Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Всесвітній день боротьби з гепатитом - «Задумайтесь про своє здоров’я!»

28 липня відзначається день Всесвітньої боротьби з гепатитом. Дане рішення було прийнято у 2010 р. на сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я.

На сьогодні вірусний гепатит – виліковний. Для цього в Україні розроблені відповідні програми лікування.

Серед інфекційних хвороб людини вірусні гепатити посідають третю сходинку, поступаючись лише гострим респіраторним вірусним інфекціям та інфекціям шлунково-кишкового тракту. Причина смертності у світі від гепатитів серед населення  займає 8 місце.

Гепатит – це вірусна інфекція. Існує декілька типів вірусів гепатиту (A, B, C, D, Е, ТТ, SEN тощо), потенційні можливості яких становлять загрозу виникнення епідемій.

Джерелом збудника інфекцій вірусних гепатитів є хвора людина.

 

Факторами передачі при гепатиті А та Е слугують забруднені вірусом харчові продукти, вода.

При гепатитах В, С та D (парентеральні гепатити) - чинниками передачі вірусу є кров та інші біологічні рідини організму. Існує декілька шляхів передачі збудника: статевий, від матері до дитини; при проведенні різноманітних медичних маніпуляцій, проколюванні вух, татуюванні, переливанні крові та її продуктів, використанні спільних із хворим зубних щіток, пристроїв для гоління, рушники тощо. Тяжкий та тривалий клінічний перебіг захворювання призводить до переходу в хронічну форму з подальшою інвалідизацією, розвитком цирозу і раку печінки, смертності.

Епідситуація щодо хронічних вірусних гепатитів на території області залишається напруженою. Щорічно реєструються десятки випадків парентеральних вірусних гепатитів.

Так, за 6місяців 2018 року зареєстровано 6 випадків гострого вірусного гепатиту В та 4 випадки гострого вірусного гепатиту С.

 Відсоток хронічних вірусних гепатитів у загальній структурі гепатитів становить 77,4% (89 випадків). Серед них найчастіше реєструється хронічний гепатит С - 76 випадків, хронічний гепатит В виявлений лише у 11 випадках, у інших хворих - гепатитом лабораторно не підтверджений.

На сьогодні проблемним залишається пізнє звернення пацієнтів, несвоєчасне реагування лікарів, недостатнє  використання сучасних методів діагностики, дороговартісне лікування.

Як уникнути зараження вірусом гепатиту А та Е.

  • Для пиття вживати лише воду перевіреної якості.
  • Перед споживанням овочів, фруктів та ягід необхідно добре промити їх питною водою.
  • Обов'язково мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету; не користуватися загальним рушником, посудом тощо.

Що необхідно знати, щоб уберегтися від зараження вірусним гепатитом В, С.

  • Не користуватися чужими і не дозволяти іншим користуватись своїми особистими предметами гігієни.
  • Не вживати наркотики, адже є постійна загроза інфікування вірусними гепатитами В, С та ВІЛ-інфекцією/СНІДом (при використанні шприців декількома особами, голками, посудом та іншими засобами).
  • При наявності статевих зв’язків більш ніж із одним  партнером, необхідно користуватись латексними презервативами при кожному статевому контакті (так як сперма є однією із небезпечних біологічних рідин).
  • Перед тим, як зробити татуювання чи пірсинг, переконатись, що працівник, який робить дані процедури, використовує одноразовий інструментарій.
  • Одним із найефективніших профілактичних заходів є імунізація проти гепатиту В.

У теперішній час дуже важливо бути обізнаним в питаннях профілактики гепатитів, захиститися від цієї недуги, а якщо ж зараження вже відбулося, вчасно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщенні на сайті, дозволяється за умови посилання на terses.gov.ua.

 

 

 

 

 

Лікар-епідеміолог                                                                   Заставна Т.Ю.