Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Інфекція чи акліматизація?

 

 

Як підготувати організм до відпочинку в іншій країні і акліматизації і чи повинні агенти попереджати туристів про можливі небезпеки для здоров'я під час відпочинку?

Сезон відпусток практично почався. Якщо ви збираєтеся відправитися на відпочинок в тропічні країни, необхідно пам'ятати, що там є ризик підчепити екзотичну заразу. Які небезпеки можуть чекати туристів в різних країнах і чи можна заздалегідь підготуватися до можливих неприємностей, розповіли експерти.

 

В Таїланд за лихоманкою

Провідні спеціалісти-епідеміологи повідомили, в яких країнах і які заходи безпеки необхідно передбачити, щоб убезпечити себе від можливих ризиків.

Епідеміологічна ситуація в популярних у туристів країнах - Об'єднаних Арабських Еміратах, Туреччині, Таїланді, Тунісі, Греції - знаходиться на контролі Міністерства охорони здоров’я, тобто у нас є інформація про ті інфекційні захворювання, які там реєструються. Наприклад, Таїланд входить до переліку країн, неблагополучних по лихоманці Зика, холері, по малярії. В ОАЕ реєструється коронавірусна інфекція, яка вражає органи дихання. Необхідним заходом профілактики вважається обов'язкове дотримання правил особистої гігієни і носіння маски в місцях скупчення великої кількості людей, що, звичайно, досить важко в спекотному кліматі Перської затоки. Якщо себе не убезпечити від ризику можливого зараження інфекційними захворюваннями, то в подальшому можуть виникнути ускладнення, що вплине на тривалість лікування ».

Після відвідин тропічних і субтропічних країн медики рекомендують обов'язково спостерігати за своїм самопочуттям: зміною температури тіла, появою болю в горлі, порушенням в роботі шлунково-кишкового тракту. При виникненні цих симптомів необхідно негайно звернутися за медичною допомогою і обов'язково повідомити лікаря про те, в якій країні ви побували.

Захистити від тих чи інших захворювань може вакцинація. Існує ряд країн, які обов'язково вимагають наявність профілактичних щеплень, наприклад, від жовтої лихоманки. За десять днів до вильоту в ендемічну країну, де є реальні ризики заразитися небезпечним захворюванням, необхідно зробити щеплення. Інформацію щодо щеплень ви можете отримати в туроператора або місцевих органах охорони здоров’я».

Повноцінний сон і пляж вранці

Інфекції, які можна підчепити на відпочинку, небезпечні тим, що багато хто плутає симптоми зараження з акліматизацією і чекають, що все пройде само. Як зрозуміти, що пора звертатися до лікаря, і як полегшити собі перші дні звикання до чужого клімату?

Коли відбувається зміна кліматичних поясів, погодних умов, організм на це реагує. Тому і рекомендується відправлятися на відпочинок більш ніж на десять днів - перші два-три дні відбувається акліматизація. Причому діти переносять її важче, ніж дорослі. Перед поїздкою в жаркі країни треба готувати свій організм заздалегідь, наприклад, пропити курс вітамінів, імуностимулюючих та противірусних препаратів з метою профілактики. На початку відпочинку рекомендується бути на сонці помірно: вранці і ввечері, а не в найспекотніші години. А також необхідний повноцінний сон - в 9-10 годин вечора вже потрібно лягати спати. Якщо ж акліматизація починає переростати в якісь більш серйозні симптоми: слабкість, млявість, зниження апетиту, головний біль, підвищення температури, а потім розлади травлення, - це може бути ознакою гострої інфекції. Потрібно негайно звертатися до лікаря, щоб відпочинок і ваше здоров'я не були зіпсовані.

Туроператор попередить

Якщо ви організовуєте відпочинок через турагенство, сумлінний туроператор зобов'язаний знати і розповісти кожному клієнту про можливі ризики і правила безпеки за кордоном.

На офіційному сайті кожного туроператора обов'язково повинна бути пам'ятка для виїжджаючих за кордон. Якщо в якихось країнах проявляються небезпечні захворювання, які можуть завдати шкоди здоров'ю, туроператор зобов'язаний попередити клієнта. І турист вже сам приймає рішення - летіти йому в цю країну чи ні. У пам'ятці зазначено і які щеплення потрібно зробити для профілактики. У популярних країнах - Туреччина, Туніс і Греція, - на сьогоднішній день немає ніяких серйозних інфекцій. Крім того, на відпочинку ви перебуваєте в туристичних зонах, в готелях, де дотримуються високі вимоги безпеки, в тому числі і санітарно-гігієнічної. У хороших готелях вода в басейнах, як правило, знезаражується, під час приготуванні їжі дотримуються всі необхідні санітарні вимоги. У турах по системі «все включено», харчування та напої надають в готелях, у туриста немає необхідності ходити на ринок і купувати місцеву їжу. Незважаючи на це, ми всіх попереджаємо і про елементарні правила гігієни - що потрібно постійно мити руки, фрукти і овочі, не вживати незнайому місцеву їжу.

З пам'ятки для туристів

Вживайте тільки ту їжу, в якості якої ви впевнені.

Вживайте для пиття тільки гарантовано безпечну воду і напої (питна вода і напої у фабричній упаковці, кип'ячена вода).

Не можна вживати лід, приготований з сирої води.

М'ясо, риба, морепродукти повинні обов'язково піддаватися термічній обробці.

Бажано не користуватися послугами місцевих підприємств громадського харчування і не пробувати незнайомі продукти, не купувати їжу на ринках і лотках, не пробувати страви, приготовані місцевими жителями.

У разі необхідності купувати продукти в фабричній упаковці в спеціалізованих магазинах.

Овочі і фрукти мити безпечною водою і обдавати окропом.

Перед їжею слід завжди ретельно мити руки з милом.

При купанні у водоймах і басейнах не допускати попадання води в рот.

Для захисту від укусів комах рекомендується застосовувати засоби, що відлякують і знищують комах, репеленти та інсектициди, а в приміщеннях обов'язково ставити сітки на вікна та двері.

Бережіть себе і бувайте здорові!

За матеріалами інтернет-видання «Аргументи і Факти»

Заступник директора

ТОЛЦ МОЗ України                                                                                        Дементьєв Ю.Г.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на www.terses.gov.ua