеозалежності:

Перша, так звана «легка» стадія. Пов'язана вона із загальним нездужанням, психічною пригніченістю або тривожністю.

Другу, «середньої важкості», можна вважати метеозалежність, що виражається стрибками тиску, порушенням роботи серця, зміною пульсу.

Третьою, «важкою», вважається стан, коли симптоми легкої або середньої поєднуються з більш серйозними проблемами зі здоров'ям. Вона виражаються в гострих серцевих болях, утрудненому диханні, запамороченні, м'язових і суглобових болях.

Людям, що страждають від цієї недуги, потрібно вживати профілактичні заходи. Лікарі радять їм проводити більше часу на свіжому повітрі, частіше вибиратися на природу, щоб в організмі краще вироблявся вітамін D. Ті, хто має проблему метеозалежності, необхідні свіже повітря, вода і сонячні промені. Зменшенню негативного впливу на загальне самопочуття погодних перепадів сприятиме і наявність у хворого позитивного внутрішнього настрою.

Повному виліковуванню метеозалежність піддається дуже погано. Вирішення цієї проблеми вимагає комплексного підходу. Медики рекомендують почати з лікування хронічних захворювань, які загострюються під час погодних змін. Добрих результатів у лікуванні метеозалежності можна домогтися і завдяки лікувальному масажу. Рекомендується заздалегідь цікавитися прогнозом погоди, щоб завчасно вжити необхідні ліки. Але не нехтуйте і консультаціями лікаря, не займайтеся самолікуванням.

Бережіть себе і бувайте здорові!

За матеріалами інтернет-видання «Школа життя»

Заступник директора

ТОЛЦ МОЗ України                                                                                        Дементьєв Ю.Г.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на www.terses.gov.ua